30 ବର୍ଷ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି କୃଷକ ଜଣଙ୍କ ତିଆରି କରିଦେଲେ 3 କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା କେନାଲ, ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଖୁସି ହେଇ ଦେଲେ ଏହି ଉପହାର ..

ମହିନ୍ଦ୍ରା ଗୋଷ୍ଠୀର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଜଣେ କୃଷକଙ୍କ ପରିଶ୍ରମରେ ଖୁସି ହୋଇ ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି କୃଷକ ତାଙ୍କ କ୍ଷେତ ନିକଟରେ ଏକ କେନାଲ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ଫସଲ ସହଜରେ ଜଳ ପାଇପାରିବ ଏବଂ ଏହି କୃଷକର ଏହି କଠିନ ପରିଶ୍ରମକୁ ଦେଖି ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ତାଙ୍କୁ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଉପହାର କରିଛନ୍ତି|

କଣ ରହିଛି ସମଗ୍ର ମାମଲା


ବିହାରର ଗୟାର ଲହୟୁଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୌଙ୍ଗି ଭୁୟାନ ତିନି କିଲୋମିଟର କେନାଲ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହି କେନାଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସେ ତାଙ୍କ ଜୀବନର 30 ବର୍ଷ ଅତିବାହିତ କରିଛନ୍ତି| ଏଥି ସହିତ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଗ୍ରୁପ୍ ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଏହା ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ସେ ବିନା ବିଳମ୍ବରେ ଲୌଙ୍ଗି ଭୁୟାନକୁ ଏକ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦେଇଥିଲେ।


ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ତିନି କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା କେନାଲ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଏକ ଟୁଇଟ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦାଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା। ପ୍ରକୃତରେ ଟ୍ୱିଟରରେ ରୋହନ୍ କୁମାର ନାମକ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରାଙ୍କୁ ଟ୍ୟାଗ୍ କରିଥିଲେ। ଯେଉଁଥିରେ ରୋହନ୍ କୁମାର ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଗୟାର କୃଷକ ଲୌଙ୍ଗି ତାଙ୍କ ଜୀବନର 30 ବର୍ଷ ବିତାଇବା ପରେ ଏକ କେନାଲ ଖୋଳିଛନ୍ତି। ସେ ତଥାପି ଟ୍ରାକ୍ଟର ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କିଛି ଚାହାଁନ୍ତି ନାହିଁ| ସେ ମୋତେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ।

ଏହି ଟୁଇଟର ଜବାବରେ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଭାବୁଛି ତାଙ୍କ କେନାଲ ତାଜମହଲ କିମ୍ବା ପିରାମିଡ ଭଳି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ। ଆମର ଟ୍ରାକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆମ ପାଇଁ ଗର୍ବର ବିଷୟ ହେବ| ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଲୌଙ୍ଗି ଭୁୟାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ମାଗିଥିଲେ। ଯାହାଫଳରେ ତାଙ୍କ ଟିମ ଲହୟୁଆରେ ପହଞ୍ଚି ତାଙ୍କୁ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦେଇପାରିବେ|

ପ୍ରକାଶ କଲେ ନିଜ ଖୁସି

ଲୌଙ୍ଗି ଭୁୟାନ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପାଇବା ପରେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଥିଲେ ମୁଁ ବହୁତ ଖୁସି। ମୁଁ ଏହା ପାଇବା ସ୍ୱପ୍ନରେ ମଧ୍ୟ ଭାବି ନ ଥିଲି| ଟ୍ରାକ୍ଟର ଦେବାବେଳେ ଆନନ୍ଦ ମହିନ୍ଦ୍ରା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି 30 ବର୍ଷରେ ବିହାରରେ 3 କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା କେନାଲ କରିଥିବା କୃଷକ ମହିନ୍ଦ୍ରା ଟ୍ରାକ୍ଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା ସମ୍ମାନର ବିଷୟ ହେବ।

ଟ୍ରାକ୍ଟରର ମୂଲ୍ୟ 6 ଲକ୍ଷରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି। ତେଣୁ ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଟ୍ରାକ୍ଟର ପାଇବା ସହଜ ନୁହେଁ। ଏହାକୁ ନେବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପୁରା ଜୀବନକାଳ ଲାଗିଥାଏ|