ଯେତେବଳେ ଡିପ୍ରେସନରେ ଆସି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଭାବିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ ଏହି ଭାରତୀୟ ଖେଳାଳି, କହିଲେ- ବିରାଟ କୋହଲି ମତେ ….

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ସୁଶାନ୍ତ ସିଂ ରାଜପୁତଙ୍କ ହଠାତ୍ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଡିପ୍ରେସନ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ପୁଣି ତୀବ୍ର ହୋଇଛି। ଅନେକ ତାରକା ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମାନସିକ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ସେମାନେ ମଧ୍ଯ ଡିପ୍ରେସନର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ। ଏଥି ସହିତ, ଏପରି ନାମ କ୍ରୀଡା ଜଗତରୁ ବି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି, ଯେଉଁ ମାନେ କି ଡିପ୍ରେସନ ଶିକାର ହୋଇଥିଲା | ଏଥିରେ ଭାରତର ଦ୍ରୁତ ବୋଲର ମହମ୍ମଦ ଶାମିଙ୍କ ନାମ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯିଏ ଥରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ।

ପତ୍ନୀଙ୍କ କାରଣ ରୁ ଡିପ୍ରେସନରେ ଆସିଥିଲେ ସମୀ:

ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଶାମୀ ମଧ୍ୟ ଡିପ୍ରେସନର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଆତ୍ମହତ୍ୟାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ| ତେବେ ପରିବାର ଏବଂ ଦଳର ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ସହଯୋଗ ହେତୁ ସେ ନିଜକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରି ଏହି ରୋଗ ସହ ଲଢେଇ କରି ଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ, ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଶାମୀ ଙ୍କ ପତ୍ନୀ ହସିନ ଜାହାନ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣି ତାଙ୍କୁ ବଦନାମ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ।

ହସିନ୍ ଜାହାନ ଶାମୀଙ୍କ ଉପରେ ଅଣ-ମହିଳା ଏବଂ ଘରୋଇ ହିଂସା ଅଭିଯୋଗ କରି ଥିଲେ ।ଏହି ଖବର ସାମ୍ନାକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଶାମୀଙ୍କ ନାମ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ବେଶ୍ ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇଥିଲା। ଏସବୁ ମଧ୍ୟରେ ହସିନ୍ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ହେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶାମୀ ଅତ୍ୟଧିକ ଡିପ୍ରେସ ହୋଇ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ବିରାଟ କୋହିଲି କରି ଥିଲେ ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ :

ଏହା ବିଷୟରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବାବେଳେ ଶାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋ ଜୀବନରେ ଏପରି ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ମୋ ମନରେ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିବାର କଳ୍ପନା ଆସିଲା | ତଥାପି ମୋ ପରିବାର ମୋତେ କେବେ ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର କେହି ଜଣେ ମୋ ସହିତ ରହୁଥିଲେ ଏବଂ ମୋ ସହିତ କଥା ହୋଇଥିଲେ | ଶାମୀ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମୋର କଠିନ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମୋର ସାଥୀମାନେ ମଧ୍ୟ ମୋତେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଏଥି ସହିତ ବିରାଟ କୋହଲି ମଧ୍ୟ ମୋତେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |ଶାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଉଦାସୀନ ଥିବାବେଳେ ବିରାଟ କୋହଲି ଏବଂ ଦଳ ମୋତେ ପଡ଼ିଆରେ କ୍ରୋଧ ଏବଂ ନିରାଶା ବାହାର କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ବିରାଟ କୋହଲି ମୋତେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ। ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, ସେବେଠାରୁ ଶାମୀ ଙ୍କ ପ୍ରଦର୍ଶନ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ ଥିଲା | ଇଂଲଣ୍ଡ ଏବଂ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଗ୍ରସ୍ତ ସମୟରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ପାଇଁ ଶାମି ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଥିଲେ |ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆରେ ଶାମି 16 ଟି ୱାଇକେଟ ନେଇ ଥିଲେ।

ଅନେକ ଷ୍ଟାର ଗତି କରିଛନ୍ତି ଡ଼ିପ୍ରେସନ ଦେଇ

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଶମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ତୁମେ ଏପରି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅ, ତୁମେ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତାର ମାର୍ଗ ଅନୁସରଣ କରିପାରିବ|ଏଥିସହ, ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଏବଂ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଏହା ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ତମ ଉପାୟ | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଆରମ୍ଭରୁ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏକ ଗମ୍ଭୀର ବିଷୟ ହୋଇଆସୁଛି, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାକୁ ଲଜ୍ଜିତ ହୁଅନ୍ତି | ବିଶେଷ କରି ସେଲିବ୍ରିଟିମାନେ ଏହି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ବିଶେଷ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥାନ୍ତି।

ଯଦିଓ ସମୟ ବଦଳି ଯାଇଛି, ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଇଣ୍ଡ୍ରସ୍ତ୍ରୀ ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକମାନେ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି | ଦୀପିକା ପାଦୁକୋନ, ଶାହିନ ଭଟ୍ଟ, ଉଦୟ ଚୋପ୍ରା, ଅନୁଷ୍କା ଶର୍ମାଙ୍କ ଭଳି ତାରକାମାନେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ସୁଶାନ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରଠାରୁ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆହୁରି ଉତ୍ତପ୍ତ ହୋଇପଡିଛି। ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ଥାଏ, ତେବେ ତୁମର ଘନିଷ୍ଠମାନଙ୍କ ସହିତ କଥା ହୁଅ | ଆତ୍ମହତ୍ୟା କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ନୁହେଁ।