ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ବି ହଳଦିଆ ପରିସ୍ରା ଆସେ, ତେବେ ହେଇଯାନ୍ତୁ ସାବଧାନ, ଏବେ ହିଁ ଜାଣି ନିୟନ୍ତୁ ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ନଚେତ..!

ପରିସ୍ରା ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା | ଅତ୍ୟଧିକ ଜଳ ଏବଂ ଶରୀରର କ୍ଷତିକାରକ ପଦାର୍ଥ ପରିସ୍ରା ଦ୍ୱାରା ଦୂର ହୋଇଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ପରିସ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ଏପରି କିଛି ଭୁଲ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ | ଏହି ଭୁଲ ଯୋଗୁଁ ଶରୀରରେ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ |

ପରିସ୍ରା
ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ ଯେ ବେଳେବେଳେ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ପରିସ୍ରା ରଙ୍ଗ ପଛରେ ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ | ବେଳେବେଳେ, ପରିସ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ପରିସ୍ରା ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ଏହା କାହିଁକି ଘଟେ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ |

ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବ ହେତୁ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହେବାକୁ ଲାଗେ | କାରଣ ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବରୁ ଶରୀରରେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ |

କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କର |

ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଦିନରେ ଅଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ ଅଧିକ ସମୟ କାମ କରନ୍ତି, ତେବେ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହୋଇପାରେ | ଅତ୍ୟଧିକ ପରିଶ୍ରମ କରି କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ କାମ କରି ଶରୀରର ଜଳ ପରି ନିଷ୍କାସିତ ହୁଏ ଏବଂ ଶରୀରରେ ଜଳର ଅଭାବ ଦେଖାଯାଏ | ଏହା ପରିସ୍ରା ହଳଦିଆ ହୋଇପାରେ |

ସେଥିପାଇଁ ଶରୀରକୁ ସବୁବେଳେ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ 1 ଦିନରେ ଅତି କମରେ 4-5 ଲିଟର ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ | ଶରୀରରେ କଦାପି ଜଳର ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ ଏବଂ ପରିସ୍ରା ହଳଦିଆ ହେବାର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ |