ସୀମା ଉପରେ ଏମିତି ଚକ୍ରଭ୍ୟୁହୁ ରଚନା କରିଛି ଭାରତୀୟ ସେନା, କିଛି ବି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଶହେ ଥର ଚିନ୍ତା କରିବ ଚୀନ…

ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମାରେ ଚୀନ୍ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ ରୁ ବାଦ ଆସୁନାହିଁ, ନିଜର ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ରେ ଲାଗିଛି। କିନ୍ତୁ ଚୀନ ର ଯେକୌଣସି ବ୍ୟବହାର ର ଜବାବ ଦେବା ପାଇଁ ଭାରତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ଏବଂ ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଏହା କୌଣସି ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ୍ 100 ଥର ଚିନ୍ତା କରିବ। ଭାରତୀୟ ସେନାର ଧ୍ୟାନ ଦୌଲତ ବେଗ ଓଲଡି-ଡାପସଙ୍ଗ ସେକ୍ଟର ଉପରେ ରହିଛି। ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଏମଏମ ନରୱାନେ ପୂର୍ବ ଲଦାଖର ଅଗ୍ରଗାମୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ। ସେନା ର ପ୍ରସ୍ତୁତି ସମ୍ପର୍କରେ ଗୁରୁବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହା ପରେ ସେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ସହ ଶୁକ୍ରବାର ମଧ୍ୟ ଏକ ବୈଠକ କରିଥିଲେ।

ସେନା ଅଧିକାରୀମାନେ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସୀମାନ୍ତରେ ଭାରତର ପ୍ରସ୍ତୁତିକୁ ଦେଖି PLA ଏକ ବଡ଼ ବିପଦକୁ ନିଜ ଉପର କୁ ନେବା କୁ ଡରିବ। ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିଛି। କିନ୍ତୁ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଚୀନ୍ ଡାଲାଟ୍ ବେଗ୍ ଓଲଡି-ଡେପସଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୁରସାହସିକ କାମ କରିବାକୁ ସାହସ କରିବ ନାହିଁ।

ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ-
ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ହଜାର ହଜାର ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଛି। ଏଥିସହ ସେଠାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ପଦାତିକ ଯୁଦ୍ଧ ଯାନ ଏବଂ ହାୱିଜର ତୋପ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବାୟୁସେନାକୁ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି। ସୁଖୋଇ -30 MKI ଏବଂ MiG-29 ସୀମାନ୍ତରେ ଚୀନ୍‌ର ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖିଛନ୍ତି | ଅର୍ଥାତ୍ ଚୀନ୍‌ର ଯେକୌଣସି କାଯ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଭାରତୀୟ ସେନା ।

ଏକ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାଇ ଆମେ ଏକ ଭଲ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛୁ। ସେଠାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ ସ୍ଥାନରେ ଅତିରିକ୍ତ ସୈନ୍ୟ ଏବଂ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ LAC ରେ ବିଶେଷକରି ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲି ଏବଂ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ ଅଞ୍ଚଳରେ, କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବଢୁଥିବା ଝଗଡା ଏବଂ ସମସ୍ୟା ଏଡ଼ାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ତେବେ ଦୁଇ ସେନା ପରସ୍ପରଠାରୁ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ପେଟ୍ରୋଲିଂ ପଏଣ୍ଟ 14 ରେ ଦାବି-
ଚୀନ୍ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଭାବେ ଗାଲଭାନ୍ ଭ୍ୟାଲିରେ ଏହାର ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପଏଣ୍ଟ 14 କୁ ନିଜର କରୁଛି| ସେହି ସ୍ଥାନରେ 15 ଜୁନ୍ ରାତିରେ ଦୁଇ ସେନା ମଧ୍ୟରେ ହିଂସାତ୍ମକ ସଂଘର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। PLA ଦାବି କରିଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ସୈନିକମାନେ ଶୋକ ଏବଂ ଗାଲଭାନ୍ ନଦୀର ମିଳନ ସ୍ଥାନ କୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ସେହିଭଳି ଭାବେ ମେ ମାସ ଆରମ୍ଭରୁ ପାଙ୍ଗୋଙ୍ଗ ସୋ ହ୍ରଦର ଉତ୍ତର କୂଳରେ ଫିଙ୍ଗର 4 ରୁ 8 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୀନ୍ ସେନା 8 କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଅଞ୍ଚଳ ଦଖଲ କରିଛି| ଏବଂ ସେଠାରେ ଅନେକ ତମ୍ବୁ ବାନ୍ଧିଛନ୍ତି ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନ କୁ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି |କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଗାଲଭାନ ଏବଂ ପାଙ୍ଗଙ୍ଗ ସୋ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌କୁ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି। ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପ୍ରିଲର ସ୍ଥିତି ସେଠାରେ ପୁନଃସ୍ଥାପିତ ହେବା ଉଚିତ୍।

ମାସ ମାସ ଧରି ରହିପାରେ ଚାପ –
ଅନ୍ୟ ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସେଠାରେ ଥିବା ଉଭୟ ସେନା ବାହିନୀ ସମାନ ଭାବରେ ନିଜ ନିଜ ସ୍ଥାନ ରେ ଜଗି ରହିଛନ୍ତି। କେବଳ ଅଳ୍ପ କିଛି ଗାଡି ଏପଟ ସେପଟେ କରାଯାରିଛି |ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ସମାଧାନ ପାଇଁ ଅନେକ ମାସ ଲାଗିପାରେ|ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିପାରେ|

ଏକ ସୂତ୍ର ଅନୁସାରେ ଚୀନ୍ LAC ର ସ୍ଥିତି ବଦଳାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ କିନ୍ତୁ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜୋର ଶୋର କରିଥିବାରୁ ଏଥିପାଇଁ ଚୀନ କୁ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ କିନ୍ତୁ ଚୀନ ର କୌଣସି ସେଭଳି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିନାହିଁ|

ଡାଲାଟ୍ ବେଗ୍ ଓଲିଡି-ଡାପସଙ୍ଗ ସେକ୍ଟର ଉପରେ ସେନା ର ନଜର-
ଭାରତୀୟ ସେନାର ଧ୍ୟାନ ଦୌଲତ ବେଗ ଓଲଡି-ଡାପସଙ୍ଗ ସେକ୍ଟର ଉପରେ ରହିଛି। ଭାରତ ସେଠାରେ ଏହାର ସୈନିକ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଏକ ପଦାତିକ ବିଭାଗ (10 ରୁ 12 ହଜାର ସୈନିକ) ଉଚ୍ଚ ସ୍ଥାନ ରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି| ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଚୀନ୍ ସେନାକୁ ସେଠାରେ ଉତ୍ତର ଦବା ପାଇଁ ସେଠାରେ M-77 ଅଲ୍ଟ୍ରାଲାଇଟ୍ ହାୱିଜର ତୋପ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି।

ପିଏଲ୍ଏସ୍ ଗାଲଭାନର ଉତ୍ତରରେ ଥିବା ଡିପସଙ୍ଗ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ ସେନା ଅନୁପ୍ରବେଶ କରି ଭାରତୀୟ ସେନାର ପାଟ୍ରୋଲିଂରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଏହା ଭାରତ ପାଇଁ ଅଧିକ ଚିନ୍ତାଜନକ ଅଟେ| ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତୀୟ ସେନା ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି।