ଗୋଟେ ବେଦୀରେ ଦୁଇଜଣ ଯୁବତୀ ସହ ବିବାହ କଲେ ଜଣେ ଯୁବକ, କାରଣ ଜାଣିଲେ କହିବେ- ହେ ଭଗବାନ ଆଜିବି ଏମିତି ..

ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ବିବାହ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସମୟ ଆସିବା ପରେ ଲୋକମାନେ କାହାକୁ ନା କାହାକୁ ନିଜ ଜୀବନସାଥୀ ଭାବରେ ବଛିନିଅନ୍ତି| ପୂର୍ବ କାଳରେ, ମହାରାଜା ମାନେ ତିନିରୁ ଚାରି ପତ୍ନୀ ରଖୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଆଜିର ସମୟରେ ଜଣଙ୍କ ସହିତ ଜୀବନ ଆରାମରେ ବିତାଇବା ଏକ ବଡ଼ କଥା|ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୁଇଜଣ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଘରକୁ ଆଣିବା କଥା କେହି ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି। ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବେତୁଲର ଖୋଦୋଙ୍ଗ୍ରି ତହସିଲର କେରିଆ ଗ୍ରାମରେ ବିବାହର ଏକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଜଣେ ପୁରୁଷ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଦୁଇଜଣ ଯୁବତୀଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରିଛନ୍ତି| ଏବେ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହର ଫଟୋ ଲୋକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରୁଛି|

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଏହି ବିବାହ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି-
ଘୋଡାଡୋଙ୍ଗ୍ରି ତହସିଲର କେରିଆ ଗ୍ରାମରେ ଜଣେ ଯୁବକ ଦୁଇ ଜଣ ଯୁବତୀ ଙ୍କ ସହ ଗୋଟିଏ ମଣ୍ଡପ ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହି ବିଚିତ୍ର ବିବାହରେ ବର ଏବଂ କନିଆ ଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ବର ସାଧାରଣତ ବେଦୀ ରେ ବର ଥାଏ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦୁଇ ବର ବର ସହିତ ବସିଥିଲେ|ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଲା ବିବାହ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ହୋଇନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତିନିଜଣ ସମାନ ରୀତିନୀତିରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଉଭୟ ଝିଅ ବର ସହିତ ସାତ ଫେରା ନେଇ ବିବାହ ରୀତିନୀତି ସହ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବିଚିତ୍ର ବିବାହର ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବେଶ୍ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି|ଲୋକମାନେ ପ୍ରଶ୍ନ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଦୁଇ ଝିଅ କିପରି ଜଣେ ପୁଅକୁ ଏକାଠି ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ହେଲେ?

କିପରି ହେଲା ଏହି ବିଚିତ୍ର ବିବାହ-
ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, କିରିଆ ଗାଁର ସନ୍ଦୀପ ହୋଶଙ୍ଗାବାଦ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ଯୁବତୀ ଏବଂ ଘୋଡାଦୋଙ୍ଗ୍ରି ତହସିଲର କୋୟାଲାରୀ ଗାଁର ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଝିଅ ଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ପ୍ରକୃତରେ ସନ୍ଦୀପ ଭୋପାଳରେ ରହୁଥିବାବେଳେ ସେ ହୋଶଙ୍ଗାବାଦର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କ ପ୍ରେମରେ ପଡିଥିଲେ। ଉଭୟ ବିବାହର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ| ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସନ୍ଦୀପଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ କୋୟାଲାରି ଗାଁର ଜଣେ ଯୁବତୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ତିନିଜଣଙ୍କ ପରିବାର ଏବଂ ସମାଜର ଲୋକମାନେ ପଞ୍ଚାୟତ ଡାକିଲେ।

ଏହି ପଞ୍ଚାୟତର ଲୋକମାନେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଉଭୟ ଝିଅ ଙ୍କ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନଥାଏ ଏବଂ ଦୁହେଁ ଏକାଠି ଖୁସିରେ ରହିବା କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ତେବେ ସେମାନେ ସେ ପୁଅକୁ ବିବାହ କଲେ ଚଳିବ। ଏଥିରେ ସହମତି ଦେଇ ଉଭୟ ଝିଅ ବିବାହ ପାଇଁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସନ୍ଦୀପ ତାଙ୍କ ପ୍ରେମିକା ଏବଂ ଘର ଲୋକ ପସନ୍ଦ କରିଥିବା ଝିଅ କୁ ଗୋଟେ ମଣ୍ଡପ ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଘୋଡାଦୋଙ୍ଗ୍ରିର ତହସିଲଦାର ମୋନିକା ବିଶ୍ୱକର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏପରି ବିବାହ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇନାହୁଁ। ଆମ ବିନା ଅନୁମତିରେ ସେମାନେ ଏହି ବିବାହ କରିଛନ୍ତି|ପାଟୱାରୀଙ୍କୁ ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ପାଇଁ ପଠାଯି