ଏହି ଦୁଇ ଫୁଟର IAS ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାରନାମା ଶୁଣିଲେ ଆପଣ ବି ଥରି ଉଠିବେ, କହିବେ ସତରେ ଛୋଟ ସାପର ବେଶୀ ବିଷ ….

କୌଣସି ଜିନିଷ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ବଡ଼ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ | ସାହସ ବଡ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି କିଛି କରିବାର ସାହସ ଥାଏ, ତେବେ ଜଣେ ମଣିଷ ନିଜେ ବହୁତ ଉଚ୍ଚରେ ଉଡିପାରେ | ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଆରତୀ ଡୋଗରା, ଯାହାଙ୍କ ଫଟୋ ଆଜିକାଲି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ତାଙ୍କେ ଏହାର ଏକ ଜୀବନ୍ତ ଉଦାହରଣ | ଆରତୀ ରାଜସ୍ଥାନ କ୍ୟାଡରର ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ। କରୋନା ସଙ୍କଟରେ ସେ ଯେପରି ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି, ଏହାକୁ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ପ୍ରଶଂସା କରୁଛନ୍ତି |

ଆରତୀ ଡୋଗରା ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଦେହରାଡୁନର ବାସିନ୍ଦା | ଆରତୀଙ୍କ ପିତା କର୍ଣ୍ଣେଲ ରାଜେନ୍ଦ୍ର ଡୋଗରା ଭାରତୀୟ ସେନାର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ। ଏଥି ସହିତ ତାଙ୍କ ମା କୁମକୁମ ଏକ ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି ।

ଲୋକେ ଥଟ୍ଟା କରୁଥିଲେ

ଆରତୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା ହେତୁ ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ପରିହାସ କରୁଥିଲେ। ଏପରି କଷ୍ଟ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ। ଆରତୀ ଡୋଗ୍ରା କେବଳ ଶିକ୍ଷା ନୁହେଁ, କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ । ଏପରିକି ସେ ଘୋଡା ଚଳାଇବା ମଧ୍ୟ ଜାଣନ୍ତି|

ଆରତୀ ଦିଲ୍ଲୀର ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଲେଡି ଶ୍ରୀ ରାମ କଲେଜରୁ ଅର୍ଥନୀତିରେ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ଆରତୀ ମଧ୍ୟ ଛାତ୍ର ରାଜନୀତିର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇଛି। ସେ ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ମଧ୍ୟ ଜିତିଛନ୍ତି। ଆରତୀ ଡୋଗରା ପ୍ରଶାସନିକ ସେବାର ଏକ ଅଂଶ ହେବାକୁ କେବେ ଭାବି ନଥିଲେ | ତା’ପରେ ସେ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଲେ।

ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ମିଳିଲା ସଫଳତା

ସେ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସଫଳତା ପାଇଲେ | 2006 ମସିହାରେ, ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରୟାସରେ ସଫଳତା ହାସଲ କରିଥିଲେ | ଆରତୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଜମେରର କଲେକ୍ଟର | ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ ରାଜସ୍ଥାନର ବିକାନେର ଏବଂ ବୁଣ୍ଡି ଜିଲ୍ଲାରେ କଲେକ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ସେ ଏହି ଜିଲ୍ଲାଗୁଡ଼ିକରେ ବଙ୍କୋ ବିକାନୋ ନାମକ ଏକ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ |

ଏହି ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଖୋଲା ସ୍ଥାନରେ ଶୌଚ ନକରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରାଯାଉଥିଲା | ଏହି ଅଭିଯାନ ଅଧୀନରେ ଗାଁର ଅନେକ ଘରେ ପକ୍କା ଶୌଚାଳୟ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା| ଆରତୀ ନିଜେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିଲେ। ଏହି ଅଭିଯାନର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ଥିଲା ଯେ ଆରତୀ ଏହାକୁ ସଫ୍ଟୱେୟାର ମାଧ୍ୟମରେ ମନିଟରିଂ କରୁଥିଲେ। ଏହି ଅଭିଯାନ 195 ଟି ପଞ୍ଚାୟତରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲା | ଏଥିପାଇଁ ଆରତୀ ଡୋଗ୍ରା ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଥିଲେ।

ସର୍ବତ୍ର ପ୍ରଶଂସା ମିଳୁଛି

ଯେତେବେଳେ ଆରତୀଙ୍କୁ ଆଇଏଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ଉଚ୍ଚତା 3ଫୁଟ 6 ଇଞ୍ଚ ଥିଲା | IAS ର ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ଆରତୀ କାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପଦ୍ଧତି ବହୁତ ଭଲ ହୋଇଛି | ସେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କାମ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି | ଏପରିକି ପୂର୍ବତନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏପିଜେ ଅବଦୁଲ କଲାମ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ଆରତୀ ଡୋଗରା ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ଆରତୀ ସମାଜରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଅନେକ ମଡେଲ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜେ ଏହାକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଆରତୀ ପ୍ରମାଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ତୁମେ ତୁମର ସ୍ଥିତି, ରଙ୍ଗ ଏବଂ ରୂପ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ ନୁହଁ, ବରଂ ତୁମର ସାମର୍ଥ୍ୟ, ତୁମର ସଚ୍ଚୋଟତା ଏବଂ ଚିନ୍ତାଧାରା ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ|ସର୍ବୋପରି ତୁମର ଉଦ୍ୟମ ଦ୍ୱାରା ତୁମେ ଚିହ୍ନିତ ହେବ|