ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ସାନ ପୁଅ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଶବକୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଦେଖିଲା ପରେ ଏମିତି ଥିଲା ତାଙ୍କ ରିଆକ୍ସନ, ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ ଆପଣ

ଗାନ୍ଧୀ ପରିବାରର ପୁଅ ତଥା କଂଗ୍ରେସ ନେତା ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ 14 ଡିସେମ୍ବର 1946 ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସାନପୁଅ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ରାଜନୀତିର ଜ୍ଞାନ ତାଙ୍କ ମାଠୁ ଅଧିକ ରଖିଥିଲେ। ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ନାମ ଇମରଜେନ୍ସି ପାଇଁ ଅଧିକ ସ୍ମରଣୀୟ | ଯେତେବେଳେ ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ 25 ଜୁନ୍ 1975 ରେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଇମରଜେନ୍ସି ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସାରା ଦେଶରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା | ଏହା ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଦେଶର ଇତିହାସର ସବୁଠାରୁ ଅନ୍ଧକାର ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା | କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ସେହି ସମୟରେ କ୍ଷମତାରେ ଥାଆନ୍ତେ, ତେବେ ସେ 35 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇମରଜେନ୍ସି ରଖିଥାନ୍ତେ । ତେବେ ଇମରଜେନ୍ସି ସମୟରେ ନିଆଯାଇଥିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ହିଁ ପ୍ରଭାବ ଥିଲା |

ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ଆକାଶରେ କଳାବାଜିକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ

1977 ମସିହାରେ ଇମରଜେନ୍ସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭଲ କାମ ନ କରିବା ଯୋଗୁଁ କଂଗ୍ରେସ ଖରାପ ଭାବେ ପରାସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସେ କ୍ଷମତାରୁ ବାହାରିଥିଲେ। ତେବେ 1980 ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ପୁନର୍ବାର ଫେରି ଆସିଥିଲେ କାରଣ ଲୋକମାନେ ବୁଝିଥିଲେ ଯେ ଜନତା ପାର୍ଟି ନାମରେ ଯେଉଁମାନେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ ସେମାନେ ସରକାର ଚଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। 1980 ରେ କଂଗ୍ରେସ ଜିତିଥିବା ବିଜୟ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ରଣନୀତିର ଫଳାଫଳ ଥିଲା। ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜେ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ନିଜ ପସନ୍ଦର ଲୋକଙ୍କୁ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିଥିଲେ। 1980 ମସିହାରେ ଇନ୍ଦିରା ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ସଞ୍ଜୟ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ କଂଗ୍ରେସର ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ହେବେ।

ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ରାଜନୀତିରେ ପାରଦର୍ଶୀ ଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଗାଡି ଚଳାଇବାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ଏୟାର ଚାର୍ଟର ବିମାନରେ କଳାବାଜି କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଯୋଗ ଗୁରୁ ଧୀରନ୍ଦ୍ର ବ୍ରହ୍ମଚାରି ସେହି ସମୟରେ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କ ସହ ରହୁଥିଲେ। ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ଧୀରନ୍ଦ୍ର ବ୍ରହ୍ମଚାରିଙ୍କୁ ପାଇଥିବା ବେଳେ ଦୈନିକ ଭଳି ଚାର୍ଟର୍ ପ୍ଲେନ୍ ଆଡ଼କୁ ଯାଉଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ସଞ୍ଜୟ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ସହ ଯିବାକୁ କହିଥିଲେ, ସେ କହିଥିଲେ – ମୁଁ ତୁମର ଗତିର କାହାଣୀ ଶୁଣିଛି, ମୋତେ ଛାଡିଦିଅ | କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ପିଟ୍ସ- S-2A କୁ ଏକ ନୂତନ ଚାର୍ଟର୍ ବିମାନ ଆସିଥିଲା ​​ଯାହା ଆକାଶରେ ବୁଲିପାରେ |

ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଟ୍ରେନର ସୁଭାଷଙ୍କ ସହ ଚାର୍ଟର ବିମାନରେ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ

ଥରେ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସେହି ଚାର୍ଟର୍ ବିମାନରେ ନେଇଥିଲେ | ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ କଳାବାଜି ଦେଖିବା ପରେ ମନେକା ଗାନ୍ଧୀ ଚିତ୍କାର କରିଥିଲେ। ଘରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ଶାଶୁ ଇନ୍ଦିରାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଆପଣ ସଞ୍ଜୟଙ୍କୁ ଏହି ବିମାନ ଉଡ଼ାଇବାକୁ ମନା କରନ୍ତୁ। ଇନ୍ଦିରା ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି କଥା ଶୁଣି ସାରିଥିଲେ। ସେତେବେଳେ ଆର.କେ ଧାୱନ ଆସି କହିଥିଲେ ଯେ – ଏହା ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଜାହାଜ ଏବଂ ମାନେକା ଜଣେ ମହିଳା, ସେ ଭୟଭୀତ ହେଲେ | ତା’ପରେ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଚାର୍ଟର୍ ବିମାନକୁ ନେଇଗଲେ | ଅନେକ କଳାବାଜି ଦେଖିବା ପରେ, ଯେତେବେଳେ ଆର.କେ ଧାୱନ ଘରେ ପହଞ୍ଚିଲେ, ସେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ – ମ୍ୟାଡାମ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, ମୁଁ ଆଜିଠାରୁ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ କେବେବି ଯିବି ନାହିଁ |

23 ଜୁନ୍ 1980 ରେ, ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଗୃହ 1, ସଫଦରଜଙ୍ଗରୁ ଏକ ସବୁଜ କାରରେ ସକାଳେ ଚାଲିଗଲେ | ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ସଫଦରଜଙ୍ଗ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରୁ ଫ୍ଲାଇଙ୍ଗ ଟ୍ରେନର ସୁଭାଷ ସାକ୍ସେନା ତାଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଥିଲେ। ସୁଭାଷ ସାକ୍ସେନା ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ସହ ସମାନ ପିଟ୍ସ S-2A ରେ ଉଡ଼ିଗଲେ। କିଛି ମିନିଟରେ, ଏହି ଚାର୍ଟ ବିମାନ କଳାବାଜି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା |

ଯେତେବେଳେ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ଶବକୁ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଦେଖିଥିଲେ…

କିଛି ସମୟ ପରେ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ଚାର୍ଟର୍ ବିମାନରୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଛାଡିଦେଲା। କିଛି ସମୟ ପରେ, ବିମାନଟି ଶବ୍ଦ କରି ତଳକୁ ଖସିଗଲା | ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇ ଏକ ଗଛ ମଝିରେ ଅଟକି ଗଲା | ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେଠାରେ ଗହଳି ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଏବଂ ଅଗ୍ନିଶମ ବାହିନୀ ମଧ୍ୟ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଗଛର ଡାଳଗୁଡ଼ିକ କାଟିବା ପରେ ବିମାନଟି ତଳକୁ ଖସିଗଲା | ଏଥିରୁ ଦୁଇଟି ଶବ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା, ଗୋଟେ ସୁଭାଷ ସାକ୍ସେନାଙ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ଗୋଟେ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ । ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଶବକୁ ରଖାଯାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଅପେକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

ସମସ୍ତଙ୍କ ଆଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଉପରେ ଥିଲା, ଯିଏକି ତାଙ୍କ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ପାଇଥିଲେ। ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଆର.କେ ଧାୱନଙ୍କ ସହ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଦେଖିବା ମାତ୍ରେ ନିଜ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇବସିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲା ଏବଂ ସେ କାନ୍ଦିବାକୁ ଲାଗିଲା | ଦେଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କାନ୍ଦୁଥିବା ଦେଖାଗଲା । କୁହାଯାଏ ଯେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପିତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ମଧ୍ୟ ସେତିକି କାନ୍ଦିନଥିଲେ ଯେତିକି ନିଜ ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁରେ କାନ୍ଦିଥିଲେ।

ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ହୋଇଥିଲା ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର

ତେବେ କିଛି ସମୟ ପରେ ସେ ସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ସେ କେବଳ ଜଣେ ମା ନୁହଁନ୍ତି, ଦେଶର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ। ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଶବକୁ ଦୁଇ ଦିନ ଧରି ରଖାଯାଇଥିଲା କାରଣ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଇଟାଲୀରେ ଛୁଟି ପାଳନ କରୁଥିଲେ | ଦୁଇ ଦିନ ପରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଖକୁ ଭାରତ ଫେରିଥିଲେ ଏବଂ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଶବ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା।

ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା ​​ଯେ, କଂଗ୍ରେସକୁ କିଏ ଆଗକୁ ନେବ, ସଞ୍ଜୟଙ୍କ ବଡ଼ ଭାଇ ନା ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମାନେକା ଗାନ୍ଧୀ। ସେହି ଦିନ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ବିଦେଶୀଙ୍କ ବ୍ୟାପାର ତଥା ରାଜ୍ୟର ବଡ ମାମଲା ସହ ଜଡିତ ଥିଲେ ଏବଂ ସଂଗଠନ ତଥା ରାଜ୍ୟ ରାଜନୀତି ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକୃତ ହୋଇଥିଲା। ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ନିର୍ବାଚନରେ ​​କଂଗ୍ରେସ ଜିତିଥିବା ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସଂଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ରାଜନୀତିରେ ଆଗ୍ରହୀ ନଥିଲେ ଏବଂ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଏହି ସର୍ତ୍ତରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଯେ ସେ କେବେବି ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ ନାହିଁ। ତେବେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ ପୁଅ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରି କଂଗ୍ରେସର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ଏକ କାର ତିଆରି କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିବା ପାଇଁ ସେହି ସମୟରେ ଇନ୍ଦିରା ସରକାର ଏହାର ରାଜକୋଷ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିଥିଲେ। ତେବେ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ନିଜ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିପାରିନଥିଲେ। ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିବା କାରଟି ଥିଲା ମାରୁତି, ଯାହାକୁ ଆମେ ଆଜି ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଭାବରେ ଜାଣୁ | କିଛି ଲୋକ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ଦେଶର ଭିଲେନ୍ ଭାବରେ ମନେ ରଖିଥିବାବେଳେ କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସଞ୍ଜୟ ଗାନ୍ଧୀ ଜୀବିତ ଥିଲେ ଦେଶ ଅଧିକ ଅଗ୍ରଗତି କରିଥାନ୍ତା।