ଏବେ ଚୀନ ରୁଷର ସହରକୁ କହିଲା ନିଜର, କହିଲା ଏ ସହର ଚୀନର ଅଟେ, ତାପରେ ପୁତିନ ଦେଲେ ଏପରି ଉତ୍ତର କି ଶୁଣିକି ଥରି ବାକୁ ଲାଗିଲା ….

ଆଜିକା ସମାୟାରେ ଚୀନ ଦୁନିଆର ସବୁ ଦେଶକୁ ଆଖି ଦେଖାଉଛି । ଭାରତ, ଆମେରିକା, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, ତାଇୱାନ, ଭିଏତନାମ ଏବଂ ଜାପାନକୁ ଦାଦାଗିରି ଦେଖାଇବା ପରେ ଚୀନ ବର୍ତ୍ତମାନ ରୁଷ ସହ ବି ଦାଦାଗିରି ପାଇଁ ପ୍ଲାନ କରୁଛି |

ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ରୁଷର ଏକ ସହର ଉପରେ ଚୀନ ନିଜର ଦାବି ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ନିଜ ଦେଶର ଅଂଶ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛି। ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଦେଶ ସମ୍ପର୍କ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ବନ୍ଧୁତ୍ୱରେ ମଧ୍ୟ ମତଭେଦ ହୋଇପାରେ |ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁ ଯେ ବିସ୍ତାରବାଦୀ ନୀତି ଦ୍ୱାରା ଦୃଷ୍ଟିହୀନ ଚୀନ୍ ରୁଷର ଭ୍ଲାଡିଭୋଷ୍ଟୋକ ଉପରେ ନିଜର ଦାବି କରିଛି।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଚୀନ‌ର ଅଫିସିଆଲ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲ୍ CGTN ର ସମ୍ପାଦକ ଶେନ୍ ସେୱାଇ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭ୍ଲାଡିଭୋଷ୍ଟୋକ ସହର 1860 ପୂର୍ବରୁ ଚୀନ‌ର ଏକ ସହର ଥିଲା, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ହେଶେନୱାଇ ନାମରେ ପରିଚିତ ଥିଲା। ଏହି ସହରକୁ ରୁଷ ନିଜର ଏକପାଖିଆ ଚୁକ୍ତିର ସୁଯୋଗ ନେଇ ଏହାକୁ ଚୀନରୁ ନେଇଯାଇଥଲା | ତେବେ ରୁଷ ପକ୍ଷରୁ ଏହା ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମିଳିନାହିଁ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚୀନ୍ ଜାଣିଶୁଣି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। କାରଣ ରୁଷ ସହ ଭାରତର 33ଟି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନର ଏକ ବଡ଼ କାରବାର ହୋଇଛି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ଏକ ଶହ ଅଶୀ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅଟେ | ଚୀନ ଏହି କଥାକୁ ଭୟ କରୁଛି। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ରୁଷ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛି ।

ତେବେ ଆପଣ ମାନେ ତ ରୁଷର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୁତିନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭଲ ଭାବରେ ଶୁଣିଥିବେ ଯିଏ ସର୍ବଦା ଭାରତ ପକ୍ଷରେ ଥାନ୍ତି ଓ ଯେ କୌଣସି ପରିସ୍ଥତିରେ ଭାରତକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ପ୍ରତିଶୃତି ଦିୟନ୍ତି | ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କଣ ଲାଗୁଚି ଚୀନ ଯାହା କରୁଛି ଠିକ କରୁଛି କି କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମକୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଓ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସେୟାର କରନ୍ତୁ |