କଳିଯୁଗର ପୁଅ ମାନେ ନିଜ ବୁଢା ବାପା ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମା କୁ ଘରୁ ବାହାର କରିଦେଲେ, ୧୫ ବର୍ଷ ପରେ ବାପା ଏମିତି ନେଲେ ପ୍ରତିଶୋଧ…

ଆଜିକା ସମୟ ରେ ଲୋକ ଙ୍କର ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତନ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଲୋକେ ନୂତନ ରୂପେ ନିଜ ର ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଦୁଃଖ ର କଥା ଏହା କି ଲୋକେ ଆଧୁନିକ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ରେ ନିଜ ପିତାମାତା ଙ୍କ ର ରକ୍ଷଣା ବେକ୍ଷଣ କରିବା କୁ ଭୁଲି ଯାଉଛନ୍ତି | ଆଜି ର ଏହି ଘଟଣା ରେ ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତା ପଚାରୁଛନ୍ତି କଣ ଥିଲା ତାଙ୍କ ର ଭୁଲ | ପିତାମାତା ଙ୍କ ର କଣ ଏହା ଭୁଲ କି ସେମାନେ ପିତାମାତା ଙ୍କୁ ଛୋଟ ରୁ ବଡ଼ କରିଛନ୍ତି | କୌଣସି ଜିନିଷ ର କିଛି ଅଭାବ ରଖି ନାହାନ୍ତି |

ନିଜ ର ଘର ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତା ଵୃଦ୍ଧାଶ୍ରମ ରେ ରହୁଛନ୍ତି | ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ଙ୍କୁ ଏହିପରି ଏକ ମାମଲା ବିଷୟ ରେ କହିବା କୁ ଯାଉଛୁ | ଏହି ଘଟଣା ଟି ଛତିଶଗଡ଼ ରାଜ୍ୟ ର ଅଟେ |

ଛତିଶଗଡ଼ ରେ ପାଞ୍ଚ ଜଣ ପୁଅ ନିଜ ର 86 ବର୍ଷୀୟ ପିତା ଓ ଦିବ୍ୟାଙ୍ଗ ମା ଙ୍କୁ ଘରୁ ବିତାଡିତ କରିଥିଲେ | ଏହି ଘଟଣା ବିଷୟ ରେ ଜାଣି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚଯ୍ୟ ହେବେ | ଥଣ୍ଡା ହେଉ କି ଗରମ ପିତାମାତା ନିଜ ପିଲା ଙ୍କ ର ସର୍ବଦା ଦେଖା ଶୁଣା କରୁଛନ୍ତି |

ବର୍ତମାନ ସମୟ ରେ ଦେଶ ର ଆଇନି ରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତନ ଆସିଛି ଓ ଏହି ଅସହାୟ ପିତାମାତା ଙ୍କ ପାଁଇ ସହାୟତା ର ହାତ ବଢ଼ାଇଛି | ଚିକଲି ଚୌକ ର ନିବାସୀ ହୀରାଲାଲ ସାହୁ ନିଜ ପତ୍ନୀ ଙ୍କ ସହ ବିଗତ 15 ବର୍ଷ ହେବ ଏକ ଝୁମ୍ପୁଡି ଘରେ ରହୁଥିଲେ | ପୁଅ ସୁମରଣ ଲାଲ , ହୁକୁମ ସାହୁ , ଉମାଶଙ୍କର ଓ କୀର୍ତନ ସାହୁ ଙ୍କ ପରି ପୁଅ ଙ୍କ ର କାରଣ ରୁ ହିଁ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ନାନା ସମସ୍ୟା ର ସମୁଖୀନ ହେଉଥିଲେ | ବର୍ତମାନ ପୋଲିସ ଏହି 5 ଜଣ ପୁଅ ଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି |

ପୁଅ ଶୁଣିଲେ ନାହିଁ ଗୁହାରି
ପିତା ହୀରାଲାଲ ନିଜ ଜୀବନ ର ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଏକ ସରକାରୀ ପ୍ରେସ ରେ ଚାକିରୀ କରିଥିଲେ | ଏବଂ ସେ ଏହି ଆଶା ରଖିଥିଲେ କି ତାଙ୍କ ର ସଂଚିତ ଧନ ରେ ସେ ନିଜ ପିଲାମାନ ଙ୍କ ର ଭବିଷ୍ୟତ ଗଢିବେ | କିନ୍ତୁ ଘଟିଥିଲା ତାଙ୍କ ଚିନ୍ତା ର କିଛି ବିପରୀତ | ଏହି ପିଲାମାନେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଙ୍କୁ ନିଜ ଘରୁ ଇତାଦିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି କାରଣ ଅନେକ ବର୍ଷ ହେବ ଏହି ପିତାମାତା ଏକ ଝୁମ୍ପୁଡି ଘରେ ରହୁଥିଲେ |

ଏହି କାରଣ ରୁ ହୀରାଲାଲ ଅଧିକ ବିରକ୍ତ ହେଇଯାଇଥିଲେ | ଏହା ପରେ ନାଗରିକ ସୁରକ୍ଷ୍ୟା ଆଇନି 2007 ର ଧାରା 24 ଅନ୍ତର୍ଗତ ପିଲା ଙ୍କ ନାମ ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏହି ପିଲାମାନେ ବେଲ ରେ ବାହାରି ଯାଇଥିଲେ | ଏଠାରେ ଭୋପାଲ ନିବାସୀ ପୁଅ ବିରୋଧ ରେ ମାମଲା ରୁଜୁ ହେଇଥିଲା |

ଆର୍ଥିକ ରୂପରେ ସକ୍ଷମ ପରିବାର
ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଯେଉଁ ପୁଅମାନେ ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତାଙ୍କ ସହ ଏପରି ଲଜ୍ଜାଜନକ ଦୁର୍ନୀତି କରିଥିଲେ ସେମାନେ ଅଶିକ୍ଷିତ କିମ୍ବା ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ ନୁହଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ହିରାଲାଲଙ୍କ ବଡ ପୁଅ ସୁମ୍ରାନ୍ ସରକାରୀ ପ୍ରେସରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଅବସରପ୍ରାପ୍ତ। ଅନ୍ୟ ପୁଅମାନେ ଘରୋଇ ଅନୁଷ୍ଠାନରେ କାମ କରନ୍ତି | ପରିବାର ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସକ୍ଷମ, ତଥାପି ବୃଦ୍ଧ ପିତାମାତା ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ, ନିଜ ଜୀବନକୁ ଅବହେଳା ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ବିତାଉଥିବା ହିରାଲ କେରଳରେ ପ୍ରବଳ ବନ୍ୟା ଖବର ପଢ଼ନ୍ତି ସେ ନିଜ ସଞ୍ଚୟରୁ 70 ହଜାର ଟଙ୍କା ପ୍ରଶାସନକୁ ଦାନ କରିଥିଲେ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୁହାଯାଇପାରେ ଯେ ହିରାଲାଲଙ୍କ ପରିବାର ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସକ୍ଷମ, ତଥାପି ତାଙ୍କ ପିଲାମାନେ ଈଶ୍ୱର ସମାନ ପିତାମାତା ଙ୍କ ର ଯତ୍ନ ନେବାରେ ଅସମର୍ଥ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲଜ୍ଜାଜନକ ଅଟେ | ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରଶାସନ କହିଛି ଯେ ପ୍ରାଚୀନମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଆଇନଗତ ଦିଆଯାଇଛି। ଠିକ୍ ହେବ | ଏଭଳି ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଆମେ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛୁ ଯେ ପିତାମାତା ଆମର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସମ୍ପତ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଦିଅନ୍ତୁ |