ବଡ ଖବର: ଯଦି ଆପଣ ଦୋକାନ ଏବଂ ଷ୍ଟୋରରୁ ରାସନ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପଢନ୍ତୁ , ନଚେତ୍ ପରେ ପଶ୍ଚାତାପ କରିପାରନ୍ତି

କରୋନାଭାଇରସ୍ ହେଉଛି ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଜୀବାଣୁ ଯାହାକି ସ୍ତନ୍ୟପାୟୀ ପ୍ରାଣୀ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କଠାରେ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି RNA ଜୀବାଣୁ | ସେମାନେ ମଣିଷରେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ସଂକ୍ରମଣ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି, ଯାହାର ତୀବ୍ରତା ସାମାନ୍ୟ (ଯଥା, ଥଣ୍ଡା) ଠାରୁ ଅତି ଭୟଙ୍କର (ଯଥା ମୃତ୍ୟୁ) ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଗାଈ ଏବଂ ଘୁଷୁରିରେ ହୋଇପାରେ, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ କୁକୁଡ଼ାମାନଙ୍କର ଉପର ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରନ୍ତି।

ସାରା ବିଶ୍ୱ କରୋନା ଜୀବାଣୁକୁ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ଏଥି ସହିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭାରତରେ 21 ଦିନ ପାଇଁ ତାଲା ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହାର ପୋଲିସ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ କଠୋର। ଲକଡାଉନ୍ ଘୋଷଣା ହେବା ମାତ୍ରେ ଲୋକମାନେ ରାସନ, ପନିପରିବା, ଔଷଧ ଦୋକାନରେ ଭିଡ଼ ଜମାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ପ୍ରଶାସନ କଡା କଡୀ ସତ୍ୱେ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରାନ୍ତରୁ ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ଦୋକାନରେ ରାସନ ଦୋକାନ ଏବଂ ଷ୍ଟୋର୍‌ଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ରହିଛି କିଛି ଏପରି ।

ଏହି ଷ୍ଟୋର ଏବଂ ଦୋକାନରୁ ହିଁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସର୍ବାଧିକ ବିପଦରେ ଥାନ୍ତି କାରଣ ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଭିଡ କରନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ବାହାରକୁ ଯାଇ ଆବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ନେଉଛନ୍ତି I ତେବେ କିଛି ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ |

ତାଲା ପକାଇବା ପରେ ରାସ୍ତା, କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, ଖେଳ ପଡିଆ, ପାର୍କ ଏବଂ ସମସ୍ତ ସର୍ବସାଧାରଣ ସ୍ଥାନରେ ନିରବତା ରହିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଦୋକାନ ଏବଂ ମେଡିକାଲ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହି ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ଯିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ |
ମାସ୍କ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ଜରୁରୀ |

ଏପରି ସ୍ଥାନକୁ ଯିବାବେଳେ ଏକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ କାରଣ ଯଦି ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଦୋକାନ କିମ୍ବା ଦୋକାନରେ ଠିଆ ହେବା ସମୟରେ କାଶ କିମ୍ବା ଛିଙ୍କନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ବୁନ୍ଦା ସହିତ ବାୟୁରେ ଜୀବାଣୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତ କରିବେ | ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପ୍ରାୟ 3 ଘଣ୍ଟା ବାୟୁରେ ଜୀବନ୍ତ ରହିପାରିବେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆପଣ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ବାୟୁ ସହିତ ଜୀବାଣୁ ନିଶ୍ୱାସ ନେଇଯିବେ |
କିରାଣି ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଥିବା ଅନେକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି |

କିରାଣି ଦୋକାନରେ କାମ କରୁଥିବା ଅନେକ କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି |
ଆମେରିକାରେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରରେ ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଅନେକ କର୍ମଚାରୀ ମଧ୍ୟ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଯେଉଁମାନେ ସିଆଟେଲର ଏକ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ କାମ କରୁଥିଲେ ସେମାନେ କରୋନା ପରୀକ୍ଷାରେ ସକରାତ୍ମକ ହୋଇଥିଲେ | ଡେନଭରରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା | ଏଠାରେ ତିନିଜଣ କର୍ମଚାରୀ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଥିଲେ। ୱାଶିଂଟନ୍‌ରେ ଜଣେ ଷ୍ଟୋର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା ମଧ୍ୟ ସକରାତ୍ମକ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି। ଆମେରିକାରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେବଳ 6 ଗୋଟି ଷ୍ଟୋର କର୍ମଚାରୀ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି।