ଏହି ସମୟରେ ସମ୍ବଦ୍ଧ ରଖିବା ମାନେ ମୃତ୍ୟୁକୁ ଡାକିବା, ପ୍ରତେକ ପତି-ପତ୍ନୀ ଙ୍କୁ ଜଣା ଥିବା ଦରକାର ଏହି କଥା

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କ ଆଜି ମାନବ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଦିଗ | ସମସ୍ତେ ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ବଞ୍ଚିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ସେହି ସମୟରେ, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ମାନବ କେଶଠାରୁ ପ୍ରାୟ 900 ଗୁଣ ପତଳା | ତେଣୁ, ଏହା ସହଜରେ ମନୁଷ୍ୟର ଶିକାର ହୋଇପାରେ | ଭାରତରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପୀଡିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 18 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବୁଧବାର ଦିନ କରୋନା ଜୀବାଣୁଙ୍କର 12 ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକ ଇଟାଲୀ ଦେଇ ଭାରତ ଫେରିଥିଲେ | କରୋନା ଜୀବାଣୁ କିପରି ବିସ୍ତାର ହୁଏ ତାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସି ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହୁଏ କି ?: ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନିକଟତର ହେବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରହିବ କି ନାହିଁ, ଏହା 4 ଟି ଜିନିଷ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ପ୍ରଥମେ, ଆପଣ ପୀଡିତାଙ୍କ ନିକଟକୁ କେତେ ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତି | ଦ୍ୱିତୀୟରେ, କାଶ କିମ୍ବା ଛିଙ୍କିବା ସମୟରେ ପୀଡିତାଙ୍କ ବୁନ୍ଦା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପଡିଥିଲା କି ନାହିଁ | ତୃତୀୟ, ତୁମେ ମୁହଁରେ ହାତ ରଖିଛ | ଚତୁର୍ଥ, ତୁମେ କେତେ ସୁସ୍ଥ ଅଥବା ତୁମର ବୟସ କେତେ, କାରଣ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଭଲ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହା ସେମାନଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଶିକାର କରିଥାଏ |

ଏଥି ସହିତ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ହେତୁ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କ ରେ ସାବଧାନ ରହିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । କାରଣ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କ, ତୁମର ଗୋଟିଏ ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ତୁମକୁ ମାରିପାରେ | ବର୍ତ୍ତମାନ କେଉଁ ପଦ୍ଧତି ସେକ୍ସ ନ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଏବଂ କେଉଁଟି ନୁହେଁ ତାହା କହିବା ସହଜ ନୁହେଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ କହିବା ଯେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ସେକ୍ସ ସମ୍ପର୍କରେ ସତର୍କ ରଖନ୍ତୁ |