ଆଉ ଏକ ଦୁଃଖ ଖବର: Bollywoodର ଆଉ ଜଣେ ବରିଷ୍ଟ ଅଭିନେତାଙ୍କର ହେଲା ମୃତ୍ୟୁ, ସାରା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ଖେଳିଗଲା ଶୋକର ଛାୟା …

ବଲିଉଡର ବିଶିଷ୍ଟ ଅଭିନେତା ଶ୍ରୀରାମ ଲାଗୁଙ୍କର 92 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ପୁଣେରେ ଶ୍ରୀରାମ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ। ବଲିଉଡ ବ୍ୟତୀତ ସେ ମରାଠୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି। ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତା ଶ୍ରୀରାମ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିୟରରେ 100 ରୁ ଅଧିକ ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରାୟ 40 ମରାଠୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି।

ଅଭିନେତା ଶ୍ରୀରାମଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ଟ୍ୱିଟର ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଲେଖିଛନ୍ତି – “ମହାନ କଳାକାର ଶ୍ରୀରାମ ଲାଗୁଙ୍କୁ ମୋର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି | ଆମେ ଏକ ବହୁମୁଖୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହରାଇଛୁ | ଅନନ୍ୟ ଥିଏଟର ଅଭିନେତା ରୂପା ପରଦାରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରି ଏକ ପ୍ରଭାବ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | ସେ ଜଣେ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ”

1971 ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ୱୋ ଆହାଟ୍: ଏକ ଅଜବ କାହାଣୀ’ ସହିତ ଶ୍ରୀରାମ ଲାଗୁ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ସେ ପିଞ୍ଜ୍ରା, ଦୌଲତ, ମେରେ ସାଥ ଚଲ ଏବଂ ସାମନେ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସହିତ ବଲିଉଡରେ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରୀରାମ ଲାଗୁ ମରାଠୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ନାଟକରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ। ସେ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଘରୋନ୍ଦା ପାଇଁ 1978 ଫିଲ୍ମଫେୟାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହାୟକ ଅଭିନେତା ପୁରସ୍କାର ଜିତିଥିଲେ |

ବିଦ୍ୟା (1982), ଖୁଦାଦାର (1994), ଲାଭାରିସ୍ (1981), କାଲା ବଜାର (1989) ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖାଯାଇଛି |

ଶ୍ରୀରାମ କେବଳ ବଲିଉଡର ନୁହେଁ ମରାଠୀ ଥିଏଟରର ମଧ୍ୟ ଜଣେ ମହାନ କଳାକାର ଥିଲେ। ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ଯୋଗଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଶ୍ରୀରାମ ବୃତ୍ତିରେ ଡାକ୍ତର ଥିଲେ, ସେ ଜଣେ ନାକ-କାନ ଏବଂ ଗଳା ସର୍ଜନ ଥିଲେ। ସେ ଉଭୟ MBBS ଏବଂ MS ଡାକ୍ତରୀ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ |