ଓରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟ- ଲାଦଖର ଗଳବାନ ଘାଟିରେ ବଢିଲା ଏୟାର ପେଟ୍ରୋଲିଂଗ, ଚାଇନାକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ପାଇଁ ଏୟାର ମିସାଇଲ ହେଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ, ବଢ଼ିଲା ଚାଇନାର ଚିନ୍ତା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାରେ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ହିଂସାକାଣ୍ଡ ପରେ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ କେବଳ ସ୍ଥଳ ଭାଗରେ ନୁହେଁ ବରଂ ଆକାଶରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଜାଲ ବିଛାଇଛି। ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏବଂ ସେନା ସାରା ଲଦାଖରେ ଓରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟରେ ଅଛନ୍ତି। ଶତ୍ରୁ ବିମାନକୁ ଧ୍ୱଂସ କରିବା ପାଇଁ ଏୟାର ମିସାଇଲ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ଏକ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି|ବାୟୁସେନାର ଆଧୁନିକ ରାଡାର ଶତ୍ରୁ ବେସ କ୍ୟାମ୍ପ ରେ ନଜର ରଖିଛି।


ଯଦି ଶତ୍ରୁ ପକ୍ଷରୁ ରୁ ବାୟୁମାର୍ଗ ରେ ଆକ୍ରମଣ କରା ଯାଏ ତେବେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ତାର ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ସକ୍ଷମ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଟେ। ସାମରିକ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଦୁଇ ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ତୋପ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜନ ସହିତ ମୋବାଇଲ୍ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବି ମଜବୁତ କରିଛନ୍ତି।ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ନୂତନ ଉପକରଣଗୁଡ଼ିକୁ ସାମିଲ କରିବାର କାମ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି|
ଚୀନ୍ ବାୟୁସେନା ସୁଖୋଇ -30 ବିମାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ ହେଲିକପ୍ଟର ଗୁଡିକୁ ଗଳବାନ ଘାଟି କୁ ଆଣିବା ରେ ଲାଗିଛି। ଚାଇନାର ହେଲିକପ୍ଟରଗୁଡିକ ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ନିକଟ ପଏଣ୍ଟ 14, 15 ଏବଂ ହଟ୍ ସ୍ପ୍ରିଙ୍ଗ, ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ଏବଂ ଫିଙ୍ଗର ଏରିଆରେ ଉଡୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି|


ଏହାର ଜବାବରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଶତ୍ରୁ ବିମାନ ର ମୁକାବିଲା କରିବା କ୍ଷମତା ରଖୁଥିବା ଏହାର ଆଧୁନିକ କୁଇକ୍ ରିଆକ୍ସନ୍ ସର୍ଫେସ୍କୁ ଏୟାର ମିସାଇଲ୍ ସିଷ୍ଟମ କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଛି| ଉଭୟ ଦେଶରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍‌ର ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ସମୟରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଠାରୁ ଦଶ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା କୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବେ ନାହିଁ।

କୁଇକ୍ ରିଆକ୍ସନ ସର୍ଫେସ୍କୁ୍ ଏୟାର ମିସାଇଲ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ଗତ ବର୍ଷ ବାୟୁସେନା ଜାହାଜରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଛି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସିଷ୍ଟମକୁ ଜାମ କରାଯାଇ ପରିବ ନାହିଁ | ଏହା କୁ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ କରାଯାଇ ପରିବ| ସିଷ୍ଟମରେ ସ୍ଥାପିତ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବହୁତ ଜଲଦି ଶତ୍ରୁ ଜାହାଜ କୁ ଖୋଜି ନିଶାନା ଲଗାଇ ଶତ୍ରୁ ବିମାନ କୁ ତଳକୁ ଖସାଇବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି।


ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଲଦାଖରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ଏବଂ ସ୍ଥଳ ସେନା ଓରେଞ୍ଜ ଆଲର୍ଟରେ ଅଛନ୍ତି।ଏହା ଛାଡ ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନା ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି, ବାୟୁ ସେନା ପକ୍ଷରୁ କୁହା ଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ସେଭଳି ସମସ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିଛନ୍ତି ଯାହା ସେମାନେ ଗତ ବର୍ଷ ପାକିସ୍ତାନର କ୍ୟାମ୍ପ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପରେ ପ୍ରତିଶୋଧ ନେବାକୁ ପାକିସ୍ତାନର F-16 ବିମାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟେ କୁ ବାୟୁସେନା ଯେଭଳି ଉଡେଇ ଦେଇଥିଲା। ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ସେମାନଙ୍କର ତିନୋଟି ଆଡଭାନ୍ସ ଲ୍ୟାଣ୍ଡିଂ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ତିଆରି କରୁଥିବା ବାୟୁସେନା ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମଧ୍ୟ କିଛି ମିନିଟରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଆକ୍ରମଣ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛି।