ଲକଡାଉନ୍ ମଝିରେ ସରକାର ବଦଳାଇଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ, ଏବେ ଅନଲାଇନରେ କେବଳ ଏହି ଜିନିଷ ସବୁ ବିକିପରିବେ କମ୍ପାନୀ ଗୁଡିକ…

ଆଜିକାଲି ଭାରତ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକଙ୍କ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ସମସ୍ୟାକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ସରକାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏପ୍ରିଲ 20 ରୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବ। ଏହି ସେବା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଯେଉଁଠାରେ କୋଭିଡ -19 ର ସର୍ବନିମ୍ନ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। ଶନିବାର ଦିନ ସରକାର ଏହି ସେବା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସହ ଜଡିତ ଏକ ତାଲିକା ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଘଟିବ ନାହିଁ। ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରବିବାର ଦିନ ଗାଇଡଲାଇନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି ଯେ ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଇ-କମର୍ସ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କେବଳ ଜରୁରୀ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇ ଦେବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ସେମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯୋଗାଇବାକୁ ଅନୁମତି ନାହିଁ |

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଛାଡ ତାଲିକାରେ ଆୟୁଷ, କୃଷି ଏବଂ ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ମତ୍ସ୍ୟଚାଷ (ସାମୁଦ୍ରିକ ତଥା ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ), ବୃକ୍ଷରୋପଣ କାର୍ଯ୍ୟ (ଚା, କଫି ଏବଂ ରବର ସର୍ବାଧିକ 50 ପ୍ରତିଶତ ଶ୍ରମ) ଏବଂ ପଶୁପାଳନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହା ସହିତ ଚା, କଫି ଏବଂ ରବର ବୃକ୍ଷରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ସର୍ବାଧିକ 50 ପ୍ରତିଶତ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସହିତ।

ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାର ନିୟମ ଅନୁସରଣ କରି, ମନରେଗା ଅଧୀନରେ କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ | ବିଦ୍ୟୁତ୍-ଜଳ-ଗ୍ୟାସ୍ ଯୋଗାଣ ପରି ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ଯୋଗାଣ ଜାରି ରହିବ | ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ମାଲ ପରିବହନ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତିପ୍ରାପ୍ତ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି। ଏପ୍ରିଲ 20 ରୁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଉଛି।

ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ସାମାଜିକ ସେବା କ୍ଷେତ୍ର, ମୁଦ୍ରଣ ଏବଂ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଯେପରିକି ଘରୋଇ ଅନୁଷ୍ଠାନ, ଛୋଟ ଲଜ୍ ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ସରକାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଗୁଡିକ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଉଛି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଲୋକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହ୍ରାସ ହୋଇପାରିବ, କିନ୍ତୁ ବିଦ୍ୟମାନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ପାଳନ କରାଯିବା ପରେ ହିଁ ଏହିସବୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଏଥି ସହିତ, ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ, କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର ଏବଂ କାରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ମାନକ ଅପରେଟିଂ ପଦ୍ଧତି ପାଳନ କରାଯିବା ଉଚିତ ବୋଲି ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।