କରୋନା ସହ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜିତି ଗଲେ ୧୦୬ ବର୍ଷିୟ ମୁଖତାର ଅହମ୍ମଦ, କହିଲେ- ଜୀବନରେ କେବେବି ଏପରି ମହାମାରୀ କେବେ ଦେଖିନି

ଦିଲ୍ଲୀର 106 ବର୍ଷିୟ ମୁଖତାର ଅହମ୍ମଦ କରୋନା କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଘରକୁ ଫେରିଛନ୍ତି। ମୁଖତାର କହିଛନ୍ତି – ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ ମୁଁ ଚାଲି ପାରୁ ନଥିଲି। ମୋର ବଞ୍ଚିବାର କୌଣସି ଆଶା ନଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭଲ ଚିକିତ୍ସା ହେତୁ ମୁଁ ବଞ୍ଚିଗଲି|
ସେ କହିଛନ୍ତି – ମୁଁ ମୋ ଜୀବନରେ ଏପରି ମହାମାରୀ କେବେ ଦେଖି ନାହିଁ। ମୁଖତାର ଅହମ୍ମଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ 1918 ମସିହାରେ ସ୍ପେନ୍ ଫ୍ଲୁ ସମୟରେ ତାଙ୍କୁ 4 ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ ଚିକିତ୍ସା କରୁଥିବା ଡାକ୍ତର ଏବଂ ନର୍ସିଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ସେ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି।

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି – କରୋନା ଭାଇରସରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରୁ ମତାମତ ନିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା ରେ ରକ୍ତ ପ୍ଲାଜମା ଦାନ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କ ମତାମତ ନିଅନ୍ତୁ। ଏ ବାବଦରେ ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଡାକ୍ତରୀ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।


ଫିଡବ୍ୟାକ୍ ଫର୍ମରେ ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଖାଦ୍ୟ, ଡାକ୍ତର ସେବା, ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିବ। କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦିଲ୍ଲୀର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ପ୍ଲାଜାର ପ୍ରବେଶକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଲିଭର ଆଣ୍ଡ ବିଲିୟାରି ସାଇନ୍ସ (ଆଇଏଲବିଏସ୍) ରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ‘ପ୍ଲାଜମା ବ୍ୟାଙ୍କ’ର ଉଦଘାଟନ କରିଥିଲେ।

ସହରରେ ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ କରୋନାରେ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତିର କାରଣ ଉପରେ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାରଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କଠାରୁ ବିସ୍ତୃତ ବିଶ୍ଳେଷଣାତ୍ମକ ରିପୋର୍ଟ ମାଗିଛନ୍ତି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଗତ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ 736 ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ 397 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି – ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ କରୋନା ଭାଇରସ ଯୋଗୁଁ ମୃତ୍ୟୁକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏହି ରିପୋର୍ଟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। କୋଭିଡ -19 ଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସମୁଦାୟ 3,165 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।