୨୧ ଦିନର ଲକ ଡାଉନ ଭିତରେ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ବଡ ଆସ୍ୱସ୍ଥି, ମୋଦି ସରକାର କରିଲେ ୫ଟି ବଡ ଘୋଷଣା

ଭାରତର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ 21 ଦିନ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଇ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏପରି ପାଞ୍ଚଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇବ, ତେଣୁ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି 5 ଟି ବଡ ଯୋଜନା-

1. ଜନଧନ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଯିବ |
ଜନ ଅଧିକାର ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଏହି ଅଧିକାରକୁ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ସିଷ୍ଟମ ସହିତ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ନେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଯୋଜନା ସହିତ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଗରିବଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇଥିଲା। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଘୋଷଣାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 20 କୋଟି ଜନ ଧନ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା 3 ମାସ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସିଧାସଳଖ ₹ 500 ପଠାଯିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ନିଜ ଘରର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିପାରିବେ।


2. ଉଜୱାଲା ଯୋଜନା
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଗୀତ 2017 ରେ ଉଜୱାଲା ଯୋଜନାକୁ ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଗରିବ ପରିବାରକୁ ମାଗଣାରେ ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଉଜୱାଲା ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା 3 ମାସ ମଧ୍ୟରେ 8.5 କୋଟି ମହିଳାଙ୍କ ନାମରେ ଗ୍ୟାସ ଆକାଉଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇଛି। ମାଗଣାରେ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଦିଆଯିବ |


3. ବଡ ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି |
ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ଏକ ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜରେ ପାରାମେଡିକାଲ କର୍ମଚାରୀ ଡାକ୍ତର, ଟେକ୍ନିସିଆନ ଏବଂ ଆଶା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ 1.70 ହଜାର କୋଟି ରିଲିଫ ପ୍ୟାକେଜ ଦିଆଯିବ। ଏହି ପ୍ୟାକେଜ୍ ହେଉଛି 20 ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ରିଲିଫ୍ ପ୍ୟାକେଜ୍ |

4. ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଜନା
ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା 3 ମାସ ପାଇଁ 80 କୋଟି ଗରିବ ପରିବାରକୁ ପାଞ୍ଚ 5 କିଲୋଗ୍ରାମ ଗହମ କିମ୍ବା ପାଞ୍ଚ 5 କିଲୋଗ୍ରାମ ଚାଉଳ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯିବ ଏବଂ ରୋନା ବିରୋଧରେ ଲ fight େଇରେ ପ୍ରୋଟିନର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଗରିବ ପରିବାର ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ସହାୟତା ପାଇବେ। । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସରକାର ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ପରିବାର ପ୍ରତି 1 କିଲୋ ଡାଲି ମାଗଣାରେ ଦେବେ।

5. ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷକ ସମ୍ମିଳନୀ |
ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ 2019 ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନ୍ତ୍ର କିସାନ ସାମମେଲାନ ଯୋଜନା କରାଯାଇଥିଲା, ଏହି ଯୋଜନା ଅନୁଯାୟୀ ଚାଷୀଙ୍କୁ 6000 ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯିବ, ଏହି ରାଶି ପ୍ରତିବର୍ଷ ₹ 2000 କିସ୍ତିରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର ଆପଣଙ୍କୁ ଲକ୍ ଡାଉନ୍ କହିବେ। ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ପିଏମ କିସାନ ସାମନ ଯୋଜନା ଗ୍ରହଣ କରାଯିବାକୁ ଥିବା ପରିମାଣ ଏପ୍ରିଲର ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ।