ଅନଲକ-୨: କାଲିଠୁ ପୁରା ଦେଶରେ ଲାଗୁ ହେଇଯିବ ଅନଲକ-୨, ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ରହିବ ଖୋଲା ଆଉ କଣ ସବୁ ଏବେବି ବନ୍ଧ ରହିବ …

ଦେଶରେ କରୋନା ମାମଲା ବଢି ଚାଲିଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 5 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଏହି ମହାମାରୀରେ 16 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହେଇସାରିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର 29 ଜୁନ୍ ରାତିରେ ଅନଲକ୍ -2 ର ଗାଇଡଲାଇନ ଜାରି କରିଛନ୍ତି। ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନୂତନ ନିୟମ 1 ଜୁଲାଇରୁ ଲାଗୁ ହେବ | ଏହା ଅଧୀନରେ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କଲେଜ, ଶିକ୍ଷା ଏବଂ କୋଚିଂ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ, ମେଟ୍ରୋ , ରେଳ, ସିନେମା, ଜିମ୍ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସମାରୋହ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ 31 ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିବ।

31 ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ କରାଗଲା ନିୟମ
ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ 31 ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼ିଥିବାବେଳେ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମତି ପ୍ରାପ୍ତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଛାଡ କରାଯିବ। ତେବେ ଅନଲକ୍-୨ରେ ବି, ଯେଉଁ ଜାଗା କଣ୍ଟନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ରେ ସେଠି କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଆରାମ ମିଳିବ ନାହିଁ | କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ ବାହାରେ, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ନିଜସ୍ୱ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ନିୟମ ପାଇପାରିବେ | ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଦୈନିକ କର୍ଫ୍ୟୁରେ ଟିକେ ଆରାମ ଦିଆଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ରାତି 10 ଟାରୁ ସକାଳ 5 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତ୍ରି କର୍ଫ୍ୟୁ ହେବ | ଏହାପୂର୍ବରୁ କର୍ଫ୍ୟୁ ରାତି 9 ଟାରୁ ସକାଳ 5 ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଏହା ରାତି 7ଟାରୁ ସକାଳ 7ଟା ଯାଏ ଥିଲା |

ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଏକ ଚରଣବଦ୍ଧ ଉପାୟରେ ଖୋଲିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଭାବରେ ଏହାକୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ା ଯାଇଛି | 31 ଜୁଲାଇ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକର ମତାମତ ଏବଂ ସଂପୃକ୍ତ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ସହିତ ବ୍ୟାପକ ପରାମର୍ଶ ପରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି। ଅନଲକ୍-1 ଜୁନ୍ 1ରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ 30 ଜୁନ୍ ରେ ଶେଷ ହେବ |

କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ ବାହାରେ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷରେ ମିଳିବ ଛାଡ଼ ଓ ଏହି ସବୁ ରହିବ ବନ୍ଧ
ସିନେମା ହଲ୍, ସୁଇମିଂ ପୁଲ୍, ଜିମ୍, ମନୋରଞ୍ଜନ ପାର୍କ, ଥିଏଟର, ବାର, ଅଡିଟୋରିୟମ୍, ଆସେମ୍ବଲି ହଲ୍ ବନ୍ଦ ରହିବ | କୌଣସି ପ୍ରମୁଖ ସାମାଜିକ, ରାଜନୈତିକ, ଧାର୍ମିକ, ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯିବ। କେବଳ ସେହି ବିମାନଗୁଡ଼ିକୁ ଉଡ଼ିବ ଯାହାକୁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁମୋଦନ କରିବ। ତେବେ ଘରୋଇ ବିମାନ ଏବଂ ରେଳ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ସୀମିତ ପରିସରର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଜାରି ରହିବ |

ସ୍କୁଲ-କଲେଜ ବନ୍ଧ ରହିବ ତେବେ ଡିଷ୍ଟାନ୍ସ ଶିକ୍ଷା ଏବଂ ଅନଲାଇନ୍ ଅଧ୍ୟୟନ ଜାରି ରହିବ | ଜୁଲାଇ 15 ରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତାଲିମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏଥିପାଇଁ SOP ପୃଥକ ଭାବରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |

ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା, ଜାତୀୟ ତଥା ଆଞ୍ଚଳିକ ରାଜପଥରେ ଲୋକଙ୍କ ଯିବା ଆସିବା ଓ ମାଲ ନେବା ଆଣିବା, କାର୍ଗୋ ର ଲୋଡିଂ ଓ ଅନଲୋଡିଂ, ବସ, ଟ୍ରେନ୍, ପ୍ଲେନ ରୁ ଓଲ୍ହାଇ ପରେ ଲୋକ ନିଜର ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରୁ ଯିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁରୁ ଆରାମ ଦିଆଯାଇଛି। ।

ଏହି ସବି ରାଜ୍ୟ ବଢ଼ାଇଲେ ଲକଡାଉନ
ସରକାର ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ତାମିଲନାଡୁ କୌଣସି ରିହାତି ବିନା ଜୁଲାଇ 31 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲକଡାଉନକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ମେଘାଳୟ ସରକାର ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁକୁ ଜୁଲାଇ 6 କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ସହ ଆସାମର ଗୁଆହାଟୀକୁ ଲାଗିଥିବା ସୀମାନ୍ତ ଅଞ୍ଚଳରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ନିୟମ ସମମସ୍ତଙ୍କୁ କରିବାକୁ ହେବ ପାଳନ
– ଦୁଇ ହାତର ଦୁରତା
– ଦୋକାନରେ ଗ୍ରାହକ ମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଦୁରତା
– କରୋନା କୁ ନେଇ ଜାରି କରାଯାଇଥବା ଦିଶା ନିର୍ଦ୍ଧେଶର ପାଳନ
– ଆରୋଗ୍ୟ ସେତୁ ଆପ ର ବ୍ୟବହାର