ଟିକଟୋକରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ ଏହି ଟିକଟୋକର, ବ୍ୟାନ ଲାଗିବା ମାତ୍ରେ ହେଇଗଲେ ବେରୋଜଗାର, ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ କେତେ ଟଙ୍କା କମାଉ ଥିଲେ-

ନିକଟରେ ଭାରତ ସରକାର ଚୀନ୍ ର 59 ଟି ଆପ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସର୍ଟ ଭିଡିଓ ସେୟାରିଂ ଆପ୍ ଟିକଟୋକ (TikTok) ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ| ଭାରତରେ ଟିକଟୋକ ର କୋଟି କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତା ଥିଲେ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାସ୍ତାରେ କେହି ନା କେହି ଟିକଟୋକ ଭିଡିଓ ତିଆରି କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଉଥିଲେ| ଏହା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଭଲ ଟାଇମ ପାସ୍ ଥିଲା|କିଛି ଲୋକ ଏହା ଦ୍ୱାରା ରୋଜଗାର କରି ଟଙ୍କା କମାଉ ଥିଲେ|ତେବେ, ଏହି ଆପ୍ ନିଷେଧ ହେବା ମାତ୍ରେ ଅନେକେ ବେକାର ହୋଇଗଲେ|ଏହି ଲୋକମାନେ ଟିକଟୋକକୁ ସେମାନଙ୍କର ଆୟର ଉତ୍ସ କରିଥିଲେ|

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି 10 ଜଣଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଟିକଟୋକର ଥିଲେ |ତାଙ୍କ ଟିକ ଟୋକ ରେ କୋଟି କୋଟି ଫୋଲୋରସ ଥିଲେ| ଏତେ ବଡ ଫ୍ୟାନ୍ ବେସ୍ ହେତୁ ସେମାନେ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ | ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଟିକଟୋକ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ବ୍ରାଣ୍ଡକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଥିଲେ|ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ସେମାନେ ଏକ ବିଶେଷ ପରିମାଣ ଅର୍ଥ ପାଇଥା’ନ୍ତି |ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଲୋକମାନେ ଟିକଟୋକ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ସେମାନଙ୍କ ଫୋଲୋଅରସ ଙ୍କୁ ୟୁଟ୍ୟୁବ ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟ ରେ ମଧ୍ୟ ଫୋଲୋ କରିବା ପାଇଁ କହୁ ଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପଇସା ପାଉଥିଲେ| ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ଏହି 10 ଟି ଟିକଟୋକର ଭାରତରେ କେତେ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ?ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା-

1. ଫୈଜଲ ଶେଖ |

ଫୈଜଲ ଶେଖ ଫେଜୁ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା|ତାଙ୍କର ବୟସ 25 ବର୍ଷ| ଟିକଟୋକ ରେ ତାଙ୍କର 31.6 ମିଲିୟନ୍ ଅନୁସରଣକାରୀ ଥିଲେ|ସେ ଟିକଟୋକ ମାଧ୍ୟମରେ ବାର୍ଷିକ 15 ଲକ୍ଷରୁ 30 ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ|

2. ରିୟାଜ୍ ଅଲି |

17 ବର୍ଷୀୟ ରିୟାଜ ଅଲିଙ୍କର ଟିକଟୋକ 21 ମିଲିୟନ୍ ଅନୁସରଣକାରୀ ଥିଲେ| ବାର୍ଷିକ 7 ରୁ 10 ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ|

3. ଜନ୍ନତ ଜୁବେର |

18 ବର୍ଷୀୟ ଜନ୍ନତ ଜୁବେର ଟିକଟୋକ 19.4 ମିଲିୟନ ଅନୁସରଣକାରୀ ଥିଲେ| ସେ ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ବାର୍ଷିକ 17 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ |

4. ଆବେଜ ଦାର୍ବାର|

ଆବେଜ୍ ଦାର୍ବାର 26 ବର୍ଷୀୟ ଟିକଟୋକର ହେବା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଜଣେ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି| ସେ ଟିକଟୋକ ରୁ ପ୍ରତି ମାସରେ 3 ରୁ 4 ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ |

5. ନିଶା ଗୁରଗୈନ |

22 ବର୍ଷୀୟ ନିଶାଙ୍କୁ ଟିକଟୋକ ରେ 16.7 ମିଲିୟନ ଲୋକ ଅନୁସରଣ କରୁଥିଲେ| ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ମାସକୁ ଲକ୍ଷ ରୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ।

6. ଗାରିମା ଚୌରସିଆ|

23 ବର୍ଷୀୟ ଗାରିମା ଟିକଟୋକ ରେ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲେ |ତାଙ୍କୁ 15.9 ମିଲିୟନ ପ୍ରଶଂସକ ଅନୁସରଣ କରିଥିଲେ। ସେ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଏବଂ ଟିକଟୋକ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ମାଧ୍ୟମରେ 3-4 ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ|

7. ଅବନୀତ୍ କୌର |

19 ବର୍ଷୀୟ ଏହି ଟିକଟୋକର 7 ରୁ 10 ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି|ତାଙ୍କୁ 13 ମିଲିୟନ ଲୋକେ ଅନୁସରଣ କରୁଥିଲେ।

8. ଆର୍ସିଫା ଖାନ୍ |

ମାତ୍ର 17 ବର୍ଷ ବୟସରେ, ଆର୍ସିଫା ଖାନ ଟିକଟୋକ ଠାରୁ ବାର୍ଷିକ 5 ରୁ 7 ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ | ତାଙ୍କର 14.4 ମିଲିୟନ ଅନୁସରଣକାରୀ ଥିଲେ।

9. ଲକି ଡ୍ୟାନ୍ସର

19 ବର୍ଷୀୟ ଏହି ଟିକଟୋକ ବାର୍ଷିକ 2 – 5 ଲକ୍ଷ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ |ତାଙ୍କୁ 12.7 ନିୟୁତ ଲୋକ ଅନୁସରଣ କରୁଥିଲେ।

10. ମଞ୍ଜୁଲ ଖଟ୍ଟର |

ମଞ୍ଜୁଲ ଖଟ୍ଟରଙ୍କୁ 21 ବର୍ଷ ବୟସ | ତାଙ୍କର ଟିକଟୋକ ରେ 12.5 ମିଲିୟନ ଅନୁସରଣକାରୀ ଥିଲେ, ଟିକଟୋକ ଠାରୁ ସେ 7-10 ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲା |

ଆୟର ଏହି ଆକଳନ ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ଏକ ଆନୁମାନିକ ସୂଚନା ଉପରେ ଆଧାରିତ|ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ ଟିକଟୋକ ନିଷେଧ|ଅର୍ଥାତ୍ ମୋବାଇଲରେ ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଆପ୍ ରଖିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଚଲାଇବାରେ ଅସମର୍ଥ |ଲୋକମାନେ ଏଥିପାଇଁ ବହୁ ସମୟ ଏବଂ ଅର୍ଥ ବିନିଯୋଗ କରିଥିଲେ|କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶକୁ ନେଇ ସେମାନେ ଗଭୀର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛନ୍ତି। ତେବେ ଏହାର ନିଷେଧାଦେଶକୁ ନେଇ ଅନେକ ଲୋକ ବହୁତ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି।