କରୋନା ଭାଇରସ ସହ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ମୋଦି ଜି ତିଆରି କଲେ ନୁଆ ରଣନୀତି, ଆଜି G-20 ଦେଶ ମାନଙ୍କ ସହ ହେବ ବୈଠକ

ଆଜି ‘ଜି -20’ ଦେଶଗୁଡିକ ଏକ ‘ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ମିଟିଙ୍ଗ’ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ବୈଠକ ଡକା ଯାଇଛି । କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ଏହି ବୈଠକରେ ଏହି ରୋଗ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଥିବା ବିଶ୍ଵ କୁ କିପରି ରକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ବୈଠକରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜି -20 ଦେଶରୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ସହ ଜଡିତ ରଣନୀତି କରିବେ।

ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଜି-20 ଦେଶର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏଥିରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି। କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜି-20 ର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ଭୂମିକା ରହିଛି ବୋଲି ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ମୋଦୀ ଜି ବୁଧବାର ଦିନ ଏହି ବୈଠକ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ସାଉଦି ଆରବର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସଂଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି।

ବିମୁଦ୍ରାକରଣର ବିପଦ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରାଯିବ
ଏହି ବୈଠକରେ 19 ଟି ଶିଳ୍ପପ୍ରାପ୍ତ ଦେଶ ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନର ନେତାମାନେ ଯୋଗଦେବେ | ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାର ଯୋଜନା ହେବ। ଏଥି ସହିତ କରୋନା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ବିମୁଦ୍ରାକରଣ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେବ। ବାସ୍ତବରେ, କରୋନା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ମନ୍ଥର ହୋଇଯାଇଛି ଏବଂ ମାସ ମାସ ଧରି ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଯାହା ବିମୁଦ୍ରାକରଣର ସଙ୍କେତ ଏବଂ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଅର୍ଥନ ନୈତିକ ଅବନତିର ସମ୍ଭାବନା ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି। ବିଶ୍ଵ ସ୍ତରୀୟ ରେଟିଂ ଏଜେନ୍ସି ମୁଡିସ୍ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛି ଯେ ଜି-20 ଗୋଷ୍ଠୀ ଦେଶଗୁଡିକ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଙ୍କଟ କାରଣରୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବିମୁଦ୍ରାକରଣରେ ଥାଇପାରନ୍ତି। ମୁଡିଙ୍କ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଜି -20 ଦେଶର ଗୋଷ୍ଠୀ 2020 ରେ ଜିଡିପିକୁ 0.5 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିବେ।

SAARC ଦେଶଗୁଡିକ ସହିତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ବୈଠକ
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କ ଉଦ୍ୟମରେ ଏହି ବୈଠକ କରାଯାଉଛି ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ଦ୍ୱାରା ଏହି ବୈଠକ ସଂଯୋଜନା କରାଯାଉଛି। ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ସାର୍କ ଦେଶ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ବୈଠକରେ କରୋନା ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଏଥି ସହ ମୋଦୀ ଜି-20 ଦେଶ ସହ ଏକ ବୈଠକ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଜି-20 ଦେଶ ହେଉଛି ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ଆର୍ଜେଣ୍ଟିନା, ବ୍ରାଜିଲ, କାନାଡା, ଚୀନ୍, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ, ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ, ଇଟାଲୀ, ଜାପାନ, କୋରିଆ, ମେକ୍ସିକୋ, ରୁଷିଆ, ସାଉଦି ଆରବ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପୀୟ ୟୁନିଅନ୍।

ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ପ୍ରଥମେ ସାର୍କ ଦେଶଗୁଡିକ ସହିତ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜି -20 ଦେଶକୁ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ମୋଦୀ ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଜଣେ ନେତା ଭାବରେ ଉଭା ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ବିଶ୍ଵର ବଡ ଦେଶମାନେ ସାକ୍ଷାତ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏପରି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଆମେରିକା, ବ୍ରିଟେନ, ଜି -20 ଦେଶ ଭଳି ଦେଶ ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ନେତୃତ୍ୱର ଦାୟିତ୍। ଗ୍ରହଣ କରିଛି।

21 ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ଗଲାଣି ଜୀବନ
କରୋନା ଦ୍ଵାରା ସାରା ବିଶ୍ୱରେ 21 ହଜାର ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଇସାରିଛ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ କରୋନା ଏକ ବିଶ୍ୱ ସଙ୍କଟ ହୋଇ ରହିଛି | ବିଶ୍ଵରେ 198ଟି ଦେଶ କରୋନା ଦ୍ଵାରା ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ କି ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପର ଦେଶମାନେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଭୂତାଣୁ କିପରି ବ୍ୟାପିବାରେ ରୋକାଯାଇପାରିବ ଏବଂ ଏହି ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିରୁ କିପରି ମୁକ୍ତି ପାଇବ, ତାହା ଜାଣିବା ପାଇଁ G-20 ବୈଠକ କରୁଛି | କହିରଖୁଛୁ ଯେ ମୋଦୀ ଜି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ଚୀନ୍‌ର ସ୍କଟ ମୋରିସନ୍‌, ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ସହିତ କରୋନା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି।