ବହୁତ କଷ୍ଟରେ ସୁଟିଂ ହେଇଥିଲା ରାମାୟଣର ଏହି ସିନ, କଳାକାର ମାନଙ୍କର କାନ୍ଧି କାନ୍ଧି ହେଇଯାଇଥିଲା ଅବସ୍ଥା ଖରାପ….

ସାରା ଦେଶ ରେ ଲକଡାଉନ କାରଣ ରୁ ଲୋକେ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ସଙ୍ଗାରଧ ରେ ରହିଛନ୍ତି | ତେଣୁ ଘରେ ଲୋକେ ବସି ବସି ବୋରିଂ ମଧ୍ୟ ହେଇଯାଇଥିଲେ | ଏହା କୁ ଧ୍ୟାନ ରେ ରଖି ଜନସାଧାରଣ ଙ୍କ ର ଦାବି କୁ ଦେଖି ଦୂରଦର୍ଶନ ତରଫରୁ ପୁନଃ ରାମାୟଣ ସିରିଏଲ ର ପ୍ରସାରଣ ଆରମ୍ଭ ହେଇଚି | ଏହା ରମାନନ୍ଦ ସାଗର ଙ୍କ ର 90 ଦଶକ ର ସିରିଏଲ ଯାହା ସେହି ସମୟ ରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ ଲୋକପ୍ରିୟ ହେଇଥିଲା | ବର୍ତମାନ ପୁଣି ଏହି ରାମାୟଣ ପ୍ରସାରଣ କୁ ନେଇ ଦର୍ଶକେ ବେଶ ଖୁସି ହେଇଛନ୍ତି |

ବର୍ତମାନ କିନ୍ତୁ ଏହି ରାମାୟଣ ସିରିଏଲ ଶେଷ ହେଇଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ ଏହି ରାମାୟଣ ର କାହାଣୀ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଦର୍ଶକେ ମନେ ରଖିଛନ୍ତି | ଏହି ସିରିଏଲ ରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଭୂମିକା ରେ ଅଭିନୟ କରିଥିବା ସୁନୀଲ ଲହରୀ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ଲୋକପ୍ରିୟ କଳାକାର ଅଟନ୍ତି | ତେବେ କିଛି ଏପରି ଘଟଣା କୁ ନେଇ ସେହି ସମୟ ରେ ନିଜେ ରମାନନ୍ଦ ସାଗର ମଧ୍ୟ କାନ୍ଦି ପକାଇଥିଲେ |

ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ସମସ୍ତେ କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗି ଥିଲେ
ସୁନୀଲ ଲାହିରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାମାୟଣରେ ରାମ ବନବାସ ପରେ ରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି। ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ସୁଟିଂ କରାଯାଉଥିଲା, ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖିରେ ଲୁହ ଆସିଯାଇଥିଲା | ଏହି ଧାରାଟି ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ କନ୍ଦାଇ ଦେଇଥିଲା | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବା ପରେ ରାମାନନ୍ଦ ସାଗର ମଧ୍ୟ କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ସୁନୀଲ ଲାହିରି ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକ ଭିଡିଓ ସେୟାର କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ବିଷୟରେ କହୁଛନ୍ତି।


ରକଭରୀ କରିବକୁ ଲାଗିଥିଲା ଗୋଟେ ବର୍ଷ
ଭିଡିଓରେ ସୁନୀଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଏପିସୋଡର ସୁଟିଂ କରିବା ସହଜ ନଥିଲା। ସୁଟିଂ ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ ବିରକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ କୌଶଲ୍ୟା | ଯିଏ ଦଶରଥଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ପତ୍ନୀ ଜୟଶ୍ରୀ ଗଡକର | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମାମଲା ପରେ ସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ଦିନ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା। ଏହା ମଧ୍ୟ ଅସଙ୍ଗତ ଥିଲା କାରଣ ଏହା ମହାରାଜା ଦଶରଥଙ୍କ ଶେଷ ସୁଟ୍ ଥିଲା | ସେ ପ୍ରକୃତି ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଖୁସି ଥିଲେ | 1987 ମସିହାରେ, ରାମାନନ୍ଦ ସାଗର ଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିଭିରେ ରାମାୟଣ ଆଣି ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ | ଏହା ଅନେକ ଭାଷାରେ ପ୍ରସାରିତ ହୋଇଥିଲା |

ଏହି ଶୋ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲୋକପ୍ରିୟ ଥିଲା
ଭାରତୀୟ ଟେଲିଭିଜନ ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଶୋ ତାଲିକାରେ ରାମାୟଣଙ୍କ ନାମ ଦେଖାଯାଏ | ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ରାମାୟଣ ଟିଭିରେ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଥିଲା, ତା’ପରେ ମୁଁ ଏହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ନୀରବରେ ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିଲି | ସମସ୍ତେ ନିଜ ନିଜ ଘରେ ରାମାୟଣ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଟିଭି ସାମ୍ନାରେ ବସିଥିବାର ନଜର ଆସିଥିଲେ | ଯେଉଁ ଘରେ ଟିଭି ନଥିଲା ସେହି ଘରଗୁଡ଼ିକ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ |

ଏହି ଜଣାଶୁଣା ଚେହେରାମାନେ କାମ କଲେ
ରାମଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଅରୁଣ ଗୋଭିଲଙ୍କ ସିରିଏଲ ଚରିତ୍ର, ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସୁନୀଲ ଲାହିରି, ହନୁମାନ ଦାରା ସିଂ, ଭେଟେରାନ ଅଭିନେତା ଦୀପିକା ଚିଖାଲିଆ ସୀତା ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ | ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନେତା ସୁନୀଲ ଲାହିରିଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରି ବହୁ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଥିଲେ | ରାମାୟଣର ପୁନଃ ପ୍ରସାରଣ ପରେ ସୁନୀଲ ଲାହିରିଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବହୁତ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଏଥି ସହିତ, ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ କାରଣରୁ ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଅଟନ୍ତି | ସେ ରାମାୟଣ ସହ ଜଡିତ କାହାଣୀ ଏବଂ ଅଣଦେଖା ଦୃଶ୍ୟ ସେୟାର କରୁଛନ୍ତି |