କଙ୍ଗନାଙ୍କୁ ଦିଆ ଯାଇଥିବା ସୁରକ୍ଷା: ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ହୋଇଥାଏ Y ବର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ଆଉ ଏହା କେଉଁ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଦିଆ ଯାଇଥାଏ….

ଆଜିକାଲି କରୋନା ସହିତ କଙ୍ଗନା ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନାରେ ଅଛନ୍ତି। ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ମାମଲାରେ କଙ୍ଗନା ରାନାୱତ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ନିଜର ମତ ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ବିଷୟରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଯୋଗୁଁ କଙ୍ଗନା ବିବାଦରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇଯାଇଥିଲେ। ଯାହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘Y’ ବର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଛି| ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତଙ୍କ ସହ କଙ୍ଗନାଙ୍କ ବିବାଦ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏହା ପରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ। ଏବଂ ତାଙ୍କ ଝିଅର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦାବି କରିଥିଲେ।

ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କଙ୍ଗନା ରାନାୱତଙ୍କୁ ‘Y’ ବର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଛି। ଏହା ପରେ କୁଇନ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ Y ବର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା କ’ଣ ଏବଂ ଏହା କେଉଁ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ|

Y ସୁରକ୍ଷା କ’ଣ?

ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ତରରେ ଭାରତର ବ୍ୟାପକ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି। ସୁରକ୍ଷା ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଭିନ୍ନ କ୍ଷେତ୍ରର ନେତା କିମ୍ବା ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱଙ୍କୁ ସରକାର ଏବଂ ପୋଲିସ ଯୋଗାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। କେଉଁ ବର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ ତାହା ପ୍ରଥମେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଏ|ଏହା ପରେ ଗୁପ୍ତଚର ବିଭାଗର ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯାଇଥାଏ ଯେ କାହାକୁ କେଉଁ ବର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦେଶର ଚାରୋଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଛି, ଶୀର୍ଷରେ Z ପ୍ଲସ୍ (Z +), ତା’ପରେ Z, Y ଏବଂ X ଶ୍ରେଣୀ ସୁରକ୍ଷା|

Y- ଶ୍ରେଣୀ ସୁରକ୍ଷା ରେ କଣ ହୁଏ –

Y ବର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ହେଉଛି ତାହା ଯାହା କଙ୍ଗନା ରାନାୱତଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଛି| ସେ Y ବର୍ଗରେ ଅଛନ୍ତି|ତାଙ୍କୁ 11 ଜଣ ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ଦିଆଯାଇଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ କିମ୍ବା ଦୁଇଜଣ କମାଣ୍ଡୋ ଏବଂ ବାକି ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ରହିବେ| Y ବର୍ଗରେ ଦୁଇଜଣ ବେସରକାରୀ ସୁରକ୍ଷା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି| ଯବାନ ଏବଂ NSG କମାଣ୍ଡୋ ଠାରୁ ଅନ୍ୟ ଏଜେନ୍ସି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାରୀମାନେ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଅଟନ୍ତି| ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ, ଏହି କମାଣ୍ଡୋମାନେ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତି ଯେ ସେ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ବିପଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ନହୁଅନ୍ତୁ|

Y ସୁରକ୍ଷା କିଏ ପାଏ?

ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁମାନଙ୍କୁ Y ବର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଏ| ଯେପରି ଆମେ ଉପରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛୁ, ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଧମକର ଆକଳନ କରାଯାଏ|ତାପରେ ବର୍ଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରାଯାଏ| ରାଷ୍ଟ୍ରପତି, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ, କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଚାରପତି, ଉଦ୍ୟୋଗୀ, କ୍ରିକେଟର, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ତାରକାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏସପିଜି ସୁରକ୍ଷା ମିଳିଥାଏ। ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରି ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ସୁରକ୍ଷା ପାଆନ୍ତି|ଦେଶରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସେଲିବ୍ରିଟି ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ Y- ଶ୍ରେଣୀର ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଛି|

ସମଗ୍ର ବିଷୟ କ’ଣ ଥିଲା?

ବାସ୍ତବରେ କଙ୍ଗନା କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ବଲିଉଡ ମାଫିଆ ଅପେକ୍ଷା ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସକୁ ଅଧିକ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ତାଙ୍କୁ କହିଲେ କି ଯେ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ନଆସନ୍ତୁ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର 9 ରେ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ଆସିବେ ବୋଲି କଙ୍ଗନା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତଙ୍କୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ସେ ଏକ ଭିଡିଓ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ। ଏହା ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଶକ୍ତି ଧରିଥିବା ଶିବସେନା ଏହାର ମୁଖପାତ୍ର ସେହି ମାଧ୍ୟମରେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ କଙ୍ଗନା ଜଣେ ମାନସିକ ଅସୁସ୍ଥ ମହିଳା। ଏବଂ ଏହିପରି ଭାବରେ ମାମଲା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା|