ବାପା ଗଳି ଗଲି ବୁଲିକି ଇଟିଲି ବିକନ୍ତି ଏବେ ଝିଅ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ହେଲେ ଷ୍ଟେଟ ଟପ୍, ୧୦୦୦ ରୁ ରଖିଲେ ୯୯୨ ନମ୍ବର

ଭାଗ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ଜୀବନରେ ସଂଗ୍ରାମ ଆକାରରେ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ଦେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେ ମଧ୍ୟ ଶିକ୍ଷା ମାଧ୍ୟମରେ ସେହି ଦାରିଦ୍ରକୁ ପଛରେ ପକାଇ ଦେଲେ| ଠେଲା ଇଡଲି ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ପିତାମାତାଙ୍କ ଝିଅ କଲ୍ୟାଣୀ କିତୀ ଦ୍ୱାଦଶ ପରୀକ୍ଷାରେ ବିଜ୍ଞାନ ବିଷୟରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛନ୍ତି। ସେ 1000 ରୁ 992 ମାର୍କ ପାଇଥିଲେ|ତେଲେଙ୍ଗାନାର କାଜଙ୍ଗରରୁ କଲ୍ୟାଣୀଙ୍କ ପିତାମାତା ଇଡଲି ବିକ୍ରି କରନ୍ତି|ସେ ରାସ୍ତାରେ ଇଡଲି ବିକ୍ରି କରି ଘର ଚଳାନ୍ତି| କଲ୍ୟାଣୀ ଆରମ୍ଭରୁ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଥିଲେ|


ପରିବାରର ଏପରି ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ନଥିଲା ଯେ ସେମାନେ ଝିଅ କୁ ଭଲ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ, ଯାହା ପରେ ମେଘା ଚାରିଟେବୁଲ୍ ଟ୍ରଷ୍ଟ ନାମକ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନ କଲ୍ୟାଣୀର ଶିକ୍ଷା ଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ସଫଳତା ଉପରେ କଲ୍ୟାଣୀ କହିଛନ୍ତି- ମୋର ପିତାମାତା ଜଳଖିଆ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ କୌଣସି ଗାଡି କିଣିନଥିଲେ। ସେମାନେ ଏହାକୁ କିଣି ପାରିବେ ନାହିଁ|ସେମାନେ ମୋର ଏବଂ ବଡ଼ ଭଉଣୀ ଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଜୀବନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବହୁତ କଷ୍ଟ ସହିଛନ୍ତି|ମୋର ପିତାମାତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷ ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟ ମୋତେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଲ କରିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେଲା|ମୁଁ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସକୁ ଯିବାକୁ ଚାହୁଁଛି|

କଲ୍ୟାଣୀ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ସଫଳତାକୁ ପଛରେ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ବିଶ୍ୱାସକୁ ଶ୍ରେୟ ଦେଇଛନ୍ତି|ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଲ୍ୟାଣୀ ଆଇଆଇଟିର ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି| କଲ୍ୟାଣୀ 10ମ ଶ୍ରେଣୀରେ 9.7 GPA ହାସଲ କରିଥିଲେ|


ଏହା ପରେ ସେ ଏକ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଟ୍ରଷ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ସର୍ଟଲିଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା। କଲ୍ୟାଣୀଙ୍କ ଭଉଣୀ ଭବନା ମଧ୍ୟ NEET ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରୁଛନ୍ତି|କଲ୍ୟାଣୀଙ୍କ ପିତା ସେଶାଗିରି ଏବଂ ମାତା ଅନୀତା ନିଜ ଝିଅର ସଫଳତା ପାଇଁ ଗର୍ବିତ|ସେ କହିଛନ୍ତି – କଲ୍ୟାଣୀ ଆମ ପରିବାରକୁ ଗର୍ବିତ କରିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ଆମକୁ ଚିହ୍ନିଛନ୍ତି|