କହି ପାରିବେ କି… ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗାଡ଼ିରେ AMBULANCE ଓଲଟା କାହିଁକି ଲେଖା ଯାଇଥାଏ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବିଶେଷ କାରଣ …

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗାଡି ସର୍ବଦା ଲୋକ ଙ୍କ ର ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ କାଳୀନ ସ୍ତିତି ରେ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ I ଆକସ୍ମିକ ସ୍ଵାସ୍ତ୍ୟ ଖରାପ ହେଇଗଲେ କିପରି ରୋଗୀ ଙ୍କୁ ହସ୍ପିଟାଲ ରେ ପହଞ୍ଚାଯିବ ଏହା କୁ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାନ୍ତି I ଏହି କାରଣ ରୁ ହସ୍ପିଟାଲ ଯେତେବେଳେ ସାଇରନ ଦେଇ ବାଟ ରେ ଯାଇଥାଏ ଅନ୍ୟ ଲୋକେ ଏହା କୁ ସାଇଡ ଦେଇଥାନ୍ତି ଓ ଆଗ ରେ ଛାଡ଼ିଥାନ୍ତି I ତେବେ ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଶବ୍ଦ ଟି ଗାଡି ରେ ଅଲଥ ଲେଖାଯାଇଥାଏ I ଅଧିକାଂଶ ଲୋକେ ଏହା ର କାରଣ ଜାଣି ନ ଥିବେ I

ଆପଣ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗାଡି ର ସମୁଖ ଭାଗ ରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଶବ୍ଦ ଟି ଅଲଥ ଲେଖା ଥିବା ର ଦେଖିଥିବେ I ଏହା ର ଅର୍ଥ ଆଗ ରେ ଥିବା ଗାଡି ପଛ ରେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଟି କୁ ଦେଖି ନିଜ ମିରର ରେ ପରିସ୍କାର ଜାଣିପାରିବ କି ଏହା ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗାଡି I କାରଣ ଗାଡି ରେ ଥିବା ଦର୍ପଣ ସର୍ବଦା ଓଲଟା ପ୍ରତିବିମ୍ବ ଦେଇଥାଏ I ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକେ ସଂଗେ ସଂଗେ ପଢିପାରିବେ I ଏବଂ ରାସ୍ତା ଦେଇଦେବେ I

ଲୋକ ଙ୍କ ର ଧ୍ୟାନ ଆକର୍ଷଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ସବୁ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରାଯାଏ
ଏହି ବିଶେଷ କାରଣ କୁ ନେଇ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଲୋକ ଙ୍କ ର ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିଥାଏ I ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ସାଇରନ , ଫ୍ଲାସିଙ୍ଗ ଲାଇଟ , ସ୍ପିକର , ରେଡିୟ ଫୋନ ଓ ଅନ୍ୟ କିଛି ଜରୁରୀ ଉପକରଣ ରହିଥାଏ I ଏହି ସବୁ କାରଣ ରୁ ରାସ୍ତା ରେ ଲୋକେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କୁ ସାଇଡ ଛାଡି ଦେଇଥାନ୍ତି I ପ୍ରଥମେ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ସାଇରନ ଦେଇ ଜନଗହଳି ରାସ୍ତା ରେ ଯିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥାଏ I ପୂର୍ବ ସମୟ ରେ କିନ୍ତୁ ଘଣ୍ଟି ବଜାଇ ଏହି କାମ କରାଯାଉଥିଲା I ତେବେ ଆଜିକା ସମୟ ରେ ଏହି ଗାଡି ର ସାଇରନ ପବନ ର ପ୍ରେସର ରେ ଚାଲିଥାଏ I ଆଜିକା ସମୟ ରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲେନ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ ସାଇରନ ର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର ହେଇଥାଏ I

ଏହି ରଙ୍ଗ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିତ କରିଥାଏ
ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗାଡି ଅନ୍ୟ ଗାଡି ଅପେକ୍ଷ୍ୟା ଅଲଗା ଦେଖା ଯିବା ର କାରଣ ହେଉଛି ଏହା ଧଳା ରଙ୍ଗ ର ଗାଡି ହେଇଥାଏ ଓ ଅବା କୁ ଅନ୍ୟ ସବୁ ରଙ୍ଗ ରେ ସଜାଯାଇଥାଏ , ଜରୁରୀ ନୁହେଁ କି ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ନୀଳ ରଙ୍ଗ ର କି ନାଲି ରଙ୍ଗ ର ହେବ , ହଳଦିଆ , ସବୁଜ ଓ ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗ ର ମଧ୍ୟ ହେଇପାରିବ I

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ କେବଳ ମୋଟର ଗାଡି ରେ ସୀମିତ ନାହିଁ , ଏହା ବିମାନ , ହେଲିକପ୍ଟର ରୁ ନେଇ ନୌସେନା , ଘୋଡାଗାଡି ଆଦି ରେ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ I