ଶତ୍ରୁ ମାନଙ୍କର ଉଡିଲା ହୋସ: ଭାରତ ଆର୍ମିରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ମିଶଇଳ ଅସ୍ତ୍ର S-400 ହେବ ସାମିଲ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ବିଶେଷତା

ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ଅର୍ଥାତ୍ DRDO ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉପରେ କାମ କରୁଛି। ଭାରତୀୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସିରିଜରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଏକମାତ୍ର, ଯାହା ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହାର ଉତ୍ତର କୌଣସି ଦେଶ ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ନାମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମିସାଇଲ୍| ସୂତ୍ର ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି। ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଗୁପ୍ତ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର କ୍ଷମତା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଏହାର ସୀମା 10,000 ରୁ 16,000 କିଲୋମିଟର ଅଟେ, ଏହା ଏକ ଆନ୍ତଃଦେଶୀୟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଚାଇନାରେ 14000 କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷମତା ବିଶିଷ୍ଟ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଛି।

ଯଦି ଭାରତ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରେ, ତେବେ ଏହା ଆମେରିକା, ଋଷ ଏବଂ ଚୀନ୍ ବର୍ଗରେ ଯୋଗ ଦେବ। ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଗ୍ନି -5 କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଅଛି ଯାହା 5500 କିଲୋମିଟର ଛୁଇଁପାରେ, ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସମଗ୍ର ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ|
ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଧାତୁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଦୁନିଆର କୌଣସି ରାଡାର ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଲୋକସନ ଚିହ୍ନଟ କରି ପରିବ ନାହିଁ| ଏହାର ଗତି ଏତେ ଦ୍ରୁତ ହେବ ଯେ ଶତ୍ରୁର ରାଡାର ଯେକୌଣସି ଜିନିଷ ବୁଝିପାରିବ, ଏବଂ ତା’ର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେବ| ସବୁଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କେବଳ ଦୀର୍ଘ ଦୂରତା ମାରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ବାରମ୍ବାର ଗୁଳି ଚଳାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ଅତି କମରେ 100 ଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ। ଯେଉଁଠାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଥରେ ବିସ୍ଫୋରଣକରି ବିସ୍ଫୋରକ ସହିତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି।

ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରରେ ରୈମଜେଟ୍ ଏବଂ ସ୍କ୍ରାମଜେଟ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ନାମକ ଏକ ବାୟୁ-ନିଶ୍ୱାସପ୍ରବଣ ପ୍ରଣାଳୀ ବ୍ୟବହାର ହେବ ଯାହା ଉଡ଼ାଣ ସମୟରେ ଆସୁଥିବା ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ହେବ ଏବଂ ଏକ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଯାହା କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ଗତି 7 ମ୍ୟାକ ଅର୍ଥାତ୍ ଧ୍ୱନି ବେଗ 7 ଗୁଣା ଅଧିକ କରିବ|ଭାରତ ଏହା ଉପରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ କାମ କରୁଛି, ଏହା ଜାଣି ବଡ଼ ବଡ ଦେଶର ନିଦ ଉଡିଯାଇଛି|