ତାଜା ଖବର: ଫସିଗଲେ ଏହି ବଡ କ୍ରିକେଟର, ଏବେ ହେଇପାରେ ଏତେ ମାସ ଜେଲ, ନା ଶୁଣି ପାଦ ତଳୁ ମାଟି ଖସି ଯିବ…

ଏମିତି ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ ଦୁର୍ନୀତି ଖବର ପଢିଥାଉ | ନେତା ମନ୍ତ୍ରୀ, କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର, ଆଦି ରେ ଆମେ ଅନେକ ଦୁର୍ନୀତି ବିଷୟରେ ଶୁଣି ଥାଉ କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଯେଉଁ ଖବର ନେଇ ଅଶିଚୁ ତାକୁ ଶୁଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ | ଆଜି ଆମେ କ୍ରିକେଟ ଜଗତରେ ହେଇଥିବା ଏକ ଦୁର୍ନୀତି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ବଡ କ୍ରିକେଟର ବି ଫସି ଯାଇଛନ୍ତି |

କ୍ରିକେଟ୍ ଏକାଡେମୀରେ ଆଡମିଶନ ନାମରେ ହେଇଥିବା ଏହି ଦୁର୍ନୀତିରେ ମୁନାଫ ପଟେଲଙ୍କ ନାମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ମୁନାଫ ପଟେଲ ଏକ ବଡ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫସିଥିବାର ନଜର ଆସୁଛନ୍ତି | ଆପଣଙ୍କୁ କହି ଦଉ ଯେ ମୁନାଫ 2011 ବିଶ୍ୱକପ ବିଜେତା ଦଳର ଅଂଶ ଥିଲେ |

ଫସି ଗଲେ ମୁନାଫ
କ୍ରିକଟ୍ରାକର ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ବରୋଦା କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ବିସିଏ) ଗୁଜୁରାଟ ବାହାରେ ଥିବା ଶିବମ୍ ଭରଦ୍ୱାଜ ନାମକ ଜଣେ ଯୁବ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ଧରିଛି ଯିଏ କି ଗୁଜରାଟ ବାହାରର ଏବଂ ଏହା ସତ୍ୱେ ବି ତାଙ୍କୁ ବିସିଏ ଏକାଡେମୀରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ନକଲି ଦଲିଲ ଆଧାରରେ ଶିବମ ଭରଦ୍ୱାଜ ନାମକ ଏହି ଖେଳାଳି ଏକାଡେମୀରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ। ବରୋଦା ପାଇଁ ଶିବମ୍ 16 ବର୍ଷରୁ କମ୍ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଶିବମ୍ଙ୍କର ବୟସ 16 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଶିବ ଏକାଡେମୀରେ ଆଡମିଶନ ପାଇଁ ନକଲି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ।

ବିଦ୍ୟାଳୟଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଆଧାର କାର୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ଶିବମ ଭାରତବାଜଙ୍କର ନକଲି | ଯେତେବେଳେ ଶିବମ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ମୁନାଫ ପଟେଲଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଥିଲା । ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ମୁନାଫ ପଟେଲ ଶିବମ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କୁ ବିସିଏରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ଶିବମ୍ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ଦଲିଲରେ ମୁନାଫଙ୍କ ଜନ୍ମସ୍ଥାନ ଇକହର ଲେଖାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ମୁନାଫ ପଟେଲଙ୍କ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ଆହୁରି ବଢି ଯାଇଥିଲା |

ବରୋଦା କ୍ରିକେଟ୍ ଆସୋସିଏସନ ମୁନାଫ ପଟେଲ ଏବଂ ଶିବମ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ଦାୟର କରିବ କି ନାହିଁ ତାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଜୁଲାଇ 23 ରେ ବିସିଏର ଏକ ବୈଠକ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ ଯେଉଁଥିରେ ଆଲୋଚନା ହେବ। କେବଳ ସେତେବେଳେ ମୁନାଫ ଏବଂ ଶିବମ ଭରଦ୍ୱାଜଙ୍କ ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇପାରିବ। କିନ୍ତୁ ଗୋଟିଏ କଥା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ପୂର୍ବତନ ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମୁନାଫ ପଟେଲ ବଡ ଅସୁବିଧାରେ ଅଛନ୍ତି।