ଜଣେ ବୀର ଯିଏ ୧୨୦ ଜଣ ସୈନିକଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟରେ ଚୀନ ସେନାକୁ ଧୁଳି ଚଟାଇ ଦେଇ ଥିଲା, ମରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚଳାଇ ଥିଲେ ମେସିନ ଗନ..

ଏହି ଭାରତ ମା ର ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସବୁ ବେଳେ ବୀର ପୁତ୍ର ଜନ୍ମ ନେଇ ଥାନ୍ତି,କେବଳ ଏବେ ନୁହେଁ ପୂର୍ବ ରୁ ମଧ୍ୟ୍ୟ ଅନେକ ବୀର ଏ ଦେଶ ପାଇଁ ନିଜ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ୍ୟ ବଳି ଦେଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ସୈନ୍ୟବାହିନୀରେ ଏପରି ଅନେକ ସୈନିକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଶତ୍ରୁ କୁ ଧୂଳି ଚଟେଇ ଦେଇଛନ୍ତି, ଏହିପରି ଜଣେ ବୀର ଙ୍କ ନାମ ହଉଛି ମେଜର ସୈତାନ ସିଂ, ପ୍ରକୃତରେ ମେଜର ସୈତାନ ସିଂ ଜଣେ ଏପରି ବ୍ୟକ୍ତି ଅଛନ୍ତି ଯିଏ ନିଜର ପରାକ୍ରମ ରେ ଶତ୍ରୁ ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ଧ୍ୱଂସ କରି ଦେଇ ଥିଲେ|

1962 ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ଭାରତ-ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧରେ ମେଜର ସୈତାନ ସିଂ ଲଦାଖକୁ ଦଖଲ କରିବା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ବି 1300 ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କୁ ମାରି ଦେଇ ଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ବୀରତ୍ୱ ଲାଭ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସାହସୀ ସୈନିକର କିଛି ବୀରତ୍ୱର କାହାଣୀ ଶୁଣେଇବୁ|

ପିଲାଦିନରୁ ହିଁ ସେନାରେ ଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା ମିଳିଥିଲା-
ମେଜର ସୈତାନ ସିଂ 1 ଡିସେମ୍ବର 1924 ରେ ରାଜସ୍ଥାନର ଯୋଧପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ତାଙ୍କ ପିତା ମଧ୍ୟ ସେନାରେ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ହେମ ସିଂ ଭାଟି ଥିଲେ। ପିଲାଦିନରୁ ସେ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କଠାରୁ ଭାରତୀୟ ସେନାର ବୀରତ୍ୱର କାହାଣୀ ଶୁଣିବାକୁ ପାଇଥିଲେ ଏବଂ ସେଠାରୁ ହିଁ ସେ ସେନାରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପ୍ରେରଣା ପାଇଥିଲେ। 1 ଅଗଷ୍ଟ 1949 ରେ ସେ ଯୋଧପୁର ରାଜ୍ୟ ବାହିନୀରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରୁ ତାଙ୍କୁ କୁମାଓନ୍ ରେଜିମେଣ୍ଟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କୁ 1962 ମସିହାରେ ମେଜର ପଦବୀ ଦିଆଯାଇଥିଲା |

1962 ଇଣ୍ଡୋ-ଚୀନ୍ ଯୁଦ୍ଧରେ କମାନ ସମ୍ଭାଳି ଥିଲେ-

ନଭେମ୍ବର 18, 1962 ସକାଳ 03:30 ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ସେନା ଲଦାଖ ଉପତ୍ୟକା ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, ସେତେବେଳେ ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ହଜାରେ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନାରେ ମାତ୍ର 120 ସୈନିକ ଥିଲେ। ମେଜର ସୈତାନ ସିଂଙ୍କର ଭାରତୀୟ କଣ୍ଟିଜେଣ୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ରେ ଥିଲେ, ଚୀନ୍ ଠାରୁ ଆମର ଭଲ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନଥିଲା ନା ଥିଲା ଭଲ ସାମରିକ ଶକ୍ତି,କିନ୍ତୁ ମେଜରଙ୍କ ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛା ଶକ୍ତି ଯୋଗୁଁ ଭାରତୀୟ ସେନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ଶକ୍ତି ନେଇ ଚୀନ ସେନା ର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା ।

ଭାରତୀୟ ସେନାର ଆକ୍ରମଣରେ ଚୀନ୍ ସେନା ଅତିଷ୍ଠ ହୋଇ ମୋର୍ଟାର ଗୁଳି ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା, ଯାହା ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ଚାରିପାଖେ ଘେରି ରହିଥିଲା, ପଛକୁ ଫେରିବା ଛଡା ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ କୌଣସି ବିକଳ୍ପ ନଥିଲା କିନ୍ତୁ ମେଜରଙ୍କ ଇରାଦା ଆଉ କିଛି କରିବାର ଥିଲା। ସେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶ ପାଇଁ ଲଢ଼ିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲେ, ସେହି ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଗୋଡରେ ଗୁଳି ବାଜିବାରୁ ସେ ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ |

ତାଙ୍କ ପାଦରେ ମେସିନ୍ ବନ୍ଧୁକ ଧରି ଶତ୍ରୁମାନଙ୍କୁ ଆକ୍ରମଣ କରି ଥିଲେ-

ମେଜର ସୈତାନ ସିଂ, ଗୁରୁତର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ ହେଁ, ହାର ମାନି ନଥିଲେ ଏବଂ ପଛକୁ ଫେରିନଥିଲେ। ଶେଷରେ, ସକାଳେ ସେ ନିଜର 114 ସାଥୀଙ୍କ ସହ ଦେଶ ପାଇଁ ଜୀବନ ଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ସେ 1300 ଚୀନ୍ ସୈନିକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ତୁଷାରପାତ ହେତୁ ତିନିମାସ ପରେ ମେଜରଙ୍କ ମୃତଦେହ ମିଳିଥିଲା ​​ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ମୃତଦେହକୁ ବାହାର କରାଯାଇଥିଲା ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପାଦରେ ମେସିନ ବନ୍ଧୁକ ବନ୍ଧା ହୋଇଥିଲା, ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ ପାରାମଭୀର ଚକ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।