ମା କପଡା ସିଲେଇ କରି କରି ଭରିଲେ ସ୍କୁଲ ଫି, ଦୁଇ ପୁଅ IAS ଅଧିକାରୀ ହୋଇ ବାପା ମାଙ୍କୁ କଲେ ଗର୍ବିତ…

ଏହି ଦୁନିଆରେ ସମସ୍ତେ ସଫଳତାର ଶିଖରକୁ ଛୁଇଁବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସଫଳତା ପାଇବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ| ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଗନ୍ତବ୍ୟ ସ୍ଥଳରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି| ଅଭିଭାବକମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକ ବଡ଼ ବ୍ୟକ୍ତି କରିବାକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଉଦ୍ୟମ କରନ୍ତି| ସେମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଦିନରାତି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ପିଲାମାନେ ପଢି ଲେଖି ଜଣେ ମହାନ ଅଧିକାରୀ ହୋଇପାରିବେ| ଏହି ପୃଥିବୀରେ ଜଣେ ମା ହିଁ ହୋଇଥାଏ ଯିଏ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାର ବଳିଦାନ ଏବଂ ସଂଘର୍ଷରୁ ପଛଘୁଞ୍ଚା ଦିଏ ନାହିଁ| ଜଣେ ମା ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ କିଛି କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ| ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ମାତାର ସଂଗ୍ରାମର କାହାଣୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯିଏ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସକ୍ଷମ କରିବା ପାଇଁ ଦିନ ରାତି କଷ୍ଟ କରିଥିଲେ| ମା ରାତିସାରା ପୋଷାକ ସିଲେଇ କରୁଥିଲେ, ନିଜ ପିଲାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ|ପରିଶେଷରେ, ଏହି ମାତାଙ୍କ ଉଭୟ ପୁଅ ଦେଶର ବଡ ଅଧିକାରୀ ହେଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ଉଭୟ ପିତାମାତାଙ୍କ ନାମକୁ ଗର୍ବିତ କଲେ|

ରାଜସ୍ଥାନର ଝୁଞ୍ଜୁନୁରେ ରହୁଥିବା ସୁଭାଷ କୁମାୱଟ ବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ଜଣେ ଟେଲର ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କର ଏକ ଛୋଟ ଦୋକାନ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ବସି ଲୋକଙ୍କ ପୋଷାକ ସିଲେଇ କରନ୍ତି| ତାଙ୍କ ଘର ଏହି ଛୋଟ ଦୋକାନରୁ ଚାଲିଥାଏ| ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ନାମ ରାଜେଶ୍ୱରୀ ଦେବୀ ଏବଂ ଟେଲରିଂରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ପଙ୍କଜ ଏବଂ ଅମିତ ନାମକ ଦୁଇ ପୁଅ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଜଣ ଅଧ୍ୟୟନ ବହୁତ ଚତୁର| ଉଭୟ ପଙ୍କଜ ଏବଂ ଅମିତ ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀରୁ ମେକାନିକାଲ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରେ ବି.ଟେକ୍ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ସିଭିଲ୍ ସର୍ଭିସ୍ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ|

ଘରର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଅଭାବରୁ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଲା। ତାଙ୍କ ମା ରାତି ସାରା ସିଲାଇ କରୁଥିଲେ। ଏହି ଦୁଇ ଭାଇ ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୁଦ୍ଧିମାନ ଥିଲେ, ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ସହଜ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା|ପଙ୍କଜ ଏବଂ ଅମିତଙ୍କ ପିତାମାତା ସର୍ବଦା ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମେ ଦୁହେଁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବ ଏବଂ ବଡ ଲୋକ ହେବ| ଦିନରାତି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରି ଅଭିଭାବକମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଫିସ, ବହି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରୁଥିଲେ| ଟଙ୍କା ପାଇଁ, ମାଆ ରାତିସାରା ଜାଗ୍ରତ ହୋଇ ପୋଷାକ ସିଲାଇ କରୁଥିଲେ| ଯାହାଫଳରେ ଆୟ ଅଧିକ ହେଉଥିଲା|

ପିତାମାତାଙ୍କ ବଳିଦାନ ଏବଂ ସଂଗ୍ରାମକୁ ଦେଖି ଏହି ଦୁଇ ଭାଇ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବେ|ପରିଶେଷରେ ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ଫଳପ୍ରଦ ହେଲା| ପଙ୍କଜ ଏବଂ ଅମିତ 2018 ରେ UPSC ପରୀକ୍ଷାରେ ଉତ୍ତୀର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥିଲେ| ଯେତେବେଳେ ଏହି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ସଫଳତା ବିଷୟରେ ପିତାମାତା ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ, ସେମାନଙ୍କ ଖୁସି ପାଇଁ ସ୍ଥାନ ନଥିଲା| ଉଭୟ ମା ଏବଂ ବାପାଙ୍କ ଆଖିରୁ ଲୁହ ଭରିଗଲା|ଉଭୟ ପୁଅ ପଙ୍କଜ ଏବଂ ଅମିତଙ୍କୁ UPSC ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ପରୀକ୍ଷାରେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା| ପଙ୍କଜ 443 ତମ ରାଙ୍କ ଏବଂ ଅମିତ 600 ତମ ରାଙ୍କ ପାଇଥିଲେ|