‘କାଲି’ – ଭାରତର ସେହି ସିକ୍ରେଟ ‘ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର’ , ଯାହା ନା ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଚୀନ, ପାକିସ୍ଥାନ ଭଳି ଶତ୍ରୁ ଦେଶମାନେ ଭୟରେ ଥରି ଉଠିଛନ୍ତି.. ଜାଣନ୍ତୁ …

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ଲଦାଖରେ ଉତ୍ତେଜନା ପରିସ୍ଥିତି ଏବେ ନୂଆ ମୋଡ଼ ନେଇଛି। ଚୀନ୍‌ର ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ଏବଂ ହେଲିକପ୍ଟର ସୀମାରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଆଧୁନିକ ବାୟୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଏଠାରେ ନିୟୋଜିତ କରିଛି। ସେନା ତାର ‘ଆକାଶ’ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ସେଠାରେ ପଠାଇଛି, ଯାହାକି କିଛି ସେକେଣ୍ଡରେ ଯେକୌଣସି ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ବିମାନ କିମ୍ବା ଡ୍ରୋନ୍ ଗୁଳି କରିପାରେ। କେବଳ ଭାରତ ନୁହେଁ, ଆମେରିକା ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍‌ର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ବୁଝିଛି ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ନିଜର ସୈନ୍ୟବାହିନୀକୁ ଆଣି କରି ଏସିଆରେ ନିୟୋଜନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଡ୍ରାଗନ୍ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଭାରତ ସମେତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଭୟଭୀତ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି, ତଥାପି ଭାରତରେ କିଛି ଅସ୍ତ୍ର ଅଛି ଯାହା କିଛି ମିନିଟରେ ଚୀନ୍ କୁ ମାତ ଦେଇ ପାରେ|

ଭାରତ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣର କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ| ଶତ୍ରୁ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସହ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସୀମାରେ ଥିବା ଟ୍ୟାଙ୍କର ସ୍କବେଡ୍ରନ୍ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସମୁଦ୍ର ସୀମାରୁ ନ୍ୟାଭି ସେନାର ଜାହାଜଗୁଡ଼ିକର ବ୍ୟାଚ୍ ଆଗକୁ ଆସୁଛି| ତା’ପରେ ହଠାତ୍ ଏକ ଆଲୋକ ଜ୍ୟୋତି ହୁଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଶତ୍ରୁ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ନାଭି ସେନା ଜାହାଜ ଏବଂ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏକ ବିସ୍ଫୋରଣ ସହିତ ନିଜେ ନିଆଁ ରେ ଉଡ଼ିଗଲା | ଏହା ଏକ କଳ୍ପନା ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ବାସ୍ତବତା ଏବଂ ଏହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରେ ଯେ ଭାରତର ଗୁପ୍ତ ଅସ୍ତ୍ର ‘କାଳୀ’ ଅର୍ଥାତ୍ କିଲୋ ଆମ୍ପେର୍ ଲିନିଆର ଇଞ୍ଜେକ୍ଟର (Kilo ampere linear injector).

‘କାଳୀ’ ର ଶକ୍ତି କ’ଣ?
‘କାଳୀ’ ହେଉଛି ଭାରତର ଏକ ସୁପର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର। ଯାହାକି କୌଣସି ଶତ୍ରୁ ଆକ୍ରମଣକୁ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବ|ଏହାର ସାମ୍ନାରେ ବିଶାଳ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ଉନ୍ନତ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ଉନ୍ନତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ବିଫଳ ହୋଇଛି। ଯେକ କୌଣସି ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର ଯେଉଁଥିରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଚିପ୍, ସର୍କିଟ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବେତାର ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଅଛି, ଏହାକୁ ‘କାଳୀ’ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ |କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଯୁଦ୍ଧବିମାନ ବ୍ୟତୀତ ଏହା
ଡ୍ରୋନ୍-ସଶସ୍ତ୍ର ବିମାନ ଏବଂ ମହାକାଶରେ ଗତି କରୁଥିବା ସେଟେଲାଇଟକୁ ମଧ୍ୟ ଧ୍ବଂସ କରିପାରେ।

‘କାଳୀ’ କିପରି କାମ କରେ?
ଭାରତର ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅସ୍ତ୍ର ‘କାଳୀ’ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋ ଚୁମ୍ବକୀୟ ତରଙ୍ଗ(electro magnatic waves) ର ଝଡ ସୃଷ୍ଟିକାରୀ ଉପକରଣ | ଯାହା କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ବିରାଟ ତରଙ୍ଗକୁ ବୋମା ରେ ଉଡେଇ ଦେଇ ପରେ|ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ କୌଣସି ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣ ସେମାନଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗକୁ ବନ୍ଦ କରନ୍ତି|ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ, ଟ୍ୟାଙ୍କ, କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର, ଡ୍ରୋନ୍ ଏବଂ ଉପଗ୍ରହରେ ବିଭିନ୍ନ ସର୍କିଟ୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଚିପ୍ସ ଅଛି| ଯାହା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋ ଚୁମ୍ବକୀୟ ତରଙ୍ଗର ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହେତୁ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ | ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏହି ଅତ୍ୟାଧୁନିକ ଯନ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଏକ କ୍ଷଣରେ ଏକ ଗଦା ହୋଇଯାଏ, ଯାହା ପରେ ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଥିବା ଅସ୍ତ୍ର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୁଏ|

‘କାଳୀ’ ଭିତରେ ଥିବା ଛୋଟ ଛୋଟ ଯନ୍ତ୍ର ଭିତରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଶକ୍ତି ସଂଗ୍ରହ ହୋଇପାରିବ | ଚାର୍ଜ କରିବା ପରେ, ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଗୋଟିଏ ଥରେ ସେମାନଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟରେ ଫୋପାଡି ଦିଆଯାଇପାରେ |ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସହଜରେ ବଝିବାକୁ, ଘରୋଇ କ୍ୟାପେସିଟର କିମ୍ବା କଣ୍ଡେନ୍ସରକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଦେଖନ୍ତୁ|ଯେଉଁଥିରେ ଶକ୍ତି ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଏ| ଯାହାର ସ୍ପର୍ଶ କରେଣ୍ଟ୍ର ଏକ ଶକ୍ ସୃଷ୍ଟି କରେ|ସେହିପରି ଭାବରେ, କ୍ୟାପେସିଟର ପରି ଯନ୍ତ୍ର ଯାହାକି ବହୁ ପରିମାଣର ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କରେ କାଳୀରେ ସ୍ଥାପିତ ହୁଏ|ଯେଉଁଥିରେ ସଂଗୃହିତ ଶକ୍ତି ଶତ୍ରୁର ବିଦ୍ୟୁତିକ ଉପକରଣକୁ ଜାମ କରିପାରେ |

କାଳୀ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଲା-
‘କାଳୀ’ର ପିତା, ପରମାଣୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର (BARC) ର ପୂର୍ବତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ଼ ଚିଦାମ୍ବରମ୍ ଥିଲେ |ସେ 1985 ମସିହାରେ ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବ୍ୟାପକ ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ପରେ, 1989 ମସିହାରେ ଏହା ଉପରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ ହେଲା |ଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଲଗାତାର ଭାବେ ଚାଲିଛି |ଇତି ମଧ୍ୟରେ, ଏହାର ଅନେକ ସଂସ୍କରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇସାରିଛି |ପ୍ରଥମେ ‘କାଳୀ -80’ ବିକଶିତ ହେଲା, ତା’ପରେ ‘କାଳୀ -200’, ତାପରେ ‘କାଳୀ -500’ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ‘କାଳୀ -10000’ ବିକଶିତ ହେଲା| ‘କାଳୀ’ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉଭୟ BARC(ପରମାଣୁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କେନ୍ଦ୍ର) ଏବଂ DRDO (ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ) ଜଡିତ ଅଛନ୍ତି।

ଭାରତ ର ସିକ୍ରେଟ ମିଶନ ହଉଚି ‘କାଳୀ’
ଭାରତ ସରକାର ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ‘କାଳୀ’ ଏବଂ ଏହାର ଅଗ୍ନି ଶକ୍ତି ବିଷୟରେ କୌଣସି ଷ୍ଟେଟମେଂଟ ପ୍ରକାଶ କରିନାହାଁନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ବିଷୟରେ କେବଳ ସାମାନ୍ୟ ସୂଚନା ବାହାରିଛି | ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସାମର୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଏତେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେ ସଂସଦରେ ସରକାର ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, 14 ଜୁଲାଇ 2018 ରେ ଲୋକସଭାରେ କାଳୀ -5000 ସହ ଜଡିତ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥିଲା, ‘ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗରେ କାଳୀ 5000 ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରସ୍ତାବ ଅଛି କି, ଯଦି ହଁ, ଏହା ବିଷୟରେ କହିବା ଉଚିତ୍’। କିନ୍ତୁ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ମନୋହର ପାରିକର ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷାକୁ ଦର୍ଶାଇ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦେବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ।

କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତରରୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ଭାରତର ଗୁପ୍ତ ଅସ୍ତ୍ର ‘କାଳୀ’ କେବଳ ଗୁଜବ ନୁହେଁ ବରଂ ପ୍ରକୃତରେ ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ବାସ୍ତବରେ ବିମାନଗୁଡ଼ିକୁ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ‘କାଳୀ’ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଥିଲା |କିନ୍ତୁ ଏହାର ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ବିଚାରକୁ ନେଇ ଏହାକୁ ଅସ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଗଲା, ଏହା ଏତେ ମାରାତ୍ମକ ଯେ ଏହା ଜଳ, ସ୍ଥଳ ଏବଂ ଆକାଶରୁ ଆସୁଥିବା କୌଣସି ଶତ୍ରୁକୁ କ୍ଷଣିକ ମଧ୍ୟରେ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ|

ଏହି କାରଣ ହେଉଛି ଚୀନ୍ ଏବଂ ପାକିସ୍ଥାନ ପରି ଭାରତର ଶତ୍ରୁ ଦେଶମାନେ ‘କାଳୀ’ର ନାମ ଶୁଣି ଭୟରେ ଥରି ଉଠିଛନ୍ତି