ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଙ୍କ ମାଗିବାରୁ ଏହି ସବୁ ଦେବା ପାଇଁ ରାଜି ହେଇଗଲେ କୃଷକ ଜଣନ୍ତୁ, ଖୁସି ହେଇଗଲେ ପିଏମ

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରୋଜଗାର ଅଭିଯାନ ର ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଭିଯାନର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ସ୍ଥାନୀୟ ସ୍ତରରେ ଗରିବ ଏବଂ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଶିଳ୍ପ ସଂଗଠନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠାନ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରି ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ଯୋଗାଇବା।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେବଳ ଏହି ଯୋଜନା ର ଉଦଘାଟନ କରିନାହାଁନ୍ତି, ଏହା ସହିତ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଯେଉଁ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ, ସେମାନେ ଜାଲୁନ୍, ସାନ୍ତକବୀରନଗର, ବହରାଇଚ୍, ସିଦ୍ଧାର୍ଥନଗର ଏବଂ ଗୋଣ୍ଡା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲେ।

ବାହରାଇଚ୍ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତା କରିଥିଲେ –

ଆଲୋଚନା ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ବାହରାଇଚର ତିଲକରାମ ନାମକ ଜଣେ ଚାଷୀଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଙ୍କୁ ଚାଷୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବଡ ଘର ଆପଣଙ୍କ ପଛରେ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହି ଘର ପାଇଁ ସେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଅଟେ। ଆମେ ଏହାକୁ ଗୃହ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପାଇଲୁ|ପୂର୍ବରୁ ଆମେ ଏକ ବସ୍ତିରେ ରହୁଥିଲୁ|

ଏହା ଉପରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଲେ ତୁମେ ମୋତେ କଣ ଦେବ? କୃଷକ ତୁରନ୍ତ ଉତ୍ତର ଦେଲେ ଯେ ଆପଣ ସାରା ଜୀବନ ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ଉଚିତ୍, ଏହା ଶୁଣି ପିଏମ ମୋଦୀଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଫୁଟିଲା ଏବଂ ସେ ତିଲକରାମଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ତୁମେ ମୋତେ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିବ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ କହିବ।

ଗୋରଖପୁରର ନାଗେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହ କଥା ବାର୍ତ୍ତା –

ସେହିଭଳି କରୋନାଭାଇରସ୍ କାରଣରୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦରୁ ଗୋରଖପୁରକୁ ଫେରିଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ନାଗେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ସହ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କୁ ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ କେତେ ରୋଜଗାର କରୁଥିଲେ ବୋଲି ପଚାରିଥିଲେ। ଏହା ଉପରେ ନାଗେନ୍ଦ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ମାସକୁ 7 ରୁ 8 ହଜାର ଟଙ୍କା ପାଉଥିଲେ। ଏହା ପରେ ପିଏମ ମୋଦୀ ନାଗେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଆପଣ ବରୋଦା ୟୁପି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନେଇ ଚାଷ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଠିକ୍ ସମୟରେ ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିଦେବେ|ଟୀକାକରଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସମ୍ପନ୍ନ ହେବ|

ଏଥି ସହିତ ଗୋରୁ ଚାଲାଣକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା କିସାନ କ୍ରେଡିଟ ଯୋଜନାର ଫାଇଦା ନେବାକୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ନାଗେନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ କମ୍ ହାରରେ ଋଣ ଦେବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଗୋଣ୍ଡାର ବିନିତା ନାମକ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ମୋଦି ଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏକ ମହିଳା ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରି ନର୍ସରୀ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ 6 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରୁଛନ୍ତି।

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର କଲେ ପ୍ରଶଂସା-

କରୋନାଭାଇରସ୍ ସହିତ ଲଢେଇ କରିବା ବିଷୟରେ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ନିଜେ ବିଶ୍ୱ ର ଅନେକ ଦେଶ ଅପେକ୍ଷା ବହୁତ ବଡ ରାଜ୍ୟ ଅଟେ। ଏହା ସତ୍ୱେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ମାମଲାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଯେଉଁ ଭଳି ଭାବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି ତାହା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ପ୍ରେରଣାଦାୟକ ଅଟେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଯେପରି କରୋନାଭାଇରସ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛି, ତା ଦ୍ୱାରା ଅତି କମରେ 85 ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ହୋଇପାରିବ।ନିଜ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ବଡ଼ କଥା ଅଟେ|