130 ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏକାକୀ ସ୍ୱାମୀ ଥିଲେ ଏହି ଧର୍ମଗୁରୁ, ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବି ଜନ୍ମ ହେଉଥିଲେ ତାଙ୍କର ଛୁଆ, ପୁରା ଖବର ପଢି ସ୍ତବ୍ଦ ରହିଯିବେ…

‘ଛୋଟ ପରିବାର, ଖୁସି ପରିବାର।’ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି କଥା ଶୁଣିଥିବେ| ଏଠାରେ ଛୋଟ ପରିବାରର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଏକ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଦୁଇ ପିଲା| କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ପରିବାର ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁଠାରେ କେବଳ ଜଣେ ସ୍ୱାମୀ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର 130 ଟି ପତ୍ନୀ ଏବଂ 203 ପିଲା ଅଛନ୍ତି |

ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଅନନ୍ୟ ପରିବାର କିମ୍ବା ଗାଁରେ ବସବାସ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ନାଇଜେରିଆରେ ରହୁଥିବା ଜଣେ ଧର୍ମଗୁରୁ ଥିଲେ|ମହମ୍ମଦ ବେଲୋ ଆବୁବାକର ନାମକ ଏହି ଧର୍ମଗୁରୁ 2017 ମସିହାରେ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ। ତେବେ ସେ ପୁଣି ଥରେ ଆଲୋଚନାରେ ଅଛନ୍ତି।

କରୋନା ମହାମାରୀ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ଲାକଡାଉନ ପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଅନୁମାନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଜନସଂଖ୍ୟା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇପାରେ। ଏମିତିରେ, 130 ପତ୍ନୀ ଥିବା ଏହି ଧର୍ମଗୁରୁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମନେ ପଡିଗଲେ |

ମହମ୍ମଦ ବେଲୋ ଆବୁବାକରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର କିଛି ପିଲା ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ, ତାଙ୍କର ଅନେକ ପତ୍ନୀ ମୃତ୍ୟୁ ସମୟରେ ଗର୍ଭବତୀ ଥିଲେ| ଏହି ଧର୍ମଗୁରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଏକ ତିନି ମହଲା ଘରେ ରହୁଥିଲେ। ବିଶେଷ କଥା ହେଲା ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ପତ୍ନୀ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌଣସି ଝଗଡା ହୋଇନଥିଲା| ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ଶାନ୍ତିରେ ବାସ କରୁଥିଲେ।

ଅବୁବାକରଙ୍କର ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କର କୌଣସି ରୋଗ ନଥିଲା। ସେ ମୃତ୍ୟୁ ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଫୋନ କରି କଥା ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଶେଷ ଗସ୍ତରେ ଅନେକ ଲୋକ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ | ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଅନେକ ପତ୍ନୀ ଲୁହ ଝରେଇଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ଅବୁବାକର ଜୀବିତ ଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଅନେକ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ। ଲୋକମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ତାଙ୍କର ଚାରି ପତ୍ନୀଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେବା ଉଚିତ୍ | ତେବେ ଧର୍ମଗୁରୁ ଏହା କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ବିବାହ ଶୁଦ୍ଧ ଅଟେ।

ସେ ନିଜର 130 ପତ୍ନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 10 ଜଣଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଧର୍ମଗୁରୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ନିଜେ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିବାହ ଆପେ ଆପେ ଚାଲିଥାଏ।

ଅବୁବାକର ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଥିଲେ ଯେ ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତ 10 ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ବିରକ୍ତ ହୋଇଯାଆନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆଲ୍ଲାହା ମୋତେ 130 ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସମ୍ଭାଳିବାରେ ସକ୍ଷମ କରିଛନ୍ତି | ତେଣୁ ସେ ମୋ ଭାଗ୍ୟରେ ଏହା ଲେଖିଥିଲେ।

ଏଥି ସହିତ, ଆବୁବାକରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିବା ମହିଳାମାନେ ନିଜକୁ ଭାଗ୍ୟବାନ ମନେ କରୁଥିଲେ। ସେ କହିଥଲେ ଯେ ଆବୁବାକରରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ବିଷୟ ଥିଲା | ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ମନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବୁବାକର ଆଉ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପରିବାରର କିଛି ଲୋକ ଗୋଟିଏ ଘରେ ରୁହନ୍ତି |