କେବେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ଷ୍ଟାର ଥିଲେ ଏହି କ୍ରିକେଟର, ଏବେ ରାସ୍ତା କଡରେ ଝାଡୁ ମାରି ଘର ଚଳାଉଛନ୍ତି – ଦେଖନ୍ତୁ

କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଦ୍ଭୁତ ଅଟେ|ବେଳେବେଳେ ଦୁନିଆକୁ ଶାସନ କରୁଥିବା ଏହି ଷ୍ଟାରମାନଙ୍କୁ ଲୋକ ମାନେ ଆଖି ପଲକ ରେ ବସାନ୍ତି, ବେଳେବେଳେ ଏକୁଟିଆ ଛାଡିଥା’ନ୍ତି| ଅନେକ କ୍ରିକେଟର ଏବଂ ବଲିଉଡ ତାରକାଙ୍କୁ ଅର୍ଣ୍ଣ ର ଗୋଟେ ଗୋଟେ ଦାନା ପାଇଁ ତରସି ଯାଉଛନ୍ତି|ଜୀବନ ଏତେ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି ଯେ କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତକୁ ଶାସନ କରୁଥିବା ଜଣେ କ୍ରିକେଟର ଏକଦା ଷ୍ଟାର୍ ବୋଲର ଥିବା ବୋଲର ଆଜି କିପରି ଅଛନ୍ତି ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ମଧ୍ୟ ହୋସ ଉଡିଯିବ|କ୍ରିକେଟ୍ ଆଜି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଦାମୀ ଖେଳ ହୋଇସାରିଛି।

କ୍ରମାଗତ ବୃଦ୍ଧି ହେଉଥିବା ଟିକେଟ ର ମୂଲ୍ୟ ହେତୁ କ୍ରିକେଟ୍ ଏକ ଖେଳ କମ ବ୍ୟବସାୟ ବେଶୀ ହୋଇଯାଇଛି। ଯଦି ଲୋକମାନେ କ୍ରିକେଟ୍ ନିଜ କ୍ୟାରିଅର୍ କରିବାରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଅନାହାର ଭଳି ଅବସ୍ଥା ଆସିଯାଇଥାଏ ତେବେ ଯଦି ଜଣେ କ୍ରିକେଟ ରେ ନାମ ଅର୍ଜନ କରିବା ରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଯାଏ ତେବେ ତାକୁ ଟଙ୍କା ଏବଂ ଖ୍ୟାତି କେବେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଖ ଛାଡି ଯିବେ ନାହିଁ|ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଜଣେ ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହ ପରିଚିତ କରିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ଏକଦା ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବୋଲର ଭାବରେ ବିବେଚିତ ହୋଇଥିଲେ| କିନ୍ତୁ, ଧୀରେ ଧୀରେ ସେ କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତ ଦ୍ୱାରା ପରାସ୍ତ ହୋଇ ଅଜ୍ଞାତତାର ଅନ୍ଧକାରରେ ହାରିଗଲେ|

ଆମେ ଦୁନିଆର ଯେଉଁ ମହାନ ଖେଳାଳିଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ସିଏ ନିଜ ଦଳ ପାଇଁ ଟେଷ୍ଟ ଏବଂ ODI ରେ 419 ୱିକେଟ୍ ଖେଳିଥିଲେ ଏବଂ ଅନେକ ଥର ଏକାକୀ ଦଳକୁ ଜିତାଇଥିଲେ। ହଁ, ଆମେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖେଳାଳି କ୍ରିସ୍ କିନ୍ସଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ|

ବୋଧହୁଏ ଆପଣ ମଧ୍ୟ କ୍ରିସ୍ ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ଅନେକ ଥର ମାରାତ୍ମକ ବୋଲିଂ କରୁଥିବାର ଦେଖିଥିବେ। କ୍ରିସ୍ କିନ୍ସ ଦୁନିଆର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଲରାଉଣ୍ଡରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣିତ ଏବଂ ସେ ଜଣେ ହିଁ ନିଜ ଦଳ ଜିତିବାରେ ସକ୍ଷମ। କିନ୍ତୁ, ଆଜି ଏହି ମହାନ ଖେଳାଳିଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରିବା କଷ୍ଟକର ହେବ|

କ୍ରିସ୍ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ODI ଦଳର ଅଧିନାୟକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି। ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପାଇଁ କ୍ରିସ୍ 215 ଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚରେ 201 ୱିକେଟ୍ ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ 4150 ରନ୍ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି। ଭାରତରେ ଆୟୋଜିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଆଇପିଏଲର ଏକ ଅଂଶ ମଧ୍ୟ କ୍ରିସ୍, କିନ୍ତୁ ମ୍ୟାଚ୍ ଫିକ୍ସିଂ ଅଭିଯୋଗରେ ତାଙ୍କୁ ଆଇପିଏଲରୁ ଓହରିଯିବା କୁ ପଡିଥିଲା। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ, ଲୁଇସ୍ ଭିନ୍ସେଣ୍ଟ ଓ କ୍ରିସ କୋର୍ଟରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଫିକ୍ସିଂ କରିବା ବିଷୟକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। କ୍ରିସ୍ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡର ରାସ୍ତାକୁ ସଫା କରିବା ଏବଂ ବିମାନବନ୍ଦର ନିକଟରେ ଥିବା ଗାଡିଗୁଡ଼ିକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ କାମ କରୁଛନ୍ତି|ତେବେ ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ କ୍ରିସ୍ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ନା ଅନ୍ୟ କିଛି କାରଣ ଅଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।