ଲକଡାଉନ-୪ ଘୋଷଣା ହେବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ଅଶ୍ୱିନୀ ଙ୍କର ଉଡିଗଲା ହୋସ, କହିଲା ଏପରି କଥା….

ଲକଡାଉନ୍ of ର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସମ୍ପର୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏକ ବଡ଼ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକଡାଉନର ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ହେବ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରାଯିବ। ଏଥିପାଇଁ ନୂତନ ନିୟମ ସ୍ଥିର ହେବ | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା 17 ତାରିଖ ପରେ ଏହି ଲକଡାଉନ୍ କୁ ପୁଣି ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ | କିନ୍ତୁ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର ପରାମର୍ଶ ଆଧାରରେ ହେବ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲକଡାଉନ୍ 4 ଘୋଷଣା ହେବା ପରେ ଅଶ୍ୱିନ୍ (ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ୍ ଅଶ୍ୱିନ୍) ଟ୍ୱିଟରରେ ନିଜର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି। ଅଶ୍ୱିନ୍ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ମେ 18 ଏବଂ ପରେ କଣ ହେବ।


ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ ମୋଦୀ ଦେଶକୁ ସମ୍ବୋଧନ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଅଶ୍ୱିନ ଟ୍ୱିଟ କରି ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଯାହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଏ | ଆମେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରୁ ଏବଂ ଆଗକୁ ବଢିବା ।


ମଙ୍ଗଳବାର ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିବା ସମୟ ରେ , ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି କହିଲେ ଯେ 20 ଲକ୍ଷ କୋଟି ର ଏକ ପ୍ଯାକେଜ 2020 ରେ ଦେଶର ଉନ୍ନତି ୟାତ୍ରା କୁ ନୂତନ ରୂପାୟନ ଦେବ। ସମସ୍ତ ଙ୍କ ର ର ଆତ୍ମ-ନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ସମାଧାନ ପୂରଣ ଏହି ରେ ରେଖାଙ୍କିତ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜଗୁଡିକ ଆମର କୁଟୀର ଶିଳ୍ପ, କ୍ଷୁଦ୍ର ଶିଳ୍ପ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ, ଯାହା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ପାଇଁ ଆମର ସଂକଳ୍ପର ମୂଳଦୁଆ କୁ ଦୃଢ଼ କରିବ |

କରୋନା ମହାମାରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଦେଶରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା । ଏଠାରେ କୋଭିଡ-19 ସଂକ୍ରମିତ ମୋଟ ସଂଖ୍ୟା 70,000 ନଦୀର କରିସାରିଛି। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ 2293 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 70,756 ରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ସେହି ସମୟରେ, କରୋନା 3604 ନୂଆ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଶେଷ 24 ଘଣ୍ଟାରେ ରିପୋର୍ଟ ଏବଂ 87 ଜଣ ଲୋକେ ଏହି ମହାମାରୀ ରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି |