ଧୋନିଙ୍କ ଯୋଗୁଁ ବରବାଦ ହେଇଗଲା ଏହି କ୍ରିକେଟରଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର, ଅନେକ ମାସ ହେବ ଦଳରେ ମିଳୁ ନାହିଁ ଜାଗା

ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ସର୍ବଦା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଖେଳାଳି ରହିଆସିଛନ୍ତି। ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ ଭାରତୀୟ ଦଳର ଏକରୁ ଅଧିକ ଖେଳାଳି ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ରହିଆସିଛି I କିନ୍ତୁ ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯାହାର କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିୟର ମହେନ୍ଦ୍ର ଧୋନି କାରଣରୁ ସିଂ ନଷ୍ଟ ହେଉଛନ୍ତି।

ଯେହେତୁ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ପରି ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ I ଧୋନୀ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଉଭୟ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି। ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯେଉଁ ଯୁବତୀ ଙ୍କ ର ନାମ କହୁଛୁ I ତାହା ହେଉଛି ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ | ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇଁ ୱିକେଟ୍ କିପିଂ ଏବଂ ବ୍ୟାଟିଂରେ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ସର୍ବଦା ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନିଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳରେ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦଳରେ ରହିବା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା। ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ କ୍ରିକେଟ୍ ର ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ଚମତ୍କାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଛନ୍ତି।

ବିଶ୍ୱକପ ପରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳରୁ ବିଦାୟ ନେବା ପରେ ଚୟନକର୍ତ୍ତା ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଜୁଲାଇ 2019 ରେ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ଦଳ ବାହାରେ ରହିବେ। ଭେଟେରାନ ତଥା ଭେଟେରାନ ୱିକେଟ୍ କିପର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକଙ୍କୁ ଥରେ ମଧ୍ୟ ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇନଥିଲା। ଯଦି ଚୟନକର୍ତ୍ତାମାନେ ଚାହାଁନ୍ତି | ଦୀନେଶ କାର୍ତ୍ତିକ ତାଙ୍କର ବୁଡ଼ି କ୍ୟାରିୟରକୁ ବଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ |