ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ମୁସଲିମ ମହିଳା IPS ଅଞ୍ଜୁମ୍ ଆରା, ଶହୀଦଙ୍କ ଝିଅକୁ ନିଜ ସନ୍ତାନ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରି କହିଲେ ଏପରି କଥା…

କେହି ଜଣେ ସତ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ମନରେ କିଛି କରିବାର ଇଚ୍ଛା ଥାଏ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସବୁକିଛି ହାସଲ କରିପାରିବ, ତାଙ୍କର ଦୃଢ଼ ସାହସ ଏବଂ ଉତ୍ସାହ ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ମଣିଷ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ଜୀବନରେ ବଡ଼ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି| କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ କେବଳ ଅଳ୍ପ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି, ଜୀବନରେ କିଛି ପାଇବା ପାଇଁ ବହୁତ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯଦି ସଂଘର୍ଷରୁ ପଛକୁ ହଟି ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ସଫଳତା ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ନିରାଶ ହୁଅନ୍ତି ତଥାପି ସଂଘର୍ଷ ଜାରି ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ, ତେବେ ଆପଣ ଦିନେ ସଫଳତା ପାଇବେ, ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେ ମହିଳା ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ନିଜ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ନିଜକୁ ପ୍ରମାଣିତ କରିଛନ୍ତି|

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି “ଅଞ୍ଜୁମ୍ ଆରା” ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ, ଯିଏ ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ମୁସଲମାନ ମହିଳା ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ, ଅଞ୍ଜୁମ୍ ଆରା, ୟୁପିର ଆଜାମଗଡର ଏକ ଛୋଟ ଗାଁ କୁମହରିଆର, ସେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ, ରାସ୍ତାରେ ଅନେକ ବାଧାବିଘ୍ନ ଘଟିଥିଲା, ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୱେ ସେ ହାର ମାନିନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିଥିଲେ|

ପିତାମାତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା ଯେ ଝିଅ ଜଣେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେଉ-

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଅଞ୍ଜୁମ ଆରାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଆୟୁଷ ଶେଖ, ଯିଏ ଜୁନିୟର ଇଞ୍ଜିନିୟର ଥିଲେ, ତାଙ୍କର ପୋଷ୍ଟିଂ 1992 ରୁ 2006 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାହାରନପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଥିଲା, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଞ୍ଜୁମ ଆରା ନିଜ ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସାହାରନପୁରରୁ ଇଣ୍ଟର ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିଲେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତାଙ୍କର ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ଥାଏ, ସେହିଭଳି ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଙ୍କ ମଧ୍ୟ ଏକ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଲେ ଯେ ସେମାନଙ୍କର ଝିଅ ଆଇପିଏସ୍ ଅଫିସର ହୋଇ ତାଙ୍କ ନାମକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବ, ପିତାମାତାଙ୍କର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ କୁ ଅଞ୍ଜୁମ ଆରାଙ୍କୁ ନିଜର ସ୍ୱପ୍ନ ବନେଇ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ବି.ଟେକ୍ କରୁଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ସେ UPSC ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ|

ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ପରିବାର ବନ୍ଧୁମାନେ ସେମାନଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ଥିଲେ
ଯେତେବେଳେ ଅଞ୍ଜୁମ ଆରା ଜଣେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିଲେ, ତାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିନଥିଲେ, ବିଶେଷ କରି ତାଙ୍କ ପିତା ଆୟୁବ ଶେଖଙ୍କ ସମର୍ଥନ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଏବଂ ପରିବାର ବନ୍ଧୁମାନେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ବିରୁଦ୍ଧରେ ଥିଲେ, ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ କିଛି ଶୁଣିଲେ, ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଝିଅ କିପରି ପରଦାରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବ, କିନ୍ତୁ ବାପାଙ୍କ ପୁରା ସମର୍ଥନ ଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଏହି ପଦବୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କର ଏହି ସଫଳତା ପଛରେ ତାଙ୍କ ମା ବାପା ଙ୍କ ସମ୍ପୂର୍ଣ ସାଥ ଥିଲା|

ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ମିଳିଥିଲା ସଫଳତା-

ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହେବା ପାଇଁ ଅଞ୍ଜୁମ୍ ଆରା ଦିନରାତି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ବିଫଳତାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା, ତଥାପି ସେ ହାର ମାନିନଥିଲେ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରୟାସରେ ତାଙ୍କୁ 2011 ମସିହା ରେ ସଫଳତା ମିଳି ଥିଲା। ଯେତେବେଳେ ସେ ଜଣେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଫିସର ହେଲେ, ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମଣିପୁରର ଇମ୍ଫାଲରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରାଯାଇଥିଲା,ଅଞ୍ଜୁମ ଆରାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥିଲା|

ଅଞ୍ଜୁମ ଆରା ୟୁନୁସ ଖାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ-


ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଅଞ୍ଜୁମ୍ ଆରା ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ୟୁନୁସ୍ ଖାନ୍ ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି, ୟୁନୁସ୍ ଖାନ୍ ମଧ୍ୟ ହିମାଚଳରେ ପୋଷ୍ଟ ହୋଇଛନ୍ତି, ୟୁନୁସ୍ ଖାନ୍ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଧିକାରୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଦିନରାତି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସେବା ରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥାନ୍ତି।

ଶହୀଦଙ୍କ ଝିଅଙ୍କୁ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ୟୁନୁସ୍ ଏବଂ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଅଞ୍ଜୁମ୍ ଆରା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ-

ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ୟୁନୁସ୍ ଖାନ୍ ଏବଂ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଅଞ୍ଜୁମ୍ ଆରା ସୀମାରେ ଦେଶକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଉଥିବାବେଳେ ପଞ୍ଜାବର ତାରନ୍ ତାରନର ନାଏବ ସୁବେଦାର ପରମଜିତଙ୍କ ଝିଅ ଖୁସଦୀପଙ୍କୁ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଏକ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଅଛି,ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦେଖି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଉଭୟଙ୍କ ଏହି ଉତ୍ତମ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଥିଲା|