IAS ଇଣ୍ଟରଭିଉର ଯୁବତୀଙ୍କୁ ପଚରାଗଲା, ପୋଲିସକୁ ଓଡ଼ିଆରେ କ’ଣ କହୁନ୍ତି, ଯୁବତୀ ଜଣଙ୍କ ଦେଲେ ଏପରି ଉତ୍ତର ଶୁଣିକି ସାରଙ୍କର ମୁଣ୍ଡ ଘୁରେଇ ଦେଲା

ଆଜିକାଲି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଯୁବକଙ୍କର ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ଥାଏ ଯେ ସେ ପଢି-ଲେଖି ଆଇଏଏସ (IAS) ଅଫିସର ବନିବେ, କିନ୍ତୁ ଜଣେ ଆଇଏଏସ୍ ଅଫିସର ହେବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ, ଏଥି ପାଇଁ ବହୁତ କଠିନ ପରୀକ୍ଷାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବ| ଆଇଏଏସ ହେବାକୁ ହେଲେ UPSC ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡେ| UPSC ଦେଶର ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପରୀକ୍ଷା ବୋଲି ମାନାଯାଏ | ଏହି ପରୀକ୍ଷା ପାସ୍ କରିବା ଯେତେ ମୁସକିଲ ସେତିକି ଅଧିକ ମୁସକିଲ ଏହାର ଇଣ୍ଟରଭିଉ ପାସ୍ କରିବା | ଆଇଏଏସ ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ଏପରି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଯାହା ଶୁଣି ଝାଳ ବହାରିପଡ଼େ | ଆଇଏଏସ ଇଣ୍ଟରଭିଉରେ ଏପରି ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ଯାହାର ଉତ୍ତର ତ ସହଜ ଥାଏ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଲୋକ ପ୍ରାୟତ ନିଜ ମୁଣ୍ଡ ଧରିଦିଅନ୍ତି | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ ମୁଣ୍ଡକୁ ପୁରା ବୁଲେଇଦିଏ | ଜ୍ଞାନୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ବହୁତ ସହଜରେ ଉତ୍ତର ଦେଇପାରିବେ | ଆଜି ଆମେ ଏହିପରି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଦବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ ହେବ|

IAS ଇଣ୍ଟରଭିଉ ପ୍ରଶ୍ନ-ଉତ୍ତର

ପ୍ରଶ୍ନ- ଇଂରାଜୀ ବୁଝୁନାହିଁ ତ ପ୍ରଶାସନ କିପରି ଚଲାଇବେ?
ଉତ୍ତର- ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବୁଦ୍ଧି ପରୀକ୍ଷା କରିବା | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ପଚରାଯାଇଥିଲା, ତେବେ ସେ ନିଜର ଚତୁରତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହାର ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ପରେ ଇଣ୍ଟରଭିଉଅର କହିଲେ, ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପାଣି ଏକ କାଚ ଗ୍ଲାସରେ ଅଛି | ମୁଁ ପିଇବି ନାହିଁ, କାରଣ ମୁଁ ଷ୍ଟିଲ ଗ୍ଲାସରେ ପାଣି ପିଏ | ଏହି ଉତ୍ତର ଶୁଣି ଇଣ୍ଟରଭିଉଅର ବୋର୍ଡର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ରାଗିଯାଇ କହିଲେ ତୁମେ କଣ କରୁଛ? ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥୀ କହିଥିଲେ, ସାର୍, ମୁଁ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଉଛି। ଗ୍ଲାସ୍ ନୁହେଁ ଏଠାରେ ଜଳ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ଭାଷା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ, କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କୌଶଳ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ|

ପ୍ରଶ୍ନ- ଝିଅମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ପକେଟ କାହିଁକି ନଥାଏ?
ଉତ୍ତର- ବୋଧହୁଏ ଆପଣମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଏହା ଜାଣିନଥିବେ ଯେ ଝିଅମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ କାହିଁକି ପକେଟ୍ ନଥାଏ? ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି, ସାର୍ଟର ସୁନ୍ଦରତା ଖରାପ ନ ହଉ, ଏହି କାରଣରୁ ଝିଅମାନଙ୍କ ସାର୍ଟରେ ପକେଟ ନଥାଏ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଏମିତି କୋଉ ଜିନିଷ ଅଛି, ଯାହା ପିନ୍ଧିବା ବାଲା କିଣି ପାରେନାହିଁ ଏବଂ ନା ହିଁ ନିଜ ପାଇଁ କିଣିପାରେ
ଉତ୍ତର- ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଯେତେବେଳେ ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ, ସେ ପ୍ରାୟତ ବହୁତ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଏହି ପ୍ରକାରର ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଅନେକ ମନରେ ଅନେକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “କଫନ” | ବ୍ୟକ୍ତି କଫନ ନିଜ ପାଇଁ କେବେବି କିଣନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ନା ହିଁ କଫନ ନିଜ ପାଇଁ କିଣାଯାଇପାରିବ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଏମିତି କୋଉ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ପୁରା ମାସରେ ଗୋଟେ ଥର ଆସେ ଏବଂ 24 ଘଣ୍ଟା ପୁରା ହେବା ପରେ ଚାଲିଯାଏ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ତାରିଖ”, କାରଣ 24 ଘଣ୍ଟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ତାରିଖ ଚାଲିଯାଏ ଏବଂ ମାସରେ ଥରେ ଆସେ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଏକ ଅଧା ଆପଲ୍ ପରି କ’ଣ ଦେଖାଯାଏ?
ଉତ୍ତର – ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ବୁଲେଇ-ବଙ୍କେଇ ପଚରାଯାଇଛି | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣିବା ପରେ ଅନ୍ୟ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ସିଧା ଏବଂ ସରଳ ଉତ୍ତର ଅଛି | ଅନ୍ୟ ଅଧା ଆପଲ୍ ଏକ ଅଧା ଆପଲ୍ ପରି ଦେଖାଯାଏ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ପୋଲିସ କୁ ଓଡ଼ିଆରେ କ’ଣ କୁହାଯାଏ?
ଉତ୍ତର- ପ୍ରାୟତ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ପୋଲିସର ନାମ ଶୁଣିଥାଉ, କିନ୍ତୁ ହିନ୍ଦୀରେ ପୋଲିସକୁ କ’ଣ କୁହାଯାଏ ତାହା ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ? ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ରାଜକିୟ ଜନ ରକ୍ଷକ” |

ପ୍ରଶ୍ନ- ଆପଣ ଗୋଟେ ହାତକୁ ଗୋଟେ ହାତରେ କିପରି ଉଠାଇ ପାରିବେ?
ଉତ୍ତର- ଯଦି ଆପଣ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଭଲଭାବେ ପଢ଼ନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ଉତ୍ତର ଆପେ ଆପେ ମିଳିଯିବ | ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ହେଉଛି “ହାତୀମାନଙ୍କ ପାଖରେ ହାତ ନଥାଏ।”

ପ୍ରଶ୍ନ- ପୁଅ ଜଣେ ଝିଅକୁ ପ୍ରପୋଜ କରେ, ତେବେ କ’ଣ ପ୍ରପୋଜ କରିବା ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସେ ?
ଉତ୍ତର- ଆଇପିସିର କୌଣସି ସେକ୍ସନରେ ପ୍ରପୋଜ କରିବାକୁ ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ରଖା ଯାଇନାହିଁ , ତେଣୁ ପୁଅ ଯଦି ଝିଅକୁ ପ୍ରପୋଜ କରେ, ତେବେ ଏହା ଅପରାଧ ନୁହେଁ |

ପ୍ରଶ୍ନ- ସିଗାରେଟକୁ ହିନ୍ଦୀରେ କ’ଣ କୁହାଯାଏ?
ଉତ୍ତର: ସିଗାରେଟକୁ ହିନ୍ଦୀରେ “ଧୂମ୍ରପାନ ଦଣ୍ଡିକା” କୁହାଯାଏ |

ପ୍ରଶ୍ନ- କୋଉ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଗରମ କରିଲେ ଜମିଯାଏ
ଉତ୍ତର- “ଅଣ୍ଡା” ଯଦି ଗରମ କରାଯାଏ ତ ଏହା ଫ୍ରିଜ୍ ହୋଇଯିବ|