ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ଅସଲ କଥା : ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କର ବଡ ବୟାନ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସମୟରେ ଆସିଥିଲା ‘ପାୱାରଫୁଲ ବ୍ୟକ୍ତି’ର ମେସେଜ, କହିଥିଲେ ଏହି କଥା …

14 ଜୁନ୍ 2020 ରେ ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମିଡିଆ ଏବଂ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଅନେକ କଥା କୁହାଯାଉଛି। ଏହି ସମୟରେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଭଲ ବନ୍ଧୁ ତଥା ନିର୍ମାତା ସନ୍ଦୀପ ସିଂ କହିଥିଲେ ଯେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପରେ ସେ ଅନେକ ‘ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲୋକଙ୍କ’ ଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ମେସେଜ ଆସିଛି । ଏଥିରେ ସେମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ? ଏକ ୱେବସାଇଟକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସନ୍ଦୀପ ଏ ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା କହିଥିଲେ।

ସୁଶାନ୍ତ ଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ର ନାଟକ ବନେଇ ଦେଲେ –
ସନ୍ଦୀପ କହିଛନ୍ତି – ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ଲୋକମାନେ ଏକ ନାଟକ କରିଦେଇଛନ୍ତି । ସେ (ସୁଶାନ୍ତ) ଏସବୁକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରୁ ଆସିବା ପରେ ମୁଁ ଗାଧୋଇବାକୁ ଯାଉଥିଲି, ତା’ପରେ ମୋତେ କିଛି ଫୋନ୍ କଲ ଏବଂ ମେସେଜ ମିଳିଲା | ଆମକୁ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କାହିଁକି ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ସେମାନେ ପଚାରିଥିଲେ। ମୁଁ ମେସେଜ ପାଇଲି, ‘ଆମେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଲୋକ, ତୁମେ ଆମକୁ ଡାକିଲ ନାହିଁ’। ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କ ମନ ରେ କ’ଣ ଚାଲୁଛି? ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଅଟେ|

ସନ୍ଦୀପ ଆହୁରି କୁହନ୍ତି – ଏକତା କପୁରଙ୍କୁ ବିବାଦ ଘେରି ରହିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତଥାପି ସେ ନିଜେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରକୁ ଆସିଥିଲେ। ଶ୍ରଦ୍ଧା କପୁର, ରାଣ୍ଡିପ ହୁଡା ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକ ସେଠା କୁ ଆସି ବର୍ଷା ରେ ଠିଆ ହୋଇ କାନ୍ଦୁଥିଲେ। ସେ ଆସିବାକୁ କୌଣସି ନିମନ୍ତ୍ରଣର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଭବ କଲେ ନାହିଁ | ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଦୁଖଦାୟକ, ମୁଁ ଲୋକମାନଙ୍କର ଏହି ଲୋକ ଙ୍କ କଥା ରୁ ଅନୁଭବ କରୁଛି |

ବ୍ଲାକ ଗେମ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ-
ସନ୍ଦୀପ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଅଭିଯୋଗର ଖେଳ ଖେଳୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି – ଲୋକମାନେ ରାଗି ନାହାଁନ୍ତି, ଏହା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଭାବନା, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଭୁଲ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଉଛି | ଗଣମାଧ୍ୟମ ଏହାକୁ କ୍ରୋଧର ନାମ ଦେଇଛି। ଅନ୍ୟ କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଖେଳ ଖେଳୁଛନ୍ତି |ତାଙ୍କ ପରିବାରରେ କଣ ଚାଲିଛି ବୋଲି କେହି ପ୍ରଶ୍ନ କରୁନାହାଁନ୍ତି।

ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ବିଷୟରେ ସନ୍ଦୀପ କହିଛନ୍ତି – ଲୋକମାନେ କହୁଛନ୍ତି ଯେ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ହାତରୁ 7 ଟି ଫିଲ୍ମ ଚାଲିଯାଇଛି, ସେମାନେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ କୁ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ କରୁଛନ୍ତି, ଏପରିକି ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ସୁଶାନ୍ତ ଯାହା କରିଛନ୍ତି ତାହାର କୌଣସି କାରଣ କାହା ପାଖେ ନାହିଁ | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଆମର କଳ୍ପନା| ସେ ଜଣେ ବାହାର ଲୋକ (ଆଉଟ ସାଇଡ଼ର ) ଥିଲେ ଏବଂ ୟଶ ରାଜ ଫିଲ୍ମସ୍, ଧର୍ମ ପ୍ରଡକ୍ସନ୍ସ ସହିତ କାମ କରିଥିଲେ | ସେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭିଷେକ କପୁରଙ୍କ ସହ ଦୁଇଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ। ସେ ନୀରଜ ପାଣ୍ଡେଙ୍କ ସହ କାମ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରମେଶ ତେରାନୀ ଏବଂ ରୁମି ଜାଫେରୀଙ୍କ ସହ କାମ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ।

ପରିବାରକୁ ଏକୁଟିଆ ଛାଡିଦିଅନ୍ତୁ –

ସନ୍ଦୀପ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ଆତ୍ମାର ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି – ତାଙ୍କ ପରିବାରକୁ ଟିକିଏ ଏକୁଟିଆ ଛାଡିଦିଅ, ତାଙ୍କ ପରିବାର ବିଷୟରେ ଟିକିଏ ଭାବ | ତାଙ୍କ ପରି ଜଣେ ସଫଳ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା କେତେ କଷ୍ଟଦାୟକ ଥିବ | ଅନେକ ଲୋକ ମୋତେ ମେସେଜ୍ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆମ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଅଭିନୟ ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ପଠାଇବୁ ନାହିଁ | ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହଉଛନ୍ତି |ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ |

ବାସ୍ତବରେ,କଣ ଆପଣ ସନ୍ଦୀପଙ୍କ କଥାରେ ସହମତ କି? ନିଜ ମନ୍ତବ୍ୟଗୁଡିକ ଆମକୁ କୋମେଣ୍ଟ ରେ ଜଣାନ୍ତୁ |