ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ କଥା, କାହିଁକି ଧୋନି ଠିକ 7ଟା ବାଜି 29 ମିନିଟରେ ନେଲେ ଅବସର, କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିରେ ବି ଆସିଯିବ ଲୁହ

ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ କୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇଥିବା କ୍ୟାପଟେନଙ୍କୁ ନୀଳ ଜର୍ସିରେ କେବେବି ଦେଖି ହେବ ନାହିଁ |ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଅତୁଳନୀୟ ଅବଦାନ ରହିଛି| ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କ ବିଦାୟ ପରେ ତାଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ଆକଳନ ଏବଂ ରେକର୍ଡ ବାଣ୍ଟୁଛନ୍ତି| ତେବେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ତାଙ୍କର ବିଦାୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ହୋଇଥିଲା। ସେ ନିଜ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ କୁଲ ଭାବରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଜଣାଶୁଣା ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ନିଜର ଶାନ୍ତ ପ୍ରକୃତି ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, ନିଜର ଶାନ୍ତ ପ୍ରକୃତି ବଜାୟ ରଖି ସେ ଭାରତର 74 ତମ ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ଅବସରରେ ଶନିବାର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଥିଲେ। ଧୋନି, ନିଜର କୁଲ ଷ୍ଟାଇଲ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା, ଇନଷ୍ଟାରେ ଏକ ପୋଷ୍ଟ କରି ଏହି ବିଷୟରେ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ|ଧୋନିଙ୍କ ସହ କ୍ରିକେଟର ଏକ ଯୁଗ ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

ଧୋନି ଏକ ଗୀତ ମାଧ୍ୟମରେ ତାଙ୍କର ପୁରା କ୍ୟାରିଅର ଦର୍ଶାଇ ଥିଲେ…

ଧୋନି ତାଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ୍ ଇନଷ୍ଟା ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରେମ ଏବଂ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ| ମୁଁ ସନ୍ଧ୍ୟା 7.29 ରୁ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବୋଲି ବିବେଚିତ ହେବି| ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟରର ସମସ୍ତ ଉତ୍ଥାନ-ପତନକୁ ଏକ ଗୀତ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ଭଲ ଉପାୟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି| ସେ ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟରେ ମେନ୍ ପାଲ୍ ଡୋ ପାଲ୍ କା ସାୟର ହୁନ୍ ଗୀତ ବ୍ୟବହାର କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଖବର ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଚକିତ କରିଥିବାବେଳେ ସେହି ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ସନ୍ଧ୍ୟା 7.29 ରେ ଅବସର ଗ୍ରହଣ କରିବାର କାରଣ କ’ଣ? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ମାହି କାହିଁକି ଏପରି କରିଥିଲେ?

19: 29 ରେ ଅବସର ନେବା ପାଇଁ ଏହା ହେଉଛି କାରଣ…

ଯଦି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଚାଲିଛି ଯେ ଏହା ଏକ ବିଶେଷ ଉତ୍ସବ କିମ୍ବା କିଛି ଶୁଭ ସମୟ ଥିଲା, ତେବେ ଆପଣ ଭୁଲ୍ ଭାବୁଛନ୍ତି|ବାସ୍ତବରେ, ଧୋନି ଭାରତୀୟ ସମୟର ଠିକ୍ 7:29 ମିନିଟରେ ଅବସର ନେଇଥିଲେ କାରଣ 2019 ବିଶ୍ୱକପରେ ଜୁଲାଇ 9 ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ଏହି ସମୟରେ ହିଁ ବିଶ୍ୱକପ ଦୌଡ଼ରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲା। ଏହି ପରାଜୟ ପାଇଁ ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖିତ ଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ପଡ଼ିଆରେ କେବେ ଦେଖାଯାଇ ନଥିଲା| ମୁଁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେବି ଯେ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ସହିତ ସେମିଫାଇନାଲରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଶେଷ ଭରସା ଏମଏସ ଧୋନିଙ୍କ ଉପରେ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେ ମାର୍ଟିନ ଗୁପଟିଲଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରାସ୍ତ ହୋଇ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ହୃଦୟ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ|

ଧୋନି ଆଉଟ୍ ହେବା ମାତ୍ରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ପରାଜୟ ସ୍ଥିର ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ଯେତେବେଳେ ୟୁଜଭେନ୍ଦ୍ର ଚହଲ ଶେଷ ୱିକେଟ୍ ହାରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଭାରତୀୟ ଦଳ ନିଜ ଦେଶର ସମୟ ଅନୁଯାୟୀ 7.29 ମିନିଟରେ ବିଶ୍ୱକପରୁ ବାଦ ପଡିଥିଲା।

କଣ ଏହା ଧୋନିଙ୍କର ଶେଷ ଆଇପିଏଲ୍ କି?

ମାହିଙ୍କ ଅବସର ପୋଷ୍ଟ ବହୁତ ରହସ୍ୟମୟ ମନେହୁଏ|ପ୍ରକୃତରେ ଧୋନି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ 19:29 ଘଣ୍ଟାରୁ ମୋତେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ ବିବେଚନା କରାଯିବ| ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି 19:29 କୁ ଦିନ ଭାବରେ ଗଣାଯାଏ, ତେବେ ଏହା ହେଉଛି 80 ଦିନ| ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏଥର ଆଇପିଏଲ୍ 53 ଦିନ ହେବ| ଏହି ସମୟରେ, ଏମଏସ ଧୋନି 15 ଅଗଷ୍ଟରୁ ଆଇପିଏଲ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଯଦି ଧୋନିଙ୍କ ପୋଷ୍ଟକୁ ବିଚାର କରାଯାଏ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ 80 ଦିନ ପରେ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ କୁହାଯିବ|ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଧୋନି ତାଙ୍କର ଶେଷ ଆଇପିଏଲ୍ ଖେଳୁଥିବା ଜଣାପଡିଛି।