କେବେ କୋନ ବନେଗା କୋରଡପତିରେ 1 କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିତିଥିବା ଏହି ଛୋଟ ପିଲା, ଆଜି ହୋଇସାରିଛି IPS, ଆଉ ଏବେ ଦେଶ ପାଇଁ …

ବାସ୍ତବରେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରୀକ୍ଷା ନିଜ ଭିତରେ ବହୁତ କଷ୍ଟକର | କିନ୍ତୁ UPSC ପରୀକ୍ଷା ସମସ୍ତ ପରୀକ୍ଷାର ବାପା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅତିକମରେ ଦୁଇରୁ ତିନି ବର୍ଷ ସମୟ ନେଇଥାନ୍ତି | ଆଜିକାଲି କେନ୍ଦ୍ର ଜନସେବା ଆୟୋଗର ପ୍ରାଥମିକ ପରୀକ୍ଷା ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଛି। କାରଣ ଏହି ବର୍ଷ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଅକ୍ଟୋବର 4 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ପ୍ରତିଯୋଗୀଙ୍କ ସଫଳତାର କାହାଣୀ ଏବଂ କଷ୍ଟର କାହାଣୀ ଆଜିକାଲି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ସେୟାର କରାଯାଉଛି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଜଣେ ଶିଶୁ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯିଏ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ସୋରୁ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ନିଜ ଯାତ୍ରା ଏବଂ ଜଣେ ସଫଳ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ସେ ଦେଶକୁ ଗର୍ବିତ କରୁଛନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ସଫଳ ଅଧିକାରୀ ରବି ମୋହନ ସାଇନିଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କେହି ନୁହଁନ୍ତି | ଆଜି ତାଙ୍କ ନାମ ବରିଷ୍ଠ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହୋଇଛି। ରବି ମୋହନ ସାଇନି ଥରେ ‘କୋନ ବନେଗା କୋରଡପତି’ ଶୋ’ରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟ ବୁଦ୍ଧି ସହିତ ବିପୁଳ ପରିମାଣର 1 କୋଟି ଟଙ୍କା ଜିତିଥିଲେ। ଆଜି ସେ ଦେଶର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଉତ୍ସ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି।

2001 ରେ କେବିସି ଜୁନିଅର୍ ସଂଗଠିତ ହୋଇଥିଲା| ରବି ମୋହନ ସାଇନି ମଧ୍ୟ ଏହି ଶୋ’ର ଏକ ଅଂଶ ହେବାକୁ ଆସିଥିଲେ | ଏହି ବିଶେଷ ସଂସ୍କରଣରେ ସେ ସଠିକ୍ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଏତେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥିବା ଏହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ବୟସ ମାତ୍ର 14 ବର୍ଷ ଥିଲା | ସେ 2014 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ନିଜ ଭାଗ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେ ଗୁଜୁରାଟ କ୍ୟାଡରର ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲେ।

ରବି ମୋହନ ସାଇନି 33 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଗୁଜୁରାଟର ପୋରବନ୍ଦରରେ ଏସପି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ରାଜକୋଟ ଜିଲ୍ଲାର ଡିଏସପି ପଦର ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ରବି ମୂଳତ ରାଜସ୍ଥାନର ଅଲୱାରରୁ ଆସିଛନ୍ତି। ସେ ନାଭାଲ୍ ପବ୍ଲିକ୍ ସ୍କୁଲରୁ ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଠାରୁ ତାଙ୍କର ପାଠ ପଢା ଶେଷ କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ପିତା ମଧ୍ୟ ସେନାରେ ଥିଲେ। ତେଣୁ ଆରମ୍ଭରୁ ରବି ମୋହନ ସାଇନିଙ୍କ ମନରେ ଦେଶ ପ୍ରେମ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା।

ରବି ମୋହନ ସାଇନି ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଜୟପୁରରୁ ଏମବିବିଏସ୍ ଶେଷ କରିଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ତାଙ୍କର ଇଣ୍ଟର୍ନସିପ୍ ମଧ୍ୟ ଚାଲିଥିଲା ​​ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କୁ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ କମିଶନରେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ରବି କେବିସିରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ବହୁତ ଛୋଟ ଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିମାଣର ବିଜୟ ହାସଲ କରିପାରିନଥିଲେ| କିନ୍ତୁ ଶୋ’ର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବକେୟା ରାଶି ତାଙ୍କୁ 18 ବର୍ଷ ହେବା ମାତ୍ରେ ଫେରସ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଆଜି ରବି ମୋହନ ସାଇନି ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ଭାବରେ ବାହାରିଛନ୍ତି।