ଯେତେବି ପୁରୁଣା ପିଠି ବା ଅଣ୍ଟା ସମସ୍ୟାକୁ ଦୁର କରିବାର ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଉପାୟ, ଏହି ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟ ଆପଣାନ୍ତୁ ଗୋଟେ ସପ୍ତାହରେ ମିଳିବ ଆରାମ

ଆପଣ ଏକ ସ୍ଥାନ ରେ ବସି ଅଧିକ ସମୟ କାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଙ୍କ ର ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହେଇଥାଏ I ଏବଂ ଅନେକ ସମୟ ରେ ଏହି ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅତ୍ୟଧିକ ହେଇଯାଇଥାଏ I ଦରଜ ରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା କୁ ଆପଣ ଔଷଧ ର ସେବନ ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି I କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ଙ୍କୁ କିଛି ଏପରି ଉପାୟ ବିଷୟ ରେ କହିବା କୁ ଯାଉଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଙ୍କ ର ପିଠି ସମସ୍ୟା ଭଲ ହେଇପାରିବ I

ଅଣ୍ଟା ଦରଜ ର ଘରୋଇ ଉପଚାର
ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ
ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ରେ ରକ୍ତ ପ୍ରଭାବ ଠିକ ହେଇଥାଏ I ଯେଉଁ ଲୋକେ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରିଥାନ୍ତି ତାଙ୍କ ର ମେରୁଦଣ୍ଡ ହାଡ଼ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ ରହିଥାଏ I ତେଣୁ ଆପଣ ନିୟମିତ କିଛି ସମୟ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ ଦେଖିବେ ବିଶେଷ ଉପଶମ ପାଇପାରିବେ I

ସେକ ଦିଅନ୍ତୁ
ଗରମ ପାଣି ରେ ଆପଣ ପିଠି କୁ ସେକ ଦିଅନ୍ତୁ I ଏହା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଙ୍କ ର ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନେକାଂଶ ରେ କମିଯିବ I ଗରମ ପାଣି ଛଡା ଆପଣ ବରଂ କିଛି ନେଇ ଏକ ମୋଟା କପଡା ରେ ଗୁଡ଼ାଇ ଏଥିରେ ମାଲିସ କରିପାରିବେ I

ତେଲ ମାଲିସ
ତେଲ ମଶୀଲ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ପିଠି କୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ I ଏବଂ ପିଠି ଦରଜ ଅନେକାଂଶ ରେ କମିଥାଏ I ଆପଣ ଏଠାରେ ସୋରିଷ ତେଲ କୁ ଗରମ କରି ମଶୀଲ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯନ୍ତ୍ରଣା ରୁ ଶୀଘ୍ର ଉପଶମ ପାଇଥାନ୍ତି I

ଲୁଣ ସେକ ଦିଅନ୍ତୁ
କଳା ଲୁଣ କୁ ଗରମ କରିକି ମଧ୍ୟ ସେକ ଦିଅନ୍ତୁ I ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ବିଶେଷ ଆରାମ ପାଇପାରିବେ I କିଛି ଲୁଣ କୁ ଗରମ କରି କପଡା ରେ ବାନ୍ଧି ଯନ୍ତ୍ରଣା ରଖି ଦିଅନ୍ତୁ I ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅନେକାଂଶ ରେ ପୀଡା କମିଯିବ I ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ ଆରାମ ରହିବ I

ଏହି କଥା ର ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ
-ଯେଉଁ ଅଂଟା ଦରଜ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ସେମାନେ ଧୁମ୍ରପାନ କରିବା ରୁ ଦୁରେଇ ରୁହନ୍ତୁ I ଧୁମ୍ରପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଙ୍କ ର ହାଡ଼ I

– ଏକ ସ୍ଥାନ ରେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ବସନ୍ତୁ ନାହିଁ I ଯଦି ଏପରି କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଅଂଟା ପିଢ଼ି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆରମ୍ଭ ହେଇଥାଏ I

-ଯେଉଁ ଲୋକ ଙ୍କ ର ଓଜନ ଅଧିକ ରହିଥାଏ I ତାଙ୍କ ର ମଧ୍ୟ ଅଂଟା ପୀଡା ସମସ୍ୟା ରହିଥାଏ I ତେଣୁ ନିଜ ର ଅଧିକ ଓଜନ କୁ କମାଇବା କୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ I

-କ୍ଷୀର , ଦହି , ଡାଲି , ଅଣ୍ଡା ପରି ଜିନିଷ ର ସେବନ କରନ୍ତୁ I ଏହି ସବୁ ଜିନିଷ ଆପଣ ଙ୍କ ହାଡ଼ କୁ ମଜବୁତ ରଖିଥାଏ I ଏବଂ ପ୍ରତୋକ ଦିନ ଅତି କମ ରେ 15 ମିନିଟ ଖରା ରେ ବସନ୍ତୁ ସ୍ଵାସ୍ତ୍ୟ ଉତ୍ତମ ରହିବ I