ଭାରତ ସହ ପଙ୍ଗା ନେବା ଚୀନକୁ ପଡିଲା ମହଙ୍ଗା ଏବେ ଜାପାନ, ଆମେରିକା, ତାଇବାନ ଚୀନକୁ ଦେଲେ ବଡ ଝଟକା …

କରୋନା ପରେ ଚୀନ୍‌ର wolf warrior diplomacy ଧରାଶାୟୀ ହୋଇ ପଡ଼ିଥିବା ଦେଖାଯାଉଛି। ବିଶ୍ୱର ଧ୍ୟାନକୁ କରୋନାଠାରୁ ଦୂରେଇ ରଖିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ କୂଟନୈତିକ ମାର୍ଗ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା| ଏହା ସହିତ ସେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ଉତ୍ତେଜିତ କରି ପଡ଼ୋଶୀମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ମଧ୍ୟ କରିଥିଲା|କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ ଉପରେ ତାର ଏହି ଚାଲ ଓଲଟା ପଡିଥିଲା। ଆଜି ପରିସ୍ଥିତି ଏଭଳି ହୋଇଛି ଯେ ଚାଇନାକୁ ନିଜର ସ୍ଥାନ ଦେଖାଇବା ପାଇଁ 4 ଟି ଦେଶ ଏକ ସମୟରେ ବନ୍ଧୁକ ଚୀନ୍ ଉପରେ ରଖିଛନ୍ତି। ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ମନୋଭାବର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ତାଇୱାନ, ଜାପାନ, ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ ଏକ ସମୟରେ ଚୀନ୍ ଆଡକୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିୟୋଜିତ କରିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଚୀନ୍ ଏହି ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଦେଶ ସହିତ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲା, ତେବେ ଆପଣ କେବଳ ଅନୁମାନ କରିପାରିବେ ଯେ ଏହି ଚାରିଟି ଦେଶ ମିଶି ତାସହିତ କ’ଣ କରିବେ?

ବାସ୍ତବରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଇୱାନ ଭଳି ଛୋଟ ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରୋଶର ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଆସିଛି। ଯେମିତି ହିଁ ତାଇୱାନ ଖବର ମିଳିଥିଲା ଯେ ଚାଇନା ପ୍ରତାସ ଦ୍ବୀପରେ ଅଗଷ୍ଟରେ ଏହାର ସାମରିକ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ତାଇୱାନ ତୁରନ୍ତ ଏଠାରେ ନିଜର ସାମୁଦ୍ରିକ ସୈନ୍ୟ କୁ ନିୟୋଜିତ କରିଦେଲା। ପ୍ରତାସ ଦ୍ୱୀପର ଅବସ୍ଥିତି ରଣନୀତିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ ଏବଂ ଚାଇନାର ଜାହାଜଗୁଡିକ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଦେଇ ସେମାନଙ୍କ ହେନାନ ପ୍ରଦେଶରୁ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରକୁ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ| ତେଣୁ ଚାଇନା ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାହୁଁଛି ଯେ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଦଖଲ କରିବାକୁ, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ତାଇୱାନର ଅଧୀନରେ ଅଛି।ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଇୱାନ ପ୍ରତାପ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ସାମୁଦ୍ରିକ ସୈନ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରି ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ଦୃଢ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇଛି।

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ବିବାଦକୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ଜାଣିଛି। ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ଭାରତର ଗାଲଭାନ୍ ଉପତ୍ୟକାକୁ ନିଜ ଅଧୀନକୁ ନେବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲା, ସେତେବେଳେ ସେ ଭାରତଠାରୁ ଉପଯୁକ୍ତ ଉତ୍ତର ପାଇଥିଲା। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଚୀନ୍ ସହିତ ଏହାର ସୀମାରେ ଭାରତ ଏହାର ଅଲ୍ଟ୍ରା-ଆଧୁନିକ ଆପାଚେ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ଏହା ସହିତ ଭାରତ ମିରାଜ୍ 2000 ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ କରିଛି, ଯାହାକୁ ପାକିସ୍ତାନର ବାଲାକୋଟ ଲେହ ଏୟାରବେସରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଦମନ କରିବା କୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ଭାରତ ସୀମାରେ ନିଜର ଆକାଶ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ କରିଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଚୀନ୍‌ର ପଶ୍ଚିମ ସୀମାରେ ଚୀନ୍‌ର ଅହଂକାର ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି।

ଏହା ସହିତ ଭାରତ-ଚୀନ୍ ବିବାଦ ମଧ୍ୟରେ ଜାପାନ ମଧ୍ୟ ସୀମାରେ ଚୀନ୍ ଆଡକୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ସୈନ୍ୟ ମୁତୟନ କରିଛି। ସେନକାକୁ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ ଉପରେ ଜାପାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ଜାପାନର ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ କୁ ଚୀନ୍ ଅଧିକାର କରିଛି। ତେବେ ଜାପାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ସ୍ଥିତିକୁ ବଦଳାଇ ଦେଇଛି ଯାହା ଚୀନ୍‌କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନିରାଶ କରିଛି। ଚୀନ୍ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଜାପାନର ଏହି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜରେ ନିଜର ସେନା ଜାହାଜ ପଠାଉଛି ଏବଂ ଜାପାନ ଉପରେ ଚାପ ପକାଉଛି|ତେବେ ସୀମାରେ ନିଜ ସାମରିକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି କରି ଜାପାନ ଚୀନ୍‌କୁ କଡ଼ା ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। ଜାପାନ ଏହାର ପୃଥ୍ୱୀ ପ୍ୟାକ୍ -3 ଏମ୍ଏସ୍ଇ ଏୟାର ଡିଫେନ୍ସ ମିସାଇଲ୍ ସିଷ୍ଟମକୁ ଚାରିଟି ସାମରିକ ବେସରେ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ଏସିଆ ନ୍ୟୁଜ୍ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। PAC-3 ର ସର୍ବାଧିକ ପରିସର ହେଉଛି 70 କିଲୋମିଟର, କିନ୍ତୁ PAC-3 MSE ର ଆଗମନ ସହିତ ଏହା କୁ 100 କିଲୋମିଟରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ|

ତାଇୱାନ, ଜାପାନ ଏବଂ ଭାରତ ବ୍ୟତୀତ ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌କୁ ଘେରିବା ପାଇଁ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୈଦାନ କୁ ଓଲ୍ହାଇ ଆସିଛି। ଆମେରିକାର ତିନୋଟି ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି। ଦୁଇଟି ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଅର୍ଥାତ୍ USS ରୋନାଲ୍ଡ ରେଗାନ୍ ଏବଂ USS ଥିଓଡୋର ରୁଜଭେଲ୍ଟ ପଶ୍ଚିମ ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ବୁଲୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୋଟିଏ USS ନିମିଜ୍ ପୂର୍ବ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅଛି| ଆମେରିକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଚୀନ୍‌କୁ ଦକ୍ଷିଣ ଚୀନ୍‌ ସାଗରରେ ଘେରି ରହିଛି। ଏହି ବିମାନ ପରିବହନକାରୀମାନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହିତ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏକ ସମୟରେ ଶତ୍ରୁ ଅଞ୍ଚଳରେ ଧ୍ୱଂସ କରିବାର କ୍ଷମତା ରଖିଛନ୍ତି।

ଏହିପରି ଆମେରିକା ଠାରୁ ଭାରତ ଏବଂ ଜାପାନରୁ ତାଇୱାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ଦେଶ ନିଜ ବନ୍ଧୁକକୁ ଚୀନ୍ ଆଡକୁ ମୁହାଁଇଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଚୀନ୍ କୌଣସି ଦେଶ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଆକ୍ରୋଶ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରେ, ତେବେ ଏହି ସବୁ ଦେଶ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବାରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରନ୍ତି। ଚୀନ୍ ବର୍ତମାନ ଚତୁର୍ଦ୍ଦିଗରେ ଘେରାହୋଇ ରହିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସ୍ତ୍ର ତ୍ୟାଗ କରିବା ଛଡା ta ପାଖରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ।