ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ: କିଡ଼ନୀ ଖରାପ ହେବାର କିଛି ଦିନ ପୁର୍ବରୁ ଶରୀର ଦେଇଥାଏ ଏହି ୪ଟି ସଙ୍କେତ…

ଆଜି କାଲି ର ବ୍ୟସ୍ତ ଜୀବନ ଏବଂ ଜୀବନ ଶୈଳୀରେ ଲୋକମାନେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି କମ୍ ଧ୍ୟାନ ଦେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଖରାପ ହେଉଛି|ଏଥି ସହିତ, ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ଷୁଧା ମେଣ୍ଟାଇବା ପାଇଁ ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ ଜଙ୍କ ଫୁଡ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହିତ ଅନିୟମିତ ରୁଟିନ୍, ଦୂଷିତ ବାୟୁ ଏବଂ ଦୂଷିତ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି, ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକ ଙ୍କୁ ଏହାର କ୍ଷତିପୂରଣ ମଧ୍ୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ|କାରଣ ଏହି ପ୍ରକାର ଜୀବନଶୈଳୀରୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିପଦ ଆପଣଙ୍କ କିଡନୀ ଉପରେ ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଏହିପରି ଅନେକ ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି|ଯଦି ବିଚାର କରାଯାଏ, ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରକୁ ଜୀବନ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ|

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ଶରୀରର କୌଣସି ଅଙ୍ଗ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ ନକରେ, ତେବେ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ବିପଦରେ ଅଛି|ଯଦିଓ ମଣିଷର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଙ୍ଗ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ, କିନ୍ତୁ କିଡନୀ, ହୃଦୟ, ଆଖି, ମସ୍ତିଷ୍କ ଇତ୍ୟାଦି ଏହି ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ସହିତ ସେଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ବଳ ଅଟେ ଯାହା ସହିତ ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ|ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ, କାହାକୁ କେବେବି ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ|ଆଜି ଆମେ ଆପଣ ଙ୍କୁ କିଡ଼ନୀ ଖରାପ ହେବାର କିଛି ସଂକେତ କହିବୁ ଯାହାକୁ କେବେ ବି ଅଣ ଦେଖା କରିବା ଉଚିତ ନୁହଁ-

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ କି କିଡନୀ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ, କିନ୍ତୁ ଆଜିର ଖାଦ୍ୟ ପାନ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଗୁରୁତର ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି|ଆମ ଶରୀରରେ ଦୁଇଟି କିଡନୀ ଅଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ଯଦି ଗୋଟିଏ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଅନ୍ୟ କିଡନୀ ସାହାଯ୍ୟ ରେ ମଣିଷ ବଞ୍ଚି ପରେ|କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ୍ୟ ଯେ ଗୋଟେ କିଡନୀ ସହିତ ରହିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ, ଏବଂ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ|ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଡନୀ ଖରାପ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ମାନବ ଶରୀରର କିଛି ସଙ୍କେତ ଦିଏ, ଯାହା କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ|

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଏଭଳି ସଂକେତ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ..

ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ ଆମ ଶରୀର ହଠାତ୍ କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ଆଘାତ ଲାଗିଥାଏ ଏବଂ ସେହି ଅଂଶ ଫୁଲିଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଅନ୍ୟ ସମୟରେ ଏହା ଘଟେ ଯେ ଶରୀରର ଅଙ୍ଗ ଆଘାତ ନହେବା ପରେ ବି ଫୁଲିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ୍|

ଅନେକ ଥର ହଠାତ୍ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦିଏ, ଅର୍ଥାତ୍ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କମ୍ କିମ୍ବା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀର ଫିକା ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ ଏବଂ ଦିନକୁ ଦିନ ରକ୍ତ ଅଭାବ ହୁଏ, ତେବେ ବୁଝି ଯାନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ|

ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଆମ ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାରକୁ ଆସେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ପରିସ୍ରାରେ କମ୍ ପରିସ୍ରା ନିର୍ଗତ ହୁଏ, ଏହାର ଅର୍ଥ କିଡନୀ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରୁନାହିଁ|