କେବେବି ଭୁଲରେ ବି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ନିଜ ପିଲାଙ୍କର ଏହି ସବୁ ନାଁ, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେଇ ସାରିଲାଣି ଅନେକ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ…

ବନ୍ଧୁଗଣ, ନାମ ହେଉଛି ପ୍ରତ୍ୟେକ ମଣିଷର ପରିଚୟ| ଦୁନିଆରେ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି|ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏସବୁର ନାମ ରଖି, ସେମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ସୂଚନା ବାଣ୍ଟିବା ସହଜ ହୋଇଯାଏ| ଯେତେବେଳେ ବି ଜଣେ ମହିଳା ଗର୍ଭବତୀ ହୁଅନ୍ତି, ସେ ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କର ନାମ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି | କେବଳ ମା ନୁହେଁ, ବାପା ମଧ୍ୟ ନିଜ ମନରେ ଶିଶୁର ଅନେକ ନାମ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତି| କିଛି ପିତାମାତା ମଧ୍ୟ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ଏବଂ ଭିନ୍ନ ନାମ ଦେବା ପାଇଁ ଅନେକ ଗବେଷଣା କରନ୍ତି | ସେମାନେ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ନାମର ତାଲିକା ଖୋଜନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ ସେଥିରୁ ଗୋଟିଏ ବାଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ କି କିଛି ପିତାମାତା ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କର ନାମକରଣ କରିବା ସମୟରେ କୌଣସି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ କେବଳ ଶୀଘ୍ର କୌଣସି ନାମ ରଖନ୍ତି |

ପିଲାମାନଙ୍କର ନାମ ରଖିବା ପଛରେ ଦୁଇଟି ତର୍କ ଅଛି | ପ୍ରଥମ ପିତାମାତା ସେମାନଙ୍କ ପସନ୍ଦ ଅନୁଯାୟୀ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ନାମ ରଖନ୍ତି ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟରେ, ଯେଉଁମାନେ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଉପରେ ଆଧାର କରି ଶିଶୁର ନାମକରଣ କରିବାକୁ ସେମାନେ କରନ୍ତି | କୁହାଯାଏ ଯେ ଜନ୍ମ, ସମୟ ଏବଂ ରାଶି ଅନୁଯାୟୀ ଶିଶୁର ନାମ ଅକ୍ଷରର ନାମରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଶିଶୁର ଭାଗ୍ୟ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ହୁଏ ଏବଂ ସେ ଜୀବନରେ ବହୁତ ଅଗ୍ରଗତି କରନ୍ତି | ସେହି ସମୟରେ, ଯେଉଁମାନେ ରାଶି ଅନୁଯାୟୀ ନିଜ ସନ୍ତାନର ନାମ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ, ସେମାନେ ପରେ ନିଜ ପିଲାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି|

ଆଜି ଯେତେବେଳେ ନାମଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ କଥା ବାହାରିଲା, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି 4 ଟି ନାମ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କର ଆଦ ନାମକରଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ|ଏହି ଚାରୋଟି ନାମ ସବୁଠୁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ| ଏପରିକି ଏହି ନାମଗୁଡିକ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଥର ପିଲାମାନେ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ଘନିଷ୍ଠ ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ମରନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି 4 ଟି ନାମ ଆଧାରରେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କର ନାମ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ | ତା’ପରେ ଯଦିଓ ଏହି ନାମଗୁଡ଼ିକ ତୁମର ଜନ୍ମ ଚିହ୍ନର ଅକ୍ଷରରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଏଗୁଡିକ ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ନାମ ବିଷୟରେ ଆପଣ ଚିନ୍ତା କରିପାରିବେ |

ଭୁଲରେ ସୁଦ୍ଧା ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି 4 ନାମ-

1. ଗାନ୍ଧାରୀ:

ବାସ୍ତବରେ ଗାନ୍ଧାରୀ ଜଣେ ଅତି ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ତଥା ଗୁଣି ମହିଳା ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ସେ କୌରବ ରାଜବଂଶର ହସ୍ତିନାପୁରର ମହାରାଜ ଧୃତରାଷ୍ଟ୍ରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ 100 ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଜନ୍ମ ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦୁର୍ଯ୍ୟୋଧନ ଗାନ୍ଧାରୀଙ୍କ ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ପୁତ୍ର ଥିଲେ। ଗାନ୍ଧାରୀ ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ସମସ୍ତ ପୁତ୍ର ଯୁଦ୍ଧରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ତେଣୁ ଏହି ନାମକୁ ଅଶୁଭ ବିବେଚନା କରାଯାଏ|

2. ଅଶ୍ୱତଥାମା:

ବାସ୍ତବରେ ଅଶ୍ୱତଥା ଜଣେ ସାହସୀ ଯୋଦ୍ଧା ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ମନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣଙ୍କ ଅଭିଶାପ ଭୋଗିବାକୁ ପଡିଲା। ଏହା ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର କାରଣ ଯାହା ପାଇଁ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ପୁଅର ନାମ ଅଶ୍ୱଥାମା ରଖିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ |

3. ମଣ୍ଡୋଦରୀ:

ମଣ୍ଡୋଦରୀ ନାମର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଜଣେ ନାରୀ ଯିଏ ବହୁତ ଦୟାଳୁ ଏବଂ ଭଲ ଗୁଣ ରଖିଥାଏ| କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ ଲୋକମାନେ ଏହି ନାମ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ମଣ୍ଡୋଦରୀ ରାବଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ତାଙ୍କ ଜୀବିତ ଅବସ୍ଥାରେ ମରିଗଲେ, ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିତାମାତା ନିଜ ଝିଅର ଏହି ନାମ ରଖିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି|

4.ବିଭୀଷଣ:

ଏହି ନାମର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ କେବେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଏ ନାହିଁ | ନାମଟି ଭଲ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ବିଭୀଷଣ ନିଜ ଭାଇ ର ବିରୋଧ ହୋଇ ଥିଲେ, ସେହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ଭାଇ ରାବଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା | ତେଣୁ କେହି ବି ତାଙ୍କ ପୁଅର ବିଭୀଷଣ ନାମ ରଖନ୍ତି ନାହିଁ |