ଲୁହ ଭରା ଆଖି ସହ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଆଶୁତୋଷ ଏବଂ ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ଶେଷ ବିଦାୟ – ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓ

ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାରା ଅଂଚଳ ରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ଏନକାଉଣ୍ଟରରେ ସହିଦ ହୋଇଥିବା କର୍ଣ୍ଣେଲ ଆଶୁତୋଷ ଶର୍ମା ଏବଂ ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କୁ ଆଜି ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି। ଜୟପୁରର ପୁରୁଣା ଅଷ୍ଟ୍ରୋଏ କ୍ରିମେଟୋରିୟମରେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଆଶୁତୋଷ ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଶବଦାହ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ପଞ୍ଚକୁଲାରେ ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କୁ ଶବଦାହ କରାଯାଇଛି।


ପତ୍ନୀ ଦେଲେ ମୁଖାଗ୍ନି
କର୍ଣ୍ଣେଲ ଆଶୁତୋଷଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ସାମରିକ ଅଧିକାରୀ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ସତ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। କର୍ଣ୍ଣେଲ ଆଶୁତୋଷଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପଲ୍ଲଭି ଏବଂ ଝିଅ ତମନ୍ନା ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଲୁହ ଛଳ ଛଳ ଆଖିରେ ପଠାଇ ଦେଇଥିଲେ | ଏଥିସହିତ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଆଶୁତୋଷଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଭାଇ ଏବଂ ପତ୍ନୀ ପଲ୍ଲଭି ଏକତ୍ର ମୁଖାଗ୍ନି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ I

ଗେହଲୋଟ୍ ଏବଂ ରାଠୋର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ
କର୍ଣ୍ଣେଲ ଆଶୁତୋଷଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ଏବଂ ବିଜେପି ସାଂସଦ ରାଜୀବର୍ଦ୍ଧନ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ଅବସରରେ ସେନା ଅଧିକାରୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ଅଧିକାରୀମାନେ କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ୟୁନିଫର୍ମ ଏବଂ ଜିନିଷପତ୍ର ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ପଲ୍ଲଭିଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ। କର୍ଣ୍ଣେଲଙ୍କ ଭାଇ ପୀୟୂଷ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ସୂଚନା ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଶୁତୋଷଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପ୍ରେମ ୟୁନିଫର୍ମ ଥିଲା।

ପତ୍ନୀ କହିଛନ୍ତି ଶହୀଦ ଗର୍ବିତ |
ଆଜି ଶହୀଦ ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଶବଦାହ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସମୟରେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ, ପିତା ଏବଂ ମାତା ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଶହୀଦ ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଅବସରରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ସମ୍ପର୍କୀୟ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ଆର୍ଦ୍ର ଆଖିରେ ଶବଦାହରେ ଶହୀଦ ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କ ପିତା ସି.କେ ସୁଦ, ମାତା ସୁମନ ଏବଂ ପତ୍ନୀ ଆକୃତି ତାଙ୍କୁ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ।

ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଆକୃତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଶହୀଦତା ପାଇଁ ଗର୍ବିତ ଏବଂ ସର୍ବଦା ମୋ ସହିତ ରହିବେ | ବାପା ସି.କେ ସୁଦ କହିଥିଲେ ଯେ ଅନୁଜ ଗର୍ବ ସହିତ ମୋ ମୁଣ୍ଡ ଉଠାଇଛନ୍ତି, ପୁଅ, ତୁମକୁ ନମସ୍କାର |

ସହିଦ ମେଜରଙ୍କ ମୃତଦେହ ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ଅମ୍ରାବତୀ ଏନକ୍ଲେଭରେ ଥିବା ତାଙ୍କ ବାସଭବନରେ ପହଞ୍ଚିଛି। ଏହା ପରେ ମେଜରଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ଏଠାରୁ ତାଙ୍କ ଶବକୁ ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିଲା। ଶହୀଦ ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କ ପିତା ବ୍ରିଗେଡିୟର୍ ପଦରୁ ଅବସର ନେଇଛନ୍ତି I ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କ ସାନ ଭଉଣୀ ମଧ୍ୟ ସେନାବାହିନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ଯିଏ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଅଢେଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିବାହ କରିଥିଲେ
ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ଏବଂ ସେ କଙ୍ଗରା ଜିଲ୍ଲାର ବାସିନ୍ଦା। ତେବେ ବହୁ ସମୟ ପରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପଞ୍ଚକୁଲାକୁ ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦ 2017 ମସିହାରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଆକୃତି ଙ୍କ ର ଘର ଧର୍ମଶାଲା | ଆକୃତି ପୁଣେରେ କାମ କରନ୍ତି | ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ପୁଅ ଶହୀଦ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ଗର୍ବିତ। ଦୁଃଖ କେବଳ ଆମ ବୋହୂ ପାଇଁ |

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାରାଠାରେ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସହ ହୋଇଥିବା ମୁକାବିଲାରେ କର୍ଣ୍ଣେଲ ଆଶୁତୋଷ ଶର୍ମା, ମେଜର ଅନୁଜ ସୁଦଙ୍କ ସମେତ ପାଞ୍ଚଜଣ ସୈନିକ ସହିଦ ହେଇଛନ୍ତି ।