ଖାଲି ଫ୍ଲାଟରୁ ଆସୁଥିଲା ଅଜବ ଅଜବ ଶବ୍ଦ, ଯେତେବେଳେ ପଡ଼ୋଶୀ ମାନେ କବାଟ ଖୋଲିଲେ ତ ପାଦ ତଳୁ ମାଟି ଖସି ଗଲା

ଛତିଶଗଡର ରାଜଧାନୀ ରାୟପୁରରେ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦ ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏଠାରେ ଏକ ଖାଲି ଫ୍ଲାଟରୁ କାନ୍ଦିବାର ଶବ୍ଦ ଶୁଭୁଥିଲା | ଯେତେବେଳେ ପଡ଼ୋଶୀମାନେ କବାଟ ଖୋଲିଲେ, ଦେଖାଗଲା ଯେ ଏହି କ୍ରନ୍ଦନର ସ୍ୱର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଓ ଅସୁସ୍ଥ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱର ଅଟେ। ମହିଳାଙ୍କ ତିନି ପୁଅ ନିଜ ଅସୁସ୍ଥ ମାଙ୍କୁ ମରିବା ପାଇଁ ଖାଲି ଫ୍ଲାଟରେ ଏକୁଟିଆ ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ । ଆସନ୍ତୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ସମଗ୍ର ମାମଲା ସମ୍ପର୍କରେ…

ପୁଅମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ମା’ଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ଏକୁଟିଆ ଛାଡିଦେଲେ
ଛତିଶଗଡର ରାୟପୁରର ଗୋଟେ ଫ୍ଲାଟରେ ତିନି ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧ ମାଙ୍କ ସହିତ ରହୁଥିଲେ। ବୃଦ୍ଧ ମା ସବୁବେଳେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଖଟ ଉପରେ ଶୋଇ ରହୁଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ, ତିନିଜଣ ପୁଅ ଏକ ନୂତନ ଘର ନେଇଥିଲେ | ନୁଆ ଘର ନେବା ପରେ ତିନି ଟି ପୁଅ ନୂଆ ଘରେ ରହିବାକୁ ପଳାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ନିଜ ପୁରୁଣା ଫ୍ଲାଟରେ ବୃଦ୍ଧ ମା’ଙ୍କୁ ଏକାକୀ ମରିବାକୁ ଛାଡି ଦେଇ ଗଲେ । ସେମାନନେ ଘରର ସବୁ ସାମଗ୍ରୀ ସହ ମା’ର ପୁରୁଣା ବହୁମୂଲ୍ୟ ବସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଅଳଙ୍କାର ବି ନେଇଯାଇଥିଲେ |

ଏପରି ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ସବୁ କଥା
ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ତାଙ୍କ ନିକଟରେ ଥିବା ଫ୍ଲାଟର କବାଟ ସବୁବେଳେ ଖୋଲା ଥିଲା। କେହି ଏଠାକୁ ଆସୁ ନଥିଲେ | ବୃଦ୍ଧ ମା’ଙ୍କ ପୁଅ, ବୋହୂ ଏବଂ ନାତି ନାତୁଣୀ ମଧ୍ୟ ଫ୍ଲାଟ ଭିତରେ ଦେଖା ଯାଉନଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତଥାପି ବେଳେବେଳେ ଏହି ଫ୍ଲାଟରୁ କେହି କାନ୍ଦିବାର ଶବ୍ଦ ଶୁଣାଯାଉ ଥିଲା | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ସନ୍ଦେହରେ ଥିଲୁ,ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଫ୍ଲାଟ ଭିତରକୁ ଚାହିଁଲୁ ସେଠାକାର ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖି ଆମେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲୁ | ତିନି ପୁଅ ନିଜ ଅସୁସ୍ଥ ବୃଦ୍ଧ ମାଙ୍କୁ ମରିବା ପାଇଁ ଏକୁଟିଆ ଛାଡି ଚାଲିଯାଇଥିଲେ, ସେ ମା ଙ୍କର ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଖରାପ ଥିଲା ଯେ ସେ ଚାଲିବା ବୁଲିବା ତ ଦୁରର କଥା ସେ କର ବି ଲେଉଟାଇ ପାରୁନଥିଲେ । ବାସ୍ତବରେ ସେ ପାରାଲିସ ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଥିଲେ । ମା ଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଥିଲା ଯେମିତି ସେ ସପ୍ତାହେ ହେବ କିଛି ଖାଦ୍ୟ କିମ୍ବା ଔଷଧ ସେବନ କରିନାହାଁନ୍ତି | ମା’ର ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଅବସ୍ଥା ଦେଖି ପଡ଼ୋଶୀମାନେ ସ୍ଥାନୀୟ ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ମମତା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଜଣାଇଥିଲେ ।

ସାମାଜିକ କର୍ମୀ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ
ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ମହିଳା ମମତା ଶର୍ମା ବୃଦ୍ଧ ମହିଳାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଫ୍ଲାଟରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ମମତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହିଳାଙ୍କ ତିନି ପୁଅ ଥାଇ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅବସ୍ଥା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖର ବିଷୟ। ଯେହେତୁ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଏକ ନୂତନ ଘରକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହୋଇଛି | ସେହି ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କୁ ଭେଟିବାକୁ ଆସିନାହାଁନ୍ତି | ସେ ବୋଧହୁଏ ଅସୁସ୍ଥ ମା’ର ସେବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ମରିବାକୁ ଏକୁଟିଆ ଛାଡି ଚାଲି ଯାଇ ଥିଲେ। ମମତା ନିଜେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଔଷଧ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ।

ପୁଅ ମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ କେଶ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଲେ
ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା, ଏତେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧ ମା ପୁଅ ମାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫଆଇଆର ଲେଖିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ପୁଅଙ୍କ ବିରୋଧରେ କୌଣସି ଆଇନଗତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ତେବେ ଡିଏସପି ବିକାଶ ରାହିଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସେ ପୀଡିତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ତିନି ପୁଅଙ୍କ ସହ ଆଇନଗତ ବନ୍ଧନ ପୂରଣ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କୁ ଆଉ ମରିବାକୁ ଛାଡିବେ ନାହିଁ।