ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣଙ୍କ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ତିଆରି କରି ସବୁଦିନ ବିକୁଛି ୪୦ ରୁ ୫୦ ଲିଟର, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ତିଆରି ହେଉଛି ପେଟ୍ରୋଲ

ହାଇଦ୍ରାବାଦର 45 ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର ପେଟ୍ରୋଲ ତିଆରି ପାଇଁ ଏକ ନିଆରା ଧାରଣା ପାଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ କହିବା ଯେ ଏହି ଇଞ୍ଜିନିୟର ପ୍ରଫେସରଙ୍କ ନାମ ସତୀଶ କୁମାର, ଯିଏ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ତିନୋଟି ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ତିଆରି କରିପାରିବେ ବୋଲି ସତୀଶ କୁମାର ଦାବି କରିଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ୍ 18 ର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ ସତୀଶ କୁମାର ରିପୋର୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଡିଜେଲ, ବିମାନ ଇନ୍ଧନ ଏବଂ ପେଟ୍ରୋଲରେ ପରିଣତ ହେବା ପାଇଁ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ପୁନର୍ବାର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

ପ୍ରାୟ 500 କିଲୋଗ୍ରାମ ଅଣ-ରିସାଇକ୍ଲିଡ୍ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ 400 ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଇପାରିବ | ସତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ସରଳ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନା ଜଳ ଆବଶ୍ୟକ ହୁଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବର୍ଜ୍ୟ ଜଳ ନିର୍ଗତ ହୁଏ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ I ଏହା ବାୟୁରେ ପ୍ରଦୂଷଣ ବିସ୍ତାର କରେ ନାହିଁ |

2016 ମସିହାରୁ ପ୍ରଫେସର ସତୀଶ କୁମାର ଖରାପ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକର ପୁନର୍ବାର ବ୍ୟବହାର କରି 50 ଟନ୍ ପେଟ୍ରୋଲ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି। ଆଜିର ସମୟରେ, ସତୀଶ କୁମାରଙ୍କ କମ୍ପାନୀ 200 କିଲୋଗ୍ରାମ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକରୁ 200 ଲିଟର ପେଟ୍ରୋଲ ତିଆରି କରେ, ଯାହା ତାଙ୍କ କମ୍ପାନୀ ସ୍ଥାନୀୟ ଶିଳ୍ପରେ 40 ରୁ 50 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିକ୍ରି କରିଥାଏ |

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ସତୀଶ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଉଦ୍ଭିଦ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପଛରେ ଆମର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ପରିବେଶର ସୁରକ୍ଷା। ଏଥିପାଇଁ ଆମେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବ୍ୟବସାୟିକ ଲାଭ ଆଶା କରୁନାହୁଁ | ଭବିଷ୍ୟତକୁ ସଫା ରଖିବା ପାଇଁ ଆମର କେବଳ ଏକ ଛୋଟ ପ୍ରୟାସ ଅଛି | ଯଦି କେହି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାନ୍ତି ତେବେ ଆମେ ଆମର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କୌଣସି ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ |