ଦିନେ Bollywoodରେ ରାଜ କରୁଥିଲେ ଅଭିନତ୍ରୀ ତବୁଙ୍କର ବଡ ଭଉଣୀ, ଏବେ ଏମିତି କାଟୁଛନ୍ତି ଜୀବନ, ଜାଣିଲେ ଆପଣ କହିବେ ସବୁ ସମୟ ଖେଳ

ଚଳଚିତ୍ର ଜଗତରେ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରତିଭାଶାଳୀ ତାରକା ଲୁଚି ଯାନ୍ତି |ଯେଉଁ ଅଭିନେତା କିମ୍ବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ମାନଙ୍କର ଖାଇବା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଚରଣ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁବେଳେ ଖବର କାଗଜ କିମ୍ବା ଟିଭି ରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ହଉଥିଲା, ଆଜି ସେମାନଙ୍କର ମୁହଁ ମଧ୍ୟ ଡେକିବାକୁ ମିଳୁନାହିଁ |ଏପରି ଅନେକ ତାରକା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଆଜି ବୋଲିଉଡ଼ ର ଅନ୍ଧକାର ରେ ଲୁଚି ଯାଇଛନ୍ତି | ଯେତେବେଳେ ବି ଏପରି କଳାକାର ମାନଙ୍କୁ ମନେପକାଯାଏ ତାଙ୍କର ଅତୀତ ର ସ୍ମୃତି ତାଜା ହୋଇ ଉଠେ |

ଫାରାହ ନାଜ

ଫରାହ ନାଜଙ୍କୁ ତ ଆପଣ ମନେ ରଖିଥିବେ, ଯାହାର ନିରୀହ ଆଖି ଏବଂ ଅସାବଧାନତା ହସ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିକରିଥାଏ | 80 ଏବଂ 90 ଦଶକର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତ୍ରୀ ତବୁଙ୍କ ବଡ ଭଉଣୀ ଫରାହ ନାଜ 80 ଏବଂ 90 ଦଶକର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଥିଲେ | ସେ ଫାସଲେ, ନାସିବ ଅପନା ଆପ୍ନା ଏବଂ ୟତିମ ପରି ଅନେକ ସୁପରହିଟ୍ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଇଥିଲେ।

କ୍ୟାରିୟରର ଶିଖରରେ ସେ ଛାଡିଲେ ବୋଲିଉଡ଼ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି

ଫରାହ ନାଜ 9 ଡିସେମ୍ବର 1968 ରେ ଏକ ମୁସଲମାନ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ମା ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ | ଫରାହ ନାଜ ୟଶ ଚୋପ୍ରାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ଫାସଲେ ରେ ବଲିଉଡରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ସେ 20 ବର୍ଷର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିଅରରେ 60 ରୁ ଅଧିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଅନେକ ହିଟ୍ ଫିଲ୍ମ କରିଛନ୍ତି | ଫାରାହ ନାଜଙ୍କୁ ଶେଷ ଥର ପାଇଁ 2005 ରେ ଶିଖର ଫିଲ୍ମରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଫାରାହ ନାଜ ତାଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ତାଙ୍କ ଅଭିନୟ ସହିତ ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ | ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପ୍ରତିଭାର ବହୁମୂଲ୍ୟ ମିଶ୍ରଣ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଫାରାହ କ୍ୟାରିଅରର ଶିଖରରେ ଥିବାବେଳେ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଛାଡିଥିଲେ |

ଦେବାନନ୍ଦ ଅଭିନୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ

ଫରାହ ତବୁଙ୍କ ବଡ ଭଉଣୀ ଥିଲେ | ତାଙ୍କ ମା ଜଣେ ଶିକ୍ଷକ ଥିଲେ, ଥରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଦେବନନ୍ଦ, ଶବାନା ଆଜମିଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ | ଫରାହ ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଦେବନନ୍ଦ ଫରାହଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ, ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଏକ ଭୂମିକା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଫରାହଙ୍କ ମା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

ୟଶ ଚୋପ୍ରା ଶବାନା ଆଜମୀଙ୍କୁ ଫରାହଙ୍କ ଘରକୁ ପଠାଇଥିଲେ

1985 ରେ, ୟଶ ଚୋପ୍ରା ଫିଲ୍ମ ‘ଫାସଲେ’ ନିର୍ମାଣ କରୁଥିଲେ | ଏଥିପାଇଁ ସେ ଏକ ନୂଆ ଚେହେରା ଖୋଜୁଥିଲେ | ଦେବନନ୍ଦ ୟଶ ଚୋପ୍ରାଙ୍କୁ ଫରାହଙ୍କ ନାମ କହିଥିଲେ | ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଫରାହଙ୍କ ମା ଫିଲ୍ମରେ ଝିଅର ଅଭିନୟ କଥା ଶୁଣିଲେ ସେ ରାଗିଯିବେ। ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଫରାହଙ୍କ ମାତାଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ୟଶ ଚୋପ୍ରା ଶବାନା ଆଜମୀଙ୍କୁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ । ଏଥିରେ ଶବାନା ଆଜମୀ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ।

ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଏକ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ

ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ହିଁ ଫାରାହ ନାଜ ଲୋକଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଥିଲେ | ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଏପରି ଥିଲା ଯେ ଏହାପରେ ସେ ବଡ଼ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ଅଫର ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ସମୟରେ ଫରାହ ଅନେକ ସୁପରଷ୍ଟାରମାନଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ |

ଫରାହ କ୍ୟାରିଅର ର ଶିଖରରେ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ନଜର ଦାରା ସିଂଙ୍କ ପୁଅ ବିନ୍ଦୁ ଦାରା ସିଂଙ୍କ ସହ ମିଶିଯାଇଥିଲା। ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ ହିଁ ପ୍ରେମ ହେଇଯାଇଥିଲା | ଏହାପରେ ଦୁହେଁ ଏକାଠି ବଞ୍ଚିବାକୁ ଏବଂ ମରିବାକୁ ଶପଥ କଲେ ଏବଂ ବିବାହ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ | ବିନ୍ଦୁ ହିନ୍ଦୁ ଏବଂ ଫରାହ ମୁସଲମାନ। ତେଣୁ ଉଭୟଙ୍କ ପରିବାର ବିବାହ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନଥିଲେ। 1996 ରେ, ଉଭୟ କଳାକାର ପରିବାରର ଇଚ୍ଛା ବିନା ବିବାହ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ |

ବିବାହର 7 ବର୍ଷ ପରେ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଗଲା

ବିବାହର 7 ବର୍ଷ ପରେ ଦୁହେଁ ଛାଡପତ୍ର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ବିନ୍ଦୁଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ଫ୍ଲପ୍ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାରଣ ଥିଲା | ଛାଡପତ୍ରର କିଛି ଦିନ ପରେ ବିନ୍ଦୁ ଜଣେ ରୁଷୀୟ ମଡେଲକୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଫରାହ ନାଜ ବିନ୍ଦୁରୁ ଅଲଗା ହେବା ପରେ ଟିଭି କଳାକାର ସୁମିତ ସେହଗାଲଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଫରାହ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପୁଅଙ୍କ ସହ ପାରିବାରିକ ଜୀବନ ବିତାଇ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି।