Bollywoodରେ ଖେଳିଗଲା ଦୁଃଖର ଲହରୀ, ଏହି ବଡ ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କର ମା ଙ୍କର ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ…

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବଲିଉଡରେ ବଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତଥା ବଡ ଗୀତିକାର ଜାଭେଦ ଅଖତରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଶବାନା ଆଜମୀଙ୍କୁ ଜାଣିଥିବେ| ଶବାନାଙ୍କ ମା ତଥା ବିଶିଷ୍ଟ ଅଭିନେତ୍ରୀ, ଲେଖକ ସୌକତ କୈଫି ଆଜମୀଙ୍କର ଶୁକ୍ରବାର ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ସେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କବି, ଲେଖକ ତଥା ଗୀତିକାର କୌଫି ଆଜମିଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ| ସୌକତଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ବିଦାୟରେ, ତାଙ୍କର ଶେଷ ଦର୍ଶନ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବଲିଉଡ ତାରକା ପହଞ୍ଚିଥିଲେ| ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସୌକତ କୈଫି ଆଜମିଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ବିଶେଷ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଜିନିଷ କହିବୁ|

ବାସ୍ତବରେ, 90 ବର୍ଷୀୟ ସୌକତ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ| ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ଶୁକ୍ରବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେ ଜୁହୁସ୍ଥିତ ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ସୌକତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଶବାନା ଆଜମି ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ।

ଶୁକ୍ରବାର ରାତିରୁ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ତାରକା ଶବାନା ଆଜମିଙ୍କ ଘରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲେ। ସୌକତ କୈଫିଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ‘ମହାନାୟକ’ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅଭିନେତ୍ରୀ ରେଖା, ଉର୍ମିଲା ମାଟୋଣ୍ଡକର, ତବୁ, ରିଷି କପୁର ଏବଂ ସଞ୍ଜୟ କପୁରଙ୍କ ପରି ଅନେକ ଅଭିନେତା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ବିଦାୟ ଦେଉଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ।

ସୌକତ ଆଜମୀ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ପିପୁଲ୍ସ ଥିଏଟର ଆସୋସିଏସନ୍ (ଆଇପିଟିଏ) ଏବଂ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ସିପିଆଇ) ର ସାଂସ୍କୃତିକ ବାହୁ ପ୍ରଗତିଶୀଳ ଲେଖକ ସଂଘ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ସେ ସାଗର ସରହାଡିଙ୍କ ‘ବଜାର’ ଭଳି କଳା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଏମଏସ ସାଥୀଙ୍କ ‘ଗର୍ମ ହାୱା’ ଏବଂ ମୁଜାଫର ଅଲିଙ୍କ ‘ଉମ୍ରାଓ ଜାନ’ ଭଳି ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅଭିନୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରାଯାଇଛି।ସୌକତ ଏବଂ କୈଫି ଆଜମୀଙ୍କ ନିକାର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ କୌତୁହଳପୂର୍ଣ୍ଣ, ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ହାଇଦ୍ରାବାଦର ଏକ ମୁଶାଇରାରେ କୈଫିଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନଜାମ ‘ଔରତ’ କଥା ଶୁଣିବା ପରେ ସୌକତ ତାଙ୍କ ନିର୍ବନ୍ଧ ଭାଙ୍ଗି ତାଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ନିକା ପ୍ରସ୍ତାବ ରଖି ଥିଲେ।

କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟିର ସଦସ୍ୟ ହେବା ପରେ ସେ ନିଜ କମ୍ୟୁନିଟିରେ ରହୁଥିଲେ। ସେଠାରେ ଶବାନା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭାଇ ବାବା ମଧ୍ୟ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ନିଖୁଣ ସୈକତ କୈଫି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି| ସୌକତଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ କୈଫି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ବୋଲି ବିବେଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ‘ଔରତ’ ସେହି ଧର୍ମ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ।

ଥରେ ଯେତେବେଳେ ସୌକତ ଏକ ଇଭେଣ୍ଟରେ କୈଫ ସାହେବଙ୍କ ଅଟୋଗ୍ରାଫ୍ ନେବାକୁ ଆସିଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ସେ ଏକ ଶେର୍ ଲେଖିଥିଲେ|

ସୈକତ ଏହି ଶେର ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ କୈଫିଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଜ ଡାଏରୀରେ କାହିଁକି ଏପରି ଶେର ଲେଖିଛନ୍ତି, ତା’ପରେ କୈଫି ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସୌକତ ପୂର୍ବରୁ ସର୍ଦ୍ଦାର ଜାଫ୍ରିଙ୍କଠାରୁ ଅଟୋଗ୍ରାଫ୍ ନେବାକୁ ଯାଇଥିଲେ।