କରୋନା : ମାତ୍ର ୩ ମିନିଟରେ ଘରେ ଏପରି ତିଆରି କରନ୍ତୁ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସେନିଟାଇଜର ଜେଲ , ଏହା ହେଉଛି ତିଆରି କରିବାର ସହଜ ଉପାୟ

କରୋନା ଭାଇରସର ଆତଙ୍କ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଛି ଏବଂ ଏହି ଜୀବାଣୁରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ହାତ ସଫା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି। ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଭାଇରସରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ, ତୁମର ହାତର ଯତ୍ନ ନିଅ ଏବଂ ପ୍ରତି 20 ମିନିଟରେ ସାବୁନ ସହିତ ହାତ ସଫା କର |ସାବୁନ ପରିବର୍ତ୍ତେ ହାତ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାନିଟାଇଜର ମଧ୍ୟ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ | କିନ୍ତୁ ସାନିଟାଇଜରର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସାନିଟାଇଜର ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ନାହିଁ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବହୁତ ବିବ୍ରତ ହେଉଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସାନିଟାଇଜର ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ | ତେଣୁ ନିଜକୁ ଘରେ ସାନିଟାଇଜର କର | ସାନିଟାଇଜର ତିଆରି କରିବା ଅତି ସହଜ ଅଟେ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣ କିପରି ଘରେ ସାନିଟାଇଜର ତିଆରି କରିପାରିବେ |

ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲ୍ ସାନିଟାଇଜର ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା –

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ –
1. ଆଇସୋପ୍ରୋପିଲ୍ ଏଲକୋହଲ|
2. ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲ୍ |
3. ଚା ଗଛ ତେଲ |

ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲରେ ଆଇସୋପ୍ରୋପିଲ୍ ଆଲକୋହଲ୍ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହି ମିଶ୍ରଣରେ ଆଲୋ ଭେରା ଜଳର ପରିମାଣ ଗୋଟିଏ ଅଂଶ ଏବଂ ଆଇସୋପ୍ରୋପିଲ୍ ଆଲକୋହଲ୍ ତିନି ଭାଗରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ସୁଗନ୍ଧିତ କରିବା ପାଇଁ ଏଥିରେ ଟିକେ ଚା ଗଛ ତେଲ ମିଶାନ୍ତୁ | ଆପଣ ସହଜରେ ବଜାର ଚା ଗଛ ତେଲ ପାଇବେ | ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହି ତିନୋଟି ଜିନିଷକୁ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲରେ ମିଶ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ଗ୍ଲାଇସେରୋଲ ସାନିଟାଇଜର ତିଆରି କରିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା –

ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକ ଆବଶ୍ୟକ ହେବ –

1.ଆଇସୋପ୍ରୋପିଲ୍ ଆଲକୋହଲ |
2.ଗ୍ଲାଇସେରଲ୍ |
3.ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ପେରକ୍ସାଇଡ୍ |
4.ବିସ୍ତୃତ ଜଳ |
ଆଇସୋପ୍ରୋପିଲ ମଦ୍ୟପାନରେ ଦୁଇ ଚାମଚ ଗ୍ଲାଇସେରୋଲ ମିଶାନ୍ତୁ | ତା’ପରେ ଏକ ଚାମଚ ହାଇଡ୍ରୋଜେନ୍ ପେରକ୍ସାଇଡ୍ ଏବଂ ଏକ ଚତୁର୍ଥାଂଶ ଡିଷ୍ଟିଲ୍ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଭଲ ଗନ୍ଧ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହି ମିଶ୍ରଣରେ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ତେଲ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ | ଏହି ସମାଧାନଗୁଡିକ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲରେ ଭରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସାନିଟାଇଜର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ସାନିଟାଇଜର ତିଆରି କରିବାବେଳେ, ଆପଣ ଏଥିରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଜରୁରୀ | କାରଣ ମଦ୍ୟପାନ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିଲୋପ ହୋଇପାରିବ। ରୋଗ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଏବଂ ପ୍ରତିରୋଧ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଇଛି ଯେ ଅତି କମରେ 60 ପ୍ରତିଶତ ମଦ୍ୟପାନ କରାଯାଇଥିଲେ ହିଁ ସାନିଟାଇଜର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ। ତଥାପି, ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ସାନିଟାଇଜର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ 99 ପ୍ରତିଶତ ଆଇସୋପ୍ରୋପିଲ ମଦ୍ୟପାନ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି |

ଏହି ସତର୍କତା ରଖନ୍ତୁ |
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ହାତରେ କ dirt ଣସି ମଇଳା କିମ୍ବା ଧୂଳି ନଥାଏ ତେବେ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | କାରଣ ମଇଳା ହାତରେ ସାନିଟାଇଜର ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର କ is ଣସି ଲାଭ ନାହିଁ |
ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, କିଛି ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ସାନିଟାଇଜର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |
ଲୋକଙ୍କ ସହ ହାତ ମିଳାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ଦୂରତା ରଖନ୍ତୁ |
ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏକ ଜନଗହଳିପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଏକ ମାସ୍କ ଲଗାନ୍ତୁ |
ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ସାବୁନରେ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | କାରଣ ଏହି ଜୀବାଣୁ କେବଳ ହାତ ମାଧ୍ୟମରେ ଶରୀର ଭିତରେ ଅଧିକ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ |
ତିନି ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସାନିଟାଇଜର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ |