କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ଏବେ Dhoni କରିବେ ଏହି କାମ, ଜାଣିଲା ପରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ହେବ ଗର୍ବି…

ଅଗଷ୍ଟ 15 ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଦିନ ହୋଇଗଲା ଯେତେବେଳେ ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଧୋନି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅନ୍ୟତମ ଖେଳାଳି ଯିଏ ଏହି ଦଳକୁ 16 ବର୍ଷ ପରିଚାଳନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ସେବା କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅବସର ନେବା ନିଷ୍ପତ୍ତି କେବଳ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ନୁହେଁ ବରଂ ସମଗ୍ର କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳ ଏବଂ ବିଶ୍ୱକୁ ଦୁଃଖିତ କରିଦେଇ ଥିଲା। ଧୋନି ନିଜେ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ପୋଷ୍ଟ କରି ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଧୋନି ଆଇପିଏଲ୍ ଖେଳିବା ଜାରି ରଖିବେ|

ଧୋନି କଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ଅବସର ପରେ?
ଧୋନି କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ଧୋନୀ କ୍ରିକେଟ୍ ବିନା କଣ କରିବେ ବୋଲି କଳ୍ପନାଜଳ୍ପନା ଚାଲିଛି? ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଧୋନି ଅବସର ପରେ କଣ କରିବେ ସେହି ଯୋଜନା ତାଙ୍କ ପିଲାଦିନେ କରିଥିଲେ। ଧୋନିଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ଏବଂ କ୍ୟାପଟେନ୍ କୁଲ୍ କ’ଣ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ|

ଧୋନି ପିଲାଦିନରୁ ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରର ଥିଲେ | ସେ ରାଞ୍ଚି ଜବାହର ବିଦ୍ୟା ମନ୍ଦୀରରେ ତାଙ୍କ ଦଶମ ଶେଷ କରିବା ପରେ ରାଞ୍ଚିର ଗୋସନର୍ କଲେଜରୁ ବାଣିଜ୍ୟରେ ଇଣ୍ଟର ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ। ଧୋନି ଆରମ୍ଭରୁ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ସେ ଅଧିକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିପାରିନଥିଲେ।

ଖେଳରେ ପାଇଁ ପୁରା କରିନଥିଲେ ନିଜ ପାଠ ପଢା
ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଧୋନି ଭୋକେସନାଲ୍ ଷ୍ଟଡିଜ୍ (ପାଠ୍ୟକ୍ରମ 2008-2011) ଅଧୀନରେ ଅଫିସ୍ ଆଡମିନିଷ୍ଟ୍ରେସନ୍ ଏବଂ ସେକ୍ରେଟାରୀ ପ୍ରାକ୍ଟିସ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ 2008 ରେ ରାଞ୍ଚିର ସେଣ୍ଟ୍ ଜାଭିଅର୍ କଲେଜରେ ଆଡମିଶନ ନେଇଥିଲେ। ଯଦିଓ ଧୋନି ସେହି ସମୟରେ କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ବହୁତ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ, ଏହି କାରଣରୁ ସେ 6 ରୁ ଗୋଟିଏ ମଧ୍ୟ ସେମିଷ୍ଟାର ପାସ୍ କରିପାରିନଥିଲେ|

ଧୋନି କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳିବାକୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା|ଥରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ସହିତ ସାକ୍ଷାତ ସମୟରେ ସେ ନିଜେ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଭଲ ନୁହଁନ୍ତି। ସେ ଦଶମୀରେ 66 ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶରେ 56 ପ୍ରତିଶତ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। କ୍ୟାପଟେନ କୁଲ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏକାଦଶରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଶ୍ରେଣୀ ବଙ୍କ କରିଥିଲେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ରାଞ୍ଚି ବାହାରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଖେଳୁଥିଲେ।

ଏବେ ଧୋନି ପିଲାଦିନର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବେ
ଧୋନିଙ୍କୁ ନଭେମ୍ବର 2011 ରେ ଭାରତୀୟ ଟେରିଟୋରିଆଲ୍ ଆର୍ମିରେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କର୍ଣ୍ଣେଲ ପଦବୀ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଧୋନି ସେତେବେଳେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ସେନାରେ କାମ କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବେ|ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଧୋନି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପିଲାଦିନରୁ ସୈନିକ ହେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ ରାଞ୍ଚିର କ୍ୟାଣ୍ଟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ବାରମ୍ବାର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସୌଭାଗ୍ୟବଶତ ସେ ଜଣେ ସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ବଦଳରେ କ୍ରିକେଟର ହୋଇଥିଲେ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଧୋନି କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଟେରିଟେରାଲ୍ ଆର୍ମିରେ ଜଣେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ଦାୟିତ୍ୱ ପୂରଣ କରି ନିଜ ପିଲାଦିନର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିପାରିବେ| ଧୋନି ଜଣେ ମହାନ କ୍ରିକେଟର, କିନ୍ତୁ ହୃଦୟରେ ସେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ଯିଏ ଦେଶର ସେବା କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ସେ ନିଜ କ୍ୟାରିୟରରେ ଅନେକ ଥର କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶ ପାଇଁ ସେବା ହେଉଛି ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପ୍ରେମ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ କ୍ରିକେଟ୍ ଦାୟିତ୍ବ ପୂରଣ କରିବା ପରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ସେବାରେ ଯୋଗଦେବେ।