N95 ମାସ୍କ ବଦଳରେ ଚୀନ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦେଲା ଚଡିରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ମାସ୍କ, ପାକିସ୍ତାନ କହିଲା ଚୀନ ଆମକୁ ….

ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ କ’ଣ, ଏହା କାହାଠାରୁ ଲୁଚି ନାହିଁ। ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନର ସର୍ବକାଳୀନ ପାଣିପାଗ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପାକିସ୍ତାନର ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ ଏହି ଚୀନ୍ ବିଷୟରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ ଦାବି କରିଛି ଯେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସହିତ ଲ its ୁଥିବା ଏହାର ବନ୍ଧୁ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଠାଇଥିବା ମାସ୍କ ସବୁ ଅନ୍ତ under ବସ୍ତ୍ରରେ ତିଆରି।

ଖବର କ’ଣ?
ପାକିସ୍ତାନୀ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ ପ୍ରସାରିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲା ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ସେ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ। ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଅନୁଯାୟୀ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ N-95 ମସ୍କ ପଠାଇବାକୁ ଯାଉଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ପାକିସ୍ତାନରୁ ଚାଇନାକୁ ମାସ୍କ ଯୋଗାଣ ଆସିଲା I ଏଠାରେ ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ମାସ୍କ ଅନ୍ତବସ୍ତ୍ରରୁ ତିଆରି ହୋଇଛି |

‘ଚୀନ୍ ହାରିଛି’
ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲରୁ ରିପୋର୍ଟ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଠକିଛି ବୋଲି ନ୍ୟୁଜ୍ ଆଙ୍କର୍ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳେ। ଚ୍ୟାନେଲରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଏହି ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ପଠାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସିନ୍ଧ ପ୍ରଦେଶ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସେଗୁଡିକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ମାସ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ସିଧାସଳଖ ଡାକ୍ତରଖାନା ପଠାଇଛନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନୀ ଆଙ୍କର୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲରେ କହୁଛି ଯେ ଚୀନ୍ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଗୁଣର N-95 ମାସ୍କ ପଠାଇବ ବୋଲି ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛି, ଯଦିଓ ଏହା ଚୀନ୍ ଠାରୁ ଏକ ସାମଗ୍ରୀ ଗ୍ରହଣ କଲାବେଳେ ଏହା ଖୋଲିବା ପରେ ଜଣାପଡିଥିଲା ସମସ୍ତ ମାସ୍କ ଅନ୍ତ under ବସ୍ତ୍ରରୁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା |


ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏହାର ସୀମା ଖୋଲିବାକୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନ ନିଜ ଦେଶରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ ଚୀନ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ। ଚୀନ୍ ଦୂତାବାସ ପକ୍ଷରୁ ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖାଯାଇଛି। କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ପାକିସ୍ତାନରେ କରୋନା ସଙ୍କଟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟପାଳ ଗିଲ୍ଗିଟ-ବାଲିସ୍ତାନ ପାଇଁ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ଏହି ପ୍ରଦେଶଗୁଡ଼ିକୁ ଅନେକ ଜରୁରୀ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି |

ଚୀନ୍ ଏହି ଜିନିଷ ପଠାଇଲା |
ଚିଠି ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ସରକାର ପାକିସ୍ତାନକୁ ଦୁଇ ଲକ୍ଷ ସରଳ ମାସ୍କ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୀନ୍ ସରକାର ପାକିସ୍ତାନକୁ 2000 N-95 ମାସ୍କ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଚାଇନାରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ 5 ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସହିତ 2000 ପରୀକ୍ଷଣ କିଟ୍ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି | ଏଥି ସହିତ, ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ 2000 ଡାକ୍ତରୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପୋଷାକ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ଦ୍ୱାରା ପାକିସ୍ତାନକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି।

ଚାଇନା ଜନ୍ମିତ କରୋନା ଭାଇରସ୍, ଯାହା ଦେଶରୁ ବାହାରି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଘୋଡାଇ ଦେଇଛି ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଛୁଇଁ ନାହିଁ, ଚୀନ୍ ତାର ବନ୍ଧୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ଏହି ଜୀବାଣୁରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି I